Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM]
Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
Anna Ramos, fot. Anna Mas
31 stycznia redakcja „Architektury-murator” zaprosiła na spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe. Anna Ramos jest nie tylko praktykującą architektką, ale też profesorką w Escola Tècnica Superior d’Arquitectura de Barcelona (ETSAB) na Universitat Politècnica de Catalunya (UPC). W latach 2005-2008 była przewodniczącą Stowarzyszenia Młodych Architektów Katalonii, AJAC. Przez 16 lat prowadziła własne studio w Barcelonie, opracowywała m.in. projekty renowacji, jak Teatre de Sarrià, zaprojektowała obiekty publiczne, jak siedziba Parku Naturalnego Serra del Montsant w El Priorat (Tarragona). Jest córką Fernando Ramosa, jednego z architektów odpowiedzialnych za odbudowę pawilonu Miesa van der Rohe.
W pracy na stanowisku dyrektorki postawiła sobie za cel przybliżanie działalności fundacji zarówno mieszkańcom Barcelony, jak i profesjonalistom z całego świata, a także wzbogacanie doświadczeń związanych z odwiedzaniem pawilonu. W sferze międzynarodowej działa na rzecz upowszechniania wiedzy o nagrodzie Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award jako nośniku wartości europejskich. Podczas swojej prelekcji dla „Architektury-murator” Anna Ramos opowiedziała m.in. o działalności Fundacji Miesa van der Rohe.
PARTNER GŁÓWNY:
PARTNERZY:
PARTNERZY MERYTORYCZNI:
WSPÓŁPRACA:
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.
Wystawa #Archikolaże Ewy P. Porębskiej jest krytyczną refleksją nad współczesną architekturą. To także opowieść o ideałach, postawach projektantów i zmianach architektonicznych priorytetów.