Architektura MuratorWydarzeniaSpółdzielcy dla klimatu – warsztaty

Spółdzielcy dla klimatu – warsztaty

Spółdzielnie mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie architektury, w tym jej dostosowanie do współczesnych wyzwań klimatycznych. W Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak rozpoczyna się cykl warsztatów dla przedstawicieli warszawskich spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych

Spółdzielcy dla klimatu — warsztaty
materiały organizatorów warsztatów

„Spółdzielcy dla klimatu” to pilotażowa edycja warsztatów, które odbędą się w czwartek 5 grudnia, w godz. 9.30-15.00, w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Zorganizowane zostały przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w ramach programu #WarszawaDlaKlimatu. Spotkanie 5 grudnia rozpocznie adresowany do przedstawicieli spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych cykl dotyczący tworzenia zielono-błękitnej infrastruktury na warszawskich osiedlach, jako elementu adaptacji do zmian klimatu. Jego uczestnicy dowiedzą się m.in. jak można dostosować przestrzeń zarządzanego przez nich osiedla do zachodzących zmian klimatycznych i jakie rozwiązania warte są wprowadzenia. Porozmawiają także o istniejących możliwościach uzyskania od m.st. Warszawy dotacji na te przedsięwzięcia, służące ochronie środowiska i przyczyniające się do poprawy jakości życia mieszkańców naszego miasta.  Omówione zostaną innowacyjne rozwiązania z zakresu budowy urządzeń do zatrzymania wód opadowych i roztopowych oraz zastosowania urządzeń zwiększających powierzchnię biologicznie czynną.

Szczegółowy plan warsztatów

9.30–10.00
Rejestracja uczestników i powitalna kawa

10.00–10.30
Powitanie gości przez Panią Justynę Glusman – Dyrektora Koordynatora ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy
Założenia do Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050
Informacja o możliwości uzyskania od m.st. Warszawy dotacji na przedsięwzięcia służące ochronie środowiska

10.30–11.15
Wykłady wprowadzające dotyczące wpływu zmian klimatu na warunki środowiska i życia w mieście oraz możliwości adaptacji do zmian klimatu na terenach osiedli mieszkaniowych poprzez zastosowanie rozwiązań zielono-błękitnej infrastruktury

11.15–11.30
Przerwa kawowa

11.30–13.00
Warsztaty część I – Adaptacja osiedla mieszkaniowego do zmian klimatu poprzez zastosowanie rozwiązań zielono-błękitnej infrastruktury

13.00–13.30
Przerwa na lunch

13.30–14.45
Warsztaty część II – Problemy związane z wdrożeniem rozwiązań adaptacyjnych

14.45–15.00
Podsumowanie i pożegnanie gości

Link do wydarzenia na FB

Architektura dla klimatu: kryteria oceny Architekci stają dziś przed wyzwaniem takiego zaprojektowania tkanki miejskiej i pojedynczego budynku, aby z jednej strony stworzyć środowisko odporne na zdarzenia związane ze zmianą klimatu, a z drugiej przyjazne do życia dla mieszkańców. Jerzy Kwiatkowski z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW o nowych wyzwaniach dla architektury i jej ewaluacji w kontekście zmiany klimatu.
Architektura kryzysu klimatycznego i Architects Declare – debata o strategiach i trudnościach w projektowaniu „Architektura kryzysu klimatycznego” to spotkanie dotyczące inicjatywy Architects Declare. Projektanci opowiedzą, jakie kroki zostały podjęte w celu realizacji założeń apelu, a także o trudnościach, które rodzi projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Koronawirus a klimat: wpływ pandemii koronawirusa na środowisko Jaki wpływ wywiera koronawirus na klimat? Czy pandemia przyczyni się do większego zużycia energii? A może poprawy jakości powietrza? Czy grozi nam rekordowa produkcja odpadów z plastiku? Siedem pytań do dr. Krystiana Szczepańskiego, dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Pierwszy Płaskowyż Klimatyczny Sztuki Współczesnej Sztuka, aktywizm, architektura, nauka i ekonomia podczas trzech dni spotkań w warszawskiej galerii Propaganda. W programie m.in. dyskusja o ekologicznych alternatywach betonu z reprezentantami Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Tydzień protestów dla Ziemi. 20-27 września 20 września rozpocznie się tydzień ogólnoświatowych demonstracji wobec kryzysu ekologicznego. Prezentujemy spis wydarzeń w Polsce.