Tomas Saraceno, In Orbit

i

Autor: Archiwum Architektury Tomás Saraceno : In Orbit, Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, K21 Ständehaus, Düsseldorf 2013, Fot. © Studio Tomás Saraceno 2013, © Kunstsammlung NRW

Spacer nad ziemią. Instalacja In Orbit Tomasa Saraceno

2015-01-02 14:15

Zaprojektowana przez argentyńskiego artystę Tomasa Saraceno instalacja pozwala na spacer wśród sferycznych obiektów 25 metrów nad powierzchnią ziemi.

"In Orbit" to instalacja argentyńskiego artysty i architekta Tomasa Saraceno w K21, instytucji poświęconej sztuce XXI wieku w Düsseldorfie (Niemcy). Właśnie zdecydowano, że pozostanie do dyspozycji zwiedzających do końca 2015 roku.

Instalacja przypomina surrealistyczny krajobraz. Jej podstawę stanowi stalowa siatka rozpięta na kilku poziomach pod szklaną kopułą muzeum. Na tej strukturze o łącznej powierzchni 2500 m2 umieszczono dwanaście „sfer” – napełnionych powietrzem kul o średnicach dochodzących do 8,5 metra. Odwiedzający zaproszeni są do swobodnego spaceru na wszystkich trzech poziomach instalacji.

Przygotowania do stworzenia "In Orbit" zajęły artyście trzy lata. Wzięli w nich udział architekci, inżynierowie i biolodzy. Choć sama konstrukcja z siatki waży 3 tony, a największa ze sfer 300 kg, instalacja wydaje się niezwykle lekka. Jest finezyjna, a jednocześnie stabilna, przez co przypomina strukturę pajęczej sieci. Artysta przez wiele lat przyglądał się pajęczym sieciom i stara się wcielać ich funkcjonalność, wytrzymałość i piękno w swą praktykę artystyczną.

Tomas Saraceno urodził się w 1973 roku w Tucuman (Argentyna), żyje i pracuje we Frankfurcie. Choć studiował architekturę, nie czyni rozróżnień pomiędzy dyscyplinami. Działa na granicy architektury, sztuki i dizajnu. Jego prace z ostatnich lat koncentrują się wokół utopijnej architektury. In Orbit jest częścią większego projektu Air-Port-City – elastycznego, unoszącego się w powietrzu miasta przyszłości. W działaniach Saraceno można dostrzec odniesienia do prac amerykańskiego architekta Richarda Buckminstera Fullera oraz do wizjonerskich projektów Archigramu. Podobnie jak członkowie tej ostatniej grupy, Saraceno pracuje nad utopijnymi projektami elastycznej formy zamieszkiwania ponad istniejącymi miastami oraz stworzeniem wyzwania dla obowiązującego systemu społeczno-politycznego. W jego instalacjach i rysunkach można znaleźć odniesienia do aktualnych problemów związanych z wyczerpywaniem naturalnych zasobów, wzrostem liczby populacji oraz kryzysami ekologicznymi.