Architektura MuratorWydarzeniaSARP: informacja na temat oświadczenia MSN-SARP

SARP: informacja na temat oświadczenia MSN-SARP

Publikujemy treść oświadczenia SARP w sprawie zmian warunków wyboru projektanta siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

INFORMACJA na temat OŚWIADCZENIA MSN - SARP

Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) informuje, że w toku prowadzonych w ostatnich dniach wspólnych rozmów z  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN), w następstwie ogłoszenia przez MSN postępowania na wybór projektanta obiektu muzeum na Placu Defilad w Warszawie, mając na uwadze możliwość zmiany warunków w celu uzyskania możliwie szerokiego dostępu do toczącego się postępowania, a więc jego konkurencyjności, a także zapewnienia w jego ramach możliwie najwyższego stopnia profesjonalizmu oraz bezstronności oceny, zgłosiło szereg postulatów.

Część z tych postulatów została uwzględniona i znalazła bezpośrednie odzwierciedlenie w treści OŚWIADCZENIA:
1. zapewnienie ochrony praw autorskich utworów architektonicznych ocenianych w toku postępowania,
2. zapewnienie obecności w komisji oceniającej aplikacje (oferty) uprawnionych architektów w liczbie nie mniejszej niż 1/3 składu komisji, dla rozszerzenia już powołanego jej składu,
3. powierzenie ww. komisji pracującej w pełnym składzie, ukształtowania szczegółów procedury konkurowania, w tym kryteriów oceny aplikacji architektów (ofert) ze sformułowaniem zasad zachowania jej bezstronności – w formie specyfikacji szczególnych warunków zamówienia dla II i dalszych etapów prowadzonego postępowania.

Pozostałe postulaty formułowały wobec warunków toczącego się postępowania dalsze oczekiwania, takie jak:
4. obniżenie progu wielkości powierzchni całkowitej zaprojektowanego obiektu kultury, wymaganego w dorobku architekta wiodącego,
5. wprowadzenie obiektu dla muzyki do tabeli oceny dorobku zgłoszonych w aplikacjach architektów,
6. ustalenie, w ramach regulaminu prac komisji oceniającej aplikacje (oferty), wyodrębnienia trybu oceny utworów architektonicznych i oparcia go na anonimowości prac poddawanych ocenie.

W celu wprowadzenia tych ostatnich postulatów opracowane zostaną, zapowiedziane w OŚWIADCZENIU przez MSN zmiany do ogłoszenia, które zostaną upublicznione w najkrótszym możliwym terminie, gdzie pierwsze dwa MSN zobowiązał się uwzględnić z zastrzeżeniem określenia limitu wymogów przez zamawiającego, zaś trzeci z nich powierzony będzie do rozpatrzenia komisji oceniającej aplikacje (oferty), pracującej w pełnym składzie - z udziałem uprawnionych architektów - nad ukształtowaniem szczegółów procedury konkurowania, w tym kryteriów oceny aplikacji architektów (ofert), ze sformułowaniem zasad zachowania jej bezstronności, w ramach specyfikacji szczególnych warunków zamówienia dla II i dalszych etapów prowadzonego postępowania.

Źródło: sarp.org.pl >>

Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.