Osiedle Stella w Tychach

Eksperymentalne osiedle w Tychach miało wyznaczyć nowe, wysokie standardy budownictwa w PRL. Nigdy nie powstało - jego historię opowie nowa wystawa

2024-03-07 20:13

Osiedle Stella w Tychach miało powstać w ramach specjalnego programu rządowego "PR-5”. Eksperymentalne założenie zaprojektowali wybitni tyscy architekci i budowniczy miasta - Hanna Adamczewska-Wejchert i Kazimierz Wejchert. Prace przerwał upadek komunizmu. Od 22 marca historię osiedla przybliżać będzie wystawa Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości.

Spis treści

  1. Osiedle Stella w Tychach. Specjalny program rządowy i nowa jakość bloków w PRL-u
  2. Eksperymentalne osiedla przyszłości. Z czterech powstało tylko jedno
  3. Osiedle Stella. Gdyby powstało, byłoby wspaniałym miejscem do życia
  4. Dlaczego Osiedle Stella nie powstało?
  5. Wystawa "Stella - niezaistniałe osiedle przyszłości” w Muzeum Miejskim w Tychach 

Osiedle Stella w Tychach. Specjalny program rządowy i nowa jakość bloków w PRL-u

W 1974 roku uruchomiono badawczy Program Rządowy PR-5. Jego efektem miało być stworzenie nowych - przede wszystkim znacznie lepszych - standardów budownictwa mieszkaniowego w Polsce Ludowej. Nowe rozwiązania miały zdefiniować rozwój "mieszkaniówki" po 1990 roku.

Tychy były jednym z czterech miast, w którym postanowiono zlecić wybudowanie eksperymentalnych osiedli "badawczych". Zlecano je najwybitniejszym specjalistom, nie dziwi zatem wybór Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta, którzy projektowali miasto.

Osiedle Stella w Tychach - zobacz osiedle, które nie powstało. Jego historię pokaże nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach

i

Autor: Zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach Fragment koncepcji zabudowy mieszkaniowej osiedla Stella, ok. 1978, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Eksperymenty miały polegać na wypróbowaniu różnych układów w ramach osiedli modelowych. Stella miała być polem do testowania rozwiązań dla małych i średnich miast. Architekci dostali dużą jak na tamte czasy swobodę projektowania - mogli wziąć w nawias ograniczające normatywy - oraz czas. Dzięki temu mogli skupić się również na teoretycznej warstwie koncepcji.

Do dziś jest to najbardziej kompleksowy program w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Eksperymentalne osiedla przyszłości. Z czterech powstało tylko jedno

Modelowymi osiedlami miały być:

  • Osiedle Białołęka Dworska w Warszawie - arch. Halina Skibniewska,
  • Osiedle Chełmońskiego w Krakowie - arch. Witold Cęckiewicz,
  • Osiedle Stella w Tychach - arch. Hanna Adamczewska-Wejchert, Kazimierz Wejchert,
  • Osiedle Nowe Miasto II (Zamojskiego) w Zamościu - arch Bohdan Jezierski.

Z czterech projektów zrealizowano jedynie ostatni. Zamojskie osiedle istnieje do dziś i od jakiegoś czasu stanowi miejsce "pielgrzymek" miłośników wielkiej płyty i socmodernizmu.

Piękna architektura. Domy mazurskie we wsi Lellowo

Osiedle Stella. Gdyby powstało, byłoby wspaniałym miejscem do życia

W trakcie projektowania Wejchertowie posiłkowali się badaniami Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Warszawskiej. Ważne było zdrowie mieszkańców, środowisko, komunikacja, przestrzeń i aspekt społeczny. Na lokalizację osiedla przyszłości wyznaczono Żwaków otoczony lasami, przy dolinie potoku.

Osiedle miało współgrać z zastanym otoczeniem - przyrodą i zabudową wiejską. Na 150 hektarów powierzchni osiedla, zaledwie 1/5 miała zostać przeznaczona pod zabudowę, mieszcząc jednocześnie 10 tysięcy osób i unikając przytłaczającej skali. Wysokość budynków ograniczono do 4 pięter i pogrupowano je na gniazda. Komunikację miały gwarantować dwupoziomowe ulice z ruchem samochodowym na dole i pieszym na górze.

W samych blokach zaplanowano zróżnicowane lokale o przeróżnym przeznaczeniu, w tym dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub dla rodzin zastępczych. Na terenie Stelli zaplanowano oczywiście szkoły oraz ulicę handlową otoczoną pawilonami.

Wejchertowie projektując formę osiedla wzorowali się na Zachodzie. Całość miała powstać z prefabrykatów systemu W-70.

Dlaczego Osiedle Stella nie powstało?

Kryzys lat 80. odczuwała cała Polska Ludowa. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza zatrzymała prace nad programem PR-5. Wejchertom zależało na realizacji projektu pomimo to. Wprowadzili szereg zmian, które miały ułatwić budowę osiedla. Wciąż poszukiwano inwestora.

Pod koniec lat 80. budowa ruszyła - rozpoczęto ją od obiektów przeznaczonych dla pracowników Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Nigdy jej jednak nie dokończono. Upadł komunizm, a początkiem lat 90. FSM została sprywatyzowana. Prace budowlane porzucono.

Wystawa "Stella - niezaistniałe osiedle przyszłości” w Muzeum Miejskim w Tychach 

Wystawa w Starym Magistracie (pl. Wolności 1 w Tychach), której kuratorem jest Mateusz Miłoń, potrwa od 22 marca do 31 sierpnia 2024 roku, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Zaprezentuje plansze projektowe, dokumentację, stan badań oraz dokumenty i fotografie z czasu prac nad Osiedlem Stella. Na potrzeby wystawy Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego wykonali makiety Stelli i jej wybranych budynków.

Zobacz także: Mozaiki w Tychach. Przewodnik po ceramicznej sztuce PRL-u

Źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Listen on Spreaker.