Architektura MuratorWydarzeniaSEMINARIUM „URBANISTYKA SOCREALIZMU JAKO PRZEDMIOT OCHRONY KONSERWATORSKIEJ”

SEMINARIUM „URBANISTYKA SOCREALIZMU JAKO PRZEDMIOT OCHRONY KONSERWATORSKIEJ”

Badacze architektury z krajów byłego bloku wschodniego poruszą problemy związane z waloryzacją, ochroną i konserwacją założeń urbanistycznych należących do tego okresu historycznego. Seminarium prowadzone jest w ramach projektu „Tożsamość Miasta. Modernizm i Antymodernizm w powojennym dziedzictwie kulturowym”. Program ten realizowany jest na przestrzeni lat 2010-2013 i prowadzony na poziomie samorządowym pomiędzy Warszawą i Berlinem w ramach Partnerstwa Miast


W piątek 17 czerwca w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się międzynarodowe seminarium poświęcone architekturze i urbanistyce okresu socrealizmu.

Tematem dwudniowej konferencji odbywającej się w Krakowie i w Warszawie jest urbanistyka socrealizmu postrzegana, jako przedmiot ochrony konserwatorskiej. Poruszane będą wszelkie problemy związane z waloryzacją, ochroną i konserwacją założeń urbanistycznych należących do tego okresu historycznego. W seminarium biorą udział badacze architektury z krajów byłego bloku wschodniego m.in. Polski, Niemiec, Białorusi czy Rumunii. Seminarium prowadzone jest w ramach projektu „Tożsamość Miasta. Modernizm i Antymodernizm w powojennym dziedzictwie kulturowym”. Program ten realizowany jest na przestrzeni lat 2010-2013 i prowadzony na poziomie samorządowym pomiędzy Warszawą i Berlinem w ramach Partnerstwa Miast.

Architektura i urbanistyka powstająca pod koniec lat 40. i w latach 50. XX w., nazywana socrealistyczną, przez wiele lat budziła nienajlepsze skojarzenia. Krytyczny stosunek przejawiali do nie j nie tylko mieszkańcy miast, w których powstała, ale także badacze. Dopiero po przemianach ustrojowych w Europie Centralnej i Wschodniej, architektura i urbanistyka poprzedniego, zamkniętego już okresu stała się przedmiotem coraz większego zainteresowania. Coraz częściej o socrealistycznych budowlach mówi się w kontekście zabytków i tym samy trzeba zmierzyć się z nowymi problemami konserwatorskimi, jakie stawia ta architektura. Seminarium „Urbanistyka socrealizmu, jako przedmiot ochrony konserwatorskiej” jest jednym z działań inicjujących współpracę między badaczami z Europu Środkowo-Wschodniej. Warszawską konferencję zakończy „socrealistyczna” zabawa taneczna na Mariensztacie, nawiązująca do tradycji tańców „na dechach”, popularnych w latach 50-tych.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Odział Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Krakowa
ICOMOS Polska

Seminarium „Urbanistyka socrealizmu jako przedmiot ochrony konserwatorskiej” Kraków - Warszawa

Dzień II Warszawa
17 czerwca 2011
Pałac Kultury i Nauki, Sala Rudniewa, Pl. Defilad 1

10.00 Poranna kawa
10.15 Powitanie gości – Ewa Nekanda Trepka

10:30 Maria Dydek Maria Wojtysiak
” Socrealistyczne zespoły urbanistyczne w Warszawie. Podobieństwa i Różnice”, Polska, Warszawa

11.00 Eugenij Morozow
Protection of Architectural Heritage of Minsk of the 1920-1950ss. Current Situation Mińsk, Białoruś

11.30 Marek Barański
“Założenia pałacowe w praktyce soc-realistycznej urbanistyki Warszawy Ochrona – negacja – kreacja” Warszawa, Polska


12.00 Kristina Laduch
“Presentation about an urban Development in a Distrikt in the center of Berlin, " Karl- Marx- Allee", Berlin, Niemcy

12.30 Katarzyna Rogalska
„Ulica Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz wschodnie zaplecze Nowego Światu w Warszawie projektu Zygmunta Stępińskiego” Płock, Polska

13.00 Lunch

14.00 Antje Graumann
“A Political Topography of East-Berlin. Embassy Buildings between representation and prefiguration “ Berlin, Niemcy

14.30 Irina Tulbure
„(Re)Urbanization of the Cities in the first years” Bukareszt, Rumunia

15.00 przerwa kawowa

15.30 Brzezowski Szymon
„Dolnośląskie osiedla robotnicze” Wrocław, Polska

16.00 Aleksandra Sumorok
„Zabytek czy przeżytek? Łódzkie oswajanie socrealistycznej urbanistyki” Łódź, Polska

16.30 Paulina Świątek
„Muranów Południowy” Warszawa, Polska

16.10-17.00 Dyskusja i podsumowanie
19.30-22.00 Zabawa na Mariensztat


Więcej informacji: Aleksandra Derc-Jasińska, Wydział Prasowy Urzędu m. st. Warszawy, tel. 510 205 965

fotka z /zdjecia/MHK_341_XIf(2).jpg
Autor: Red.
Mieszkalnictwo przyszłości. Konferencja reSITE w Pradze Alternatywne modele własności, finansowania i rewitalizacji: to najgorętsze tematy współczesnego mieszkalnictwa. Rozmawiamy z Martinem Barry, dyrektorem tegorocznej konferencji reSITE.
50 pomysłów na miasto – relacja z konferencji DIVERCITY we Wrocławiu W dwudniowym spotkaniu, które odbyło się pod hasłem Pomysł na miasto, wzięło udział blisko 300 gości z Polski i z zagranicy, zarówno architektów i urbanistów, jak i przedstawicieli samorządów, firm deweloperskich czy ruchów miejskich. Jako resort zajmujący się wszechstronną tematyką, od handlu zagranicznego po politykę rozwoju kraju, czujemy odpowiedzialność, aby dyskusje o sprawach dotyczących miast były możliwie jak najbardziej wieloaspektowe, aby odpowiadały bogactwu i różnorodności miejskiego życia – mówił, rozpoczynając konferencję, Paweł Chorąży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Konferencja „Transmutacje betonu” W dniach 24-25 listopada 2017 w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Definiowanie przestrzeni architektonicznej”. Wydarzenie stanowi początek dyskusji na temat przemian w architekturze.
Nasze osiedla. Konferencja Organizatorzy toruńskiej konferencji Nasze osiedla. Architektura mieszkaniowa XX wieku w Polsce chcą prześledzić jak w kontekście polskiego mieszkalnictwa sprawdziła się idea spółdzielni. Termin nadsyłania abstraktów upływa 31 stycznia.
Polskie miasto dostępne dla wszystkich Towarzystwo Urbanistów Polskich i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zapraszają we wrześniu na konferencję Miasto Dostępne. Propozycje wystąpień i posterów dotyczących projektowania uniwersalnego można zgłaszać do 30 lipca.
Międzynarodowa konferencja na temat projektowania parametrycznego Shapes of Logic Koło naukowe LabDigiFab oraz Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza na międzynarodową konferencję projektowania parametrycznego Shapes of logic która odbędzie się w dniach 13-15 marca we Wrocławiu.