Architektura MuratorWydarzeniaŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego

ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego

Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika po Warszawie, tym razem poświęconego architekturze Śródmieścia Północnego. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciek Drążkiewicz, Mateusz Gryzło, Maria Łomiak i Peter Łyczkowski, a tekstami opatrzyli varsavianista Michał Kempiński i historyczka sztuki Ewa Ziajkowska.

ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego

Kolejna warszawska dzielnica doczekała się opracowania w cyklu ilustrowanych miniprzewodników wydawanych przez Centrum Architektury. Siódmy atlas, poświęcony Śródmieściu Północnemu, będzie miał premierę 23 sierpnia. Tego wieczoru na placu Defilad odbędzie się dyskusja z autorami wyboru obiektów i tekstów: Michałem Kempińskim i Ewą Ziajkowską, którą poprowadzi wydawczyni Agnieszka Rasmus-Zgorzelska. Spotkaniu towarzyszyć będzie muzyka Petera Łyczkowskiego i miniperformans „Głowa na chodniku”.

„ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego” obejmuje obszar warszawskiego śródmieścia rozciągający się na północ od Alej Jerozolimskich. Granicą północną jest zbudowana po wojnie Trasa W–Z, od wschodu Skarpa Warszawska i zabudowa staromiejska, a od zachodu aleja Jana Pawła II. Atlas przedstawia 76 budynków, założeń i detali architektonicznych, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy. Atlas zawiera także indeks osób i pracowni architektonicznych oraz bibliografię.

ŚRÓD PN obejmuje 76 obiektów, więcej niż dotychczas wydane tomy, bo Śródmieście Warszawy obfituje w wartą uwagi architekturę, jest to po prostu gęsty kawałek miasta. Każdy obiekt w atlasie został narysowany w specjalnym, atlasowym stylu. Syntetycznie, w uproszczeniu, bez światłocienia, tak by można było zobaczyć nie impresję, nie interpretację artysty ilustrotora, tylko by zrozumieć intencję architekta czy architektki, dojrzeć najważniejsze cechy obiektu. Czasem pokazujemy całą bryłę, czasem jedynie detal czy najważniejszy fragment elewacji, zależnie od tego, co uznajemy istotne i ciekawe – czytamy w informacji prasowej.

Czytaj też: Kompendium „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami” do pobrania za darmo! |

Ilustrowane atlasy warszawskiej architektury wymyśliła graficzka Magdalena Piwowar. Centrum Architektury wydaje je od dziewięciu lat. Pierwszy był SAS, potem ŻOL, MOK, OCH, POW i PRA. Premierom atlasów towarzyszą autorskie spacery architektoniczne i podkasty publikowane na stronie: www.radioarchitektura.pl)

„ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego”
Koncepcja, projekt i skład:
Magdalena Piwowar
Wybór i teksty: Michał Kempiński, Ewa Ziajkowska
Rysunki: Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło, Maria Łomiak, Peter Łyczkowski
Redakcja: Jolanta Pieńkos, korekta: Urszula Drabińska
Konsultacja merytoryczna: Leszek Piskowski
Tłumaczenie: Zofia Sochańska, Bartek Kumor
Redaktor prowadząca: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Wydawca:
Centrum Architektury, 2021

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo!
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.
„Najlepsze miasto świata” w finale Nagrody Literackiej Nike Ogłoszono finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W finałowej siódemce jest „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka. Przypominamy recenzję książki, jaka ukazała się na łamach „Architektury-murator”.
Maksimum śląskiej architektury Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji – Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”. Tylko w wydaniu cyfrowym: fragment publikacji do pobrania.