Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Mistrzem - Stanisław Niemczyk

Spotkanie z Mistrzem - Stanisław Niemczyk

SARP Oddział Kraków zaprasza na wykład śląskiego architekta Stanisława Niemczyka, laureata Honorowej Nagrody SARP w 1998 roku.

Spotkanie z Mistrzem
Detal zaprojektowanego przez Stanisława Niemczyka kościoła Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, 1998 ("A-m" 10/1999), fot.: serwis prasowy

Stanisław Niemczyk jest absolwentem WA PK. Mieszka i pracuje w Tychach. Zasłynął jako twórca niezwykłych świątyń realizowanych z cegły lub kamienia. Są wśród nich kościoły Ducha Świętego i zakonu oo. Franciszkanów w Tychach, kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie, kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach- Dziedzicach. W 2000 roku został uhonorowany przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice.

Wykład jest częścią cyklu Spotkanie z Mistrzem, w ramach którego prezentowana jest twórczość najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury.

26 lutego 2015, godz. 18.00
Galeria Architektury SARP, Kraków

Honorowa Nagroda SARP 2019 wręczona! Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został szczeciński architekt Jacek Lenart. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy dorobku laureata, odbyła się 29 listopada 2019 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.  
Honorowa Nagroda SARP 2019 dla Jacka Lenarta Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został szczeciński architekt Jacek Lenart. Kapituła doceniła projektanta za wrażliwość, talent i zaangażowanie. Przypominamy jeden z wywiadów z Jackiem Lenartem opublikowany na łamach „Architektury-murator”.
Honorowa Nagroda SARP W 2017 roku Honorowa Nagrodę SARP otrzymał Wojciech Zabłocki, autor projektów licznych obiektów sportowych w kraju i na świecie. Potrzeby użytkowników architekt poznał bardzo dobrze – sam przez kilkanaście lat uprawiał szermierkę, wielokrotnie reprezentował Polskę na olimpiadach i mistrzostwach świata w tej dziedzinie. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy projektów laureata, odbyła się 1 grudnia 2017 roku w siedzibie SARP podczas Walnego Zjazdu Delegatów stowarzyszenia. Jak co roku przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju polskiej architektury i stowarzyszenia. Otrzymali je architekt i muzyk Jan Karpiel-Bułecka senior, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu Jerzy Ilkosz oraz pianista i kompozytor Krystian Zimerman.
Nagroda SARP dla Barskich Po raz pierwszy w pięcioletniej historii Honorowej Nagrody SARP Wrocław to prestiżowe wyróżnienie przyznano nieżyjącym już architektom. Kapituła postanowiła uhonorować Krystynę i Mariana Barskich za ich wyjątkowo wyróżniającą się i bogatą twórczość, która na trwale wpisała się w krajobraz miasta.
Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha odebrali honorową nagrodę SARP 11 grudnia w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP odbyło się wręczenie honorowej nagrody SARP. Jej laureatami zostali architekci Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.
Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha laureatami Honorowej Nagrody SARP Jedną z najważniejszych nagród przyznawanych polskim architektom, honorującą całokształt twórczości, otrzymają w tym roku Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.