Architektura MuratorWydarzeniaSpotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego

Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego

Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.

Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego

Prelekcje stanowią część programu realizowanego w ramach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu oraz cyklu Spotkania z modernizmem. Gośćmi najbliższej edycji będą dr Grzegorz Rytel, architekt, adiunkt w Zakładzie Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, autor m.in. pierwszej monografii poświęconej Lucjanowi Korngoldowi („Lucjan Korngold. Warszawa – São Paulo 1897–1963”) oraz Dariusz Błaszczyk, historyk sztuki i reżyser filmowy, autor m.in. książek „Juliusz Żórawski – przerwane dzieło modernizmu” czy „Architektura Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu”.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Grzegorz Rytel zaprezentuje sylwetkę Mirosława Szabuniewicza (1903-1988), projektującego m.in. w Warszawie, Paryżu i São Paulo. Życie i  twórczość architekta zostanie ukazana na tle burzliwych dziejów pierwszej połowy XX wieku. Dariusz Błaszczyk skupi się z kolei na architektonicznych dokonaniach Juliusza Żórawskiego. Prezentacja obejmie szereg mało znanych projektów i realizacji Żórawskiego oraz kręgu architektów z nim związanych w kontekście architektury modernistycznej końca lat 30., poszukiwań nowego stylu narodowego, rozbudowy stolicy w wielką europejską metropolię czy powojennej architektury modernistycznej drugiej połowy lat 40. – czytamy w informacji prasowej. Więcej informacji na stronie www.modernizmgdyni.pl.

Spotkania z modernizmem, prelekcje dr. Grzegorza Rytla (Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza – Polska/Brazylia) oraz Dariusza Błaszczyka (Funkcjonalizm i co dalej?)
Kiedy: 10 grudnia, godz. 17.00-19.00
Gdzie: Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2

Czytaj też: Tor wyscigów konnych na Służewcu

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.
Modernizacja Okrąglaka w Poznaniu W ubiegłym tygodniu publikowaliśmy artykuł poświęcony zagrożonemu wyburzeniem budynkowi Państwowego Domu Towarowego w Lublinie. Dziś prezentujemy przykład pieczołowitej modernizacji innego PDT-u - poznańskiego Okrąglaka, awangardowego dzieła Marka Leykama z lat 50.