Architektura MuratorWydarzeniaStudenci Politechniki Warszawskiej opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy

Studenci Politechniki Warszawskiej opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy

Warszawa dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Jednym z działań, które mogą się do tego przyczynić, jest dekarbonizacja budownictwa. To także główne założenie współpracy, jaką stolica właśnie rozpoczyna z przedstawicielami biznesu i nauki.

Studenci Politechniki Warszawskiej opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy
Projekt nowego zagospodarowanie skweru u zbiegu ul. Łomżyńskiej i Jadowskiej w Warszawie nagrodzony w konkursie z 2019 roku, autorzy: Jakub Gondrowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Dorota Ryżko

Warszawa dołączyła do projektu „Inżynierowie Nowej Generacji”, w ramach którego grupa studentów z Politechniki Warszawskiej opracuje plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy do 2050 roku. Niezbędną wiedzę i pomoc studenci uzyskają od ekspertów firmy Danfoss oraz od wykładowców Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Finalne opracowanie ma powstać w ciągu najbliższego roku akademickiego. Gotowy dokument zostanie przekazany przedstawicielom m.st. Warszawa i w przyszłości posłuży jako wsparcie przy kształtowaniu polityki miejskiej w zakresie bardziej ekologicznego budownictwa i transformacji energetycznej w ramach opracowywanej Zielonej Wizji Warszawy.

Inwentaryzacja gazów cieplarnianych, którą wykonaliśmy w tym roku, pokazuje, że  sektor budynków i energii jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych w Warszawie – odpowiada za aż 82,35% naszych emisji. Dlatego nowoczesne, niskoemisyjne i energooszczędne budownictwo będzie jednym z najważniejszych rozwiązań, które pomogą nam zatrzymać katastrofę klimatyczną. Ograniczenie emisji z tego sektora do zera to także jeden z celów stawianych państwom członkowskim przez Unię Europejską. Wspólnota jako termin graniczny wskazuje rok 2050, czyli ten sam, w którym Warszawa zamierza stać się neutralna klimatycznie. Widzimy w tym nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim szansę na zieloną transformację naszego miasta
– mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Partnerami projektu „Inżynierowie Nowej Generacji” są m.st. Warszawa, Politechnika Warszawska, firma Danfoss i Ambasada Królestwa Danii w Polsce. Porozumienie dotyczące współpracy w zakresie dekarbonizacji budownictwa ze strony Politechniki Warszawskiej podpisali przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej.

Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu
Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu Nie od dziś wiadomo, że tereny zieleni odgrywają ważną rolę w łagodzeniu  Władze Wiednia realizują nowy program mający łagodzić skutki letnich upałów i zwiększać ochronę bioróżnorodności. Na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków mieszkańcy mogą uzyskać dotację do 20 tys. euro.
Tagi:
Studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego testują w Warszawie projekty PPP Na zaproszenie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy do stolicy przyjechali studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. We współpracy z urzędnikami, architektami i socjologami testują projekty poświęcone partnerstwom publiczno-prywatnym w obszarze mieszkalnictwa i mixed-use.
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.