Architektura MuratorWydarzeniaSinfonia Varsovia w skali: nowa instalacja Macieja Siudy

Sinfonia Varsovia w skali: nowa instalacja Macieja Siudy

Sinfonia Varsovia w skali to nowa instalacja z makietą sali koncertowej, jaka już wkrótce powstanie przy ul. Grochowskiej na warszawskiej Pradze według projektu Atelier Thomas Pucher. Instalację autorstwa pracowni Macieja Siudy można oglądać na placu Defilad do 28 maja.

Sinfonia Varsovia w skali: nowa instalacja Macieja Siudy
Sinfonia Varsovia w skali, proj. Maciej Siuda Pracownia; fot. Błażej Pindor

Jak niedawno pisaliśmy, zakończyły się prace nad projektem nowej siedziby Sinfonii Varsovii. Długo wyczekiwana sala koncertowa ma powstać w sercu warszawskiej Pragi według koncepcji austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher do 2026 roku. Tymczasem już od 29 kwietnia będzie można zobaczyć, a nawet wejść do środka specjalnej makiety, która powstała, by perfekcyjnie zaplanować akustykę przyszłej przestrzeni. Model wykonano w skali 1:10 i jest on wiernym odzwierciedleniem wnętrza, które pomieści prawie 1900 osób. – Udostępniamy makietę akustyczną przyszłej siedziby Sinfonii Varsovii, ponieważ chcemy, by warszawiacy już dziś mogli zobaczyć jak będzie wyglądać największa sala koncertowa w Polsce. Planowana od lat inwestycja na Pradze z powodu sytuacji finansowej i pandemii będzie realizowana w dwóch etapach, ale cieszę się, że konsekwentnie realizujemy ten wyjątkowy projekt – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Czytaj też: Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji |


Pawilon skrywający model zaprojektowali architekci z biura Maciej Siuda Pracownia. W środku znajdzie się też niewielka wystawa prezentująca historię orkiestry oraz plany i wizualizacje przyszłej siedziby Sinfonii Varsovii. – Wystawa nie tylko prezentuje plany na przyszłość, ale także pokazuje wydarzenia i ludzi, którzy tworzyli historię orkiestry. Na kalendarium będzie można prześledzić wybór wydarzeń, które w oczach osób związanych z Sinfonią Varsovią od samego początku, wydały się szczególnie ważne. Na mapie świata natomiast będzie można odbyć metaforyczną podróż do wszystkich miejsc, które orkiestra odwiedziła. Pokazany zostanie również wybór najważniejszych wydawnictw płytowych, które wywindowały pozycję orkiestry na światowym rynku muzycznym, dzięki współpracy z takimi artystami jak Martha Argerich, Witold Lutosławski czy Nigel Kennedy – zapowiadają organizatorzy. Instalację, zlokalizowaną przy głównym wejściu do Pałacu Kultury i Nauki od strony ul. Marszałkowskiej, będzie można oglądać do 28 maja. Wstęp wolny.

Organizator wystawy: Sinfonia Varsovia
Partner: Teatr Studio
Projekt: Maciej Siuda Pracownia (Maciej Siuda, Julia Wąsak)
Konstrukcja: Konsystem (Radosław Lorens, Hubert Falkowski)
Zespół kuratorski: Marta Bacewicz, Jarosław Trybuś
Projekt graficzny: Jakub de Barbaro
Produkcja: Natalia Daca, Nina Dobaczewska, Joanna Trytek, Maciej Walczyna
Wykonawca makiety i wystawy: Pracownia Tryktrak

Nadmuchiwany pawilon kontra CO2 Zrealizowany w tym roku w Brnie Next Gen Park to równocześnie tymczasowa przestrzeń publiczna i instalacja odnosząca się do tematu emisji  CO2 we współczesnych miastach. Wypełniony powietrzem balon uzmysławia jaką przestrzeń zajmuje 1 tona tego gazu.
Sala z innej bajki – rozmowa z Thomasem Pucherem Rozstrzygnięty w listopadzie 2010 roku konkurs na projekt sali koncertowej orkiestry Sinfonia Varsovia przyniósł niespodziankę. Wygrał go mało znany austriacki architekt, a zwycięska koncepcja wzbudziła spore kontrowersje. W wywiadzie udzielonym „A-m” Thomas Pucher tłumaczy swoje pomysły i ich genezę – przypominamy artykuł z numeru 2/2011 „Architektury-murator”.
Autor: Piotr Prus
Maciej Siuda o pawilonie Devebere [FILM] Wykład Macieja Siudy na temat pawilonu Devebere, który powstał na Biennale Architektury w Wenecji w 2012 roku (proj. Maciej Siuda, Rodrigo García González). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.
Szkoła z przedszkolem przy ul. Zaruby w Warszawie Pracownia Macieja Siudy zwyciężyła w konkursie na projekt nowego kompleksu oświatowego na warszawskim Ursynowie.
Archipelag w Krakowie – znamy projekt, który powstanie w parku Młynówka Królewska Marta Tomasiak i Maciej Siuda zwyciężyli w konkursie na zagospodarowanie fragmentu parku Młynówka Królewska w Krakowie. „Ma szanse powstać hybryda parku i placu, archipelag wysp z dziką zielenią i małą architekturą” – mówią autorzy nagrodzonej pracy.
Co robi architekt, gdy nie projektuje budynków? O życiu pozaarchitektonicznym opowiadali uczestnicy przedostatniego spotkania z cyklu Młoda Architektura – Jędrzej Lewandowski i Maciej Siuda
Muzeum Architektury we Wrocławiu: ArchiBox opowieści o architekturze Wystawa ArchiBox opowieści o architekturze stanowi pierwszą odsłonę nowego projektu Muzeum Architektury we Wrocławiu. Celem przedsiewzięcia jest prezentacja najnowszych zjawisk zachodzących we współczesnej architekturze. W 2013 roku zrealizowane zostaną cztery odsłony cyklu, przygotowane z udziałem grup projektantów z Polski (Maciej Siuda i OOA, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa) i z Włoch (AION Studio).