Stacja Kultura w Rumii

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. materiały prasowe

Stacja Kultura w Rumii pośród najlepszych bibliotek na świecie

2016-04-21 14:06

Zaprojektowana przez pracownię Sikora Wnętrza biblioteka została uznana za najlepszą realizację w kategorii Obiekt Jednoprzestrzenny w konkursie Library Interior Design Awards, w którym nagradzane są najlepsze projekty wnętrz bibliotecznych na świecie.

Konkurs Library Interior Design Awards organizowany jest co dwa lata przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Architektury Wnętrz (International Interior Design Association) i Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (American Library Association). Obiekty zgłoszone na konkurs oceniane są w siedmiu kategoriach: Biblioteki Publiczne o powierzchni powyżej 2787 m2, Biblioteki Publiczne o powierzchni 2787 m2 i mniejsze, Biblioteki Akademickie powyżej 2787m2, Biblioteki Specjalne powyżej 2787 m2, Biblioteki Specjalne 2787 m2 i mniejsze, Renowacja Obiektu Historycznego, Obiekt Jednoprzestrzenny. Jury bierze pod uwagę przede wszystkim estetykę, kreatywność i funkcjonalność bibliotecznych wnętrz.

W tegorocznej edycji konkursu, pierwsze miejsce w kategorii Obiekt Jednoprzestrzenny przyznano Stacji Kultura W Rumii projektu Sikora Wnętrza. Biblioteka mieści się mieści się w zrewitalizowanym dworcu kolejowym. Decyzja o przeznaczeniu około ¾ jego powierzchni dla nowej funkcji zapadła w 2013 roku. Adaptacja wnętrz oraz zakup i montaż wyposażenia były możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura bibliotek.

Na płaszczyźnie estetycznej staraliśmy się uniknąć dosłowności i przenieść na poziomie semantycznym trzy wartości związane z miejscem: modernistyczny charakter obiektu, kulturę polskiego kolejnictwa oraz kulturę polskiego bibliotekarstwa – mówi autor projektu. Biblioteczne półki kształtem przypominają więc tory kolejowe, nowoczesny zegar nawiązuje formą do klasycznego chronometru PKP, a siedziska typu podsofa swoim kształtem przywodzą na myśl przedziały w pociągach dalekobieżnych.

Wnętrze zaprojektowano w duchu nowoczesnych bibliotek, w których zbiory zamiast w magazynach, przechowywane są na ogólnodostępnych regałach, a elastyczność przestrzeni pozwala na dowolną aranżację wnętrza, na przykład w celu organizacji wydarzeń kulturalnych.

Obiekt dostał się do finału Nagrody Architektonicznej tygodnika „Polityka” 2015, został zakwalifikowany do 50 najlepszych realizacji VIII edycji konkursu Życie w Architekturze organizowanego przez redakcję „Architektury-murator”. Był wielokrotnie publikowany w czasopismach i portalach architektonicznych oraz w prasie codziennej. Prezentacja biblioteki ukazała się również w na łamach naszego miesięcznika („A-m” nr 5/2015).

Zwycięzca konkursu zostanie wybrany spośród laureatów poszczególnych kategorii, a wręczenie nagród odbędzie się 26 czerwca 2016 roku w ramach międzynarodowej konferencji ALA w Orlando na Florydzie.