Architektura MuratorWydarzeniaStacja Kultura w Rumii pośród najlepszych bibliotek na świecie

Stacja Kultura w Rumii pośród najlepszych bibliotek na świecie

Zaprojektowana przez pracownię Sikora Wnętrza biblioteka została uznana za najlepszą realizację w kategorii Obiekt Jednoprzestrzenny w konkursie Library Interior Design Awards, w którym nagradzane są najlepsze projekty wnętrz bibliotecznych na świecie.

Stacja Kultura w Rumii
Fot. materiały prasowe

Konkurs Library Interior Design Awards organizowany jest co dwa lata przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Architektury Wnętrz (International Interior Design Association) i Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (American Library Association). Obiekty zgłoszone na konkurs oceniane są w siedmiu kategoriach: Biblioteki Publiczne o powierzchni powyżej 2787 m2, Biblioteki Publiczne o powierzchni 2787 m2 i mniejsze, Biblioteki Akademickie powyżej 2787m2, Biblioteki Specjalne powyżej 2787 m2, Biblioteki Specjalne 2787 m2 i mniejsze, Renowacja Obiektu Historycznego, Obiekt Jednoprzestrzenny. Jury bierze pod uwagę przede wszystkim estetykę, kreatywność i funkcjonalność bibliotecznych wnętrz.

W tegorocznej edycji konkursu, pierwsze miejsce w kategorii Obiekt Jednoprzestrzenny przyznano Stacji Kultura W Rumii projektu Sikora Wnętrza. Biblioteka mieści się mieści się w zrewitalizowanym dworcu kolejowym. Decyzja o przeznaczeniu około ¾ jego powierzchni dla nowej funkcji zapadła w 2013 roku. Adaptacja wnętrz oraz zakup i montaż wyposażenia były możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura bibliotek.

Na płaszczyźnie estetycznej staraliśmy się uniknąć dosłowności i przenieść na poziomie semantycznym trzy wartości związane z miejscem: modernistyczny charakter obiektu, kulturę polskiego kolejnictwa oraz kulturę polskiego bibliotekarstwa – mówi autor projektu. Biblioteczne półki kształtem przypominają więc tory kolejowe, nowoczesny zegar nawiązuje formą do klasycznego chronometru PKP, a siedziska typu podsofa swoim kształtem przywodzą na myśl przedziały w pociągach dalekobieżnych.

Wnętrze zaprojektowano w duchu nowoczesnych bibliotek, w których zbiory zamiast w magazynach, przechowywane są na ogólnodostępnych regałach, a elastyczność przestrzeni pozwala na dowolną aranżację wnętrza, na przykład w celu organizacji wydarzeń kulturalnych.

Obiekt dostał się do finału Nagrody Architektonicznej tygodnika „Polityka” 2015, został zakwalifikowany do 50 najlepszych realizacji VIII edycji konkursu Życie w Architekturze organizowanego przez redakcję „Architektury-murator”. Był wielokrotnie publikowany w czasopismach i portalach architektonicznych oraz w prasie codziennej. Prezentacja biblioteki ukazała się również w na łamach naszego miesięcznika („A-m” nr 5/2015).

Zwycięzca konkursu zostanie wybrany spośród laureatów poszczególnych kategorii, a wręczenie nagród odbędzie się 26 czerwca 2016 roku w ramach międzynarodowej konferencji ALA w Orlando na Florydzie.

Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017 Konkurs o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne pełni istotną rolę w promocji jakości architektury. Poprzez nagradzanie realizacji, które kreują przyjazne przestrzenie wykazuje, że to nie modny „technologizm” czy też „formalna perwersja”, ale otoczenie odpowiadające potrzebom ludzi winno być efektem pracy architekta – o założeniach nagrody i laureatach tegorocznej edycji pisze Krzysztof Chwalibóg.
5 realizacji z nagrodą Agi Khana dla współczesnej architektury Milion dolarów nagrody rozdzielono pomiędzy pięciu laureatów Aga Khan Award for Architecture. Przyznawana co trzy lata nagroda honoruje wybitne realizacje architektoniczne, które służą społeczności muzułmańskiej na całym świecie.
9 projektów i realizacji z Polski w finale Światowego Festiwalu Architektury Ogłoszono listę projektów i realizacji zakwalifikowanych do finału Światowego Festiwalu Architektury. Dziewięć pośród nich to obiekty z Polski. Zwycięzców poznamy w listopadzie.
Nagroda Architektoniczna Polityki dla Cricoteki Po burzliwych obradach jury, Grand Prix przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 konsorcjum nsMoonStudio i Wizja. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Służewskim Domu Kultury.
Osiedle mieszkaniowe nominowane do Nagrody Turnera 2015 Nagroda Turnera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla współczesnych artystów w Wielkiej Brytanii, cieszące się dużym uznaniem na całym świecie. Po raz pierwszy w historii nagrody, nominację przyznano rewitalizacji osiedla mieszkaniowego. Za koncepcję odpowiada działający na pograniczu dyscyplin kolektyw Assemble.
Nominacje do Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka" Zbliża się rozstrzygnięcie IV edycji Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka". Do Grand Prix nominowano 5 realizacji, laureata poznamy 16 czerwca 2015.