Celem organizatorów było przyjrzenie się różnym wymiarom i aspektom sąsiedztwa: od relacji w obrębie jednego bloku czy kamienicy, przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową bądź to samo osiedle, po współtworzenie jednego organizmu miejskiego. Od harmonii społecznej, opartej na osobistej znajomości i bezpośrednich kontaktach, po opresję małej społeczności, w której człowiek myli się tylko raz.
18 października w księgarni Tajne Komplety odbędzie się spotkanie wokół projektu Światła małego miasta, który dotyczył zagadnień związanych z życiem na polskich peryferiach. Wezmą w nim udział opiekun merytoryczny projektu Kamil Bałuk i Stasia Budzisz-Cysewska (studentka Polskiej Szkoły Reportażu). Z kolei 19 października o dolnośląskich wątkach w swojej najnowszej książce Miasto archipelag. Polska mniejszych miast opowie jej autor Filip Springer.
W sobotę 21 października centrum wydarzeń stanie się Muzeum Architektury. W godzinach 11.00 – 18.00 odbędą się tam targi książki o architekturze i mieście BAZARCH*, po raz pierwszy we Wrocławiu. Na targach swoje publikacje przedstawią takie wydawnictwa, jak Centrum Architektury, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Instytut Architektury i Księży Młyn Dom Wydawniczy.
Gościem festiwalu Mark Davy, założyciel Futurecity, jednej z czołowych brytyjskich firm zajmujących się doradztwem w zakresie miastotwórczej roli kultury. Wygłosi on wykład, w którym przedstawi powody wzrostu znaczenia kultury w procesie tworzenia dzielnic oraz opowie o związanych z tym działaniach deweloperów, urzędników miejskich i artystów.
Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się od spaceru po wrocławskich ogródkach działkowych w dzielnicy Ołbin, który prowadzi Albert Miściorak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Spacer zaczyna się o godzinie 12 przy ul. Mikołaja Reja 65.
Więcej szczegółów oraz program MIASTOMovie na stronie www.miastomovie.pl