Architektura MuratorWydarzenia Studenckie Warsztaty Architektoniczne – Letnia OSSA 2013 w Gdańsku

Studenckie Warsztaty Architektoniczne – Letnia OSSA 2013 w Gdańsku

W 2013 roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury OSSA organizuje dwie edycje studenckich warsztatów. Poza  jesiennym spotkaniem, które odbędzie się we Wrocławiu, zorganizowana zostanie również  edycja letnia. Pod hasłem Stan Skupienia  studenci architektury spotkają się już w lipcu

Letnia OSSA 2013. Stan Skupienia
Letnia OSSA 2013. Stan Skupienia

Od 7 do 14 lipca trwać będą studenckie warsztaty architektoniczne organizowane przez Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Studentów Architektury OSSA, Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Katedrę Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Temat letnich warsztatów oscyluje wokół fenomenu wody, a motywem przewodnim warsztatów jest za-gadnienie stanu skupienia. W przypadku wody jest on czasowy, ulega przemianom. Podobnym transforma-cjom podlega miejska architektura – raz wznosi się do istnienia, przez jakiś czas trwa, innym razem rozpada się na części, opada ku ziemi, znika. Wśród mieszkańców Gdańska popularne jest stwierdzenie: “Gdańsk jest odwrócony tyłem do wody”. Świadczy to o tym, że ogromny potencjał, jaki niesie za sobą jego lokalizacja, jest ciągle niewykorzystany i z każdym dniem coraz bardziej zaniedbywany. Dlatego podczas letniej edycji OSSA 2013 studenci będą tworzyć i działać bezpośrednio w przestrzeniach nadwodnych miasta poprzez in-terwencję MAKIETY/FORMY/DZIAŁANIA w skali 1:1. – zaznaczają organizatorzy.

Jak zwykle, rekrutacja odbywać się będzie na zasadzie otwartego konkursu. Stu studentów architektury z całej polski wybranych zostanie na podstawie przesłanych prac – tzw. „Wstępniaków”. Temat pracy na te-goroczną letnią OSSĘ brzmi: „Nad morzem nie wieje nudą!”
Termin nadsyłania zgłoszeń w postaci materiałów reklamowych promujących Trójmiasto upływa 17 czerwca 2013 roku. Chęć udziału w warsztatach może zgłosić każdy student kierunku architektury i urbanistyki, ar-chitektury krajobrazu, architektury wnętrz itp. spośród polskich uczelni państwowych i prywatnych oraz „świeżo upieczeni absolwenci”.

W programie: wspólna praca w grupach, debaty, wykłady prowadzone przez reprezentantów trójmiejskich instytucji i przez gości z zagranicy - wykłady będą otwarte dla również szerszej publiczności. otwartej części warsztatów, skierowanej nie tylko do uczestników, a przede wszystkim, do mieszkańców miasta oraz turystów. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostaną nie tylko architekci, ale również osoby zaangażowane w proces tworzenia miasta.
Debaty organizowane będą we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. Spotkania odbywać się bedą na świeżym powietrzu w samym sercu miasta; to kolejna nowość w proframie OSSA. Aby podtrzymać letni klimat słuchacze zasiądą wygodnie w leżakach i wysłuchają zaproszonych panelistów wywodzących się z różnych Instytucji i środowisk. Całość będzie moderowana przez wykładowców Politechniki Gdańskiej.


Więcej informacji:
ossa2013gdansk.blogspot.com
www.facebook.com/OssaGdansk2013


OSSA 2013; wstępniak
OSSA Gdynia 2022: Zanikanie Trwa rekrutacja do udziału w 28. edycji Ogólnopolskich Spotkań Studentów i Studentek Architektury – OSSA. Tegoroczne warsztaty odbędą się w Gdyni w dniach 4-11 września pod hasłem „Zanikanie”.
MEDS Silesia Revival dopiero za rok Międzynarodowe warsztaty MEDS w tym roku po raz pierwszy miały odbyć się w Polsce, jednak z uwagi na sytuację edpidemiologiczną organizatorzy podjęli decyzję o przełożeniu MEDS Silesia na 2021 rok.
Sukkot – let's build a tent! Podsumowanie warsztatów z okazji Święta Kuczek Zakończyła się kolejna edycja warsztatów Sukkot – let's build a tent! Przez 8 dni 32 studentów z Polski, Niemiec i Izraela pod okiem doświadczonych tutorów projektowało w Poznaniu współczesne wersje tradycyjnego szałasu na żydowskie Święto Kuczek. „Architektura-murator” była patronem medialnym tej edycji.
Przygarnij przestrzeń. Rezydencje architektoniczno-projektowe Przygarnij przestrzeń to program rezydencji, podczas których młodzi projektanci spędzą czas w wybranych małych polskich miejscowościach, aby wspólnie ze społecznościami lokalnymi określić, czego brakuje tam w przestrzeniach publicznych. Efektem ich pracy będą projekty, które zostaną zrealizowane w 2017 roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 grudnia.
"Ekoteka" czyli ekoinnowacje w mieście. Warsztaty architektoniczne dla dzieci Centrum Poznawcze Hali Stulecia po raz kolejny zaprasza na cykl warsztatów architektonicznych dla dzieci. Tematem przewodnim spotkań będą ekoinnowacje. Najmłodsi architekci dowiedzą się m.in. czym są innowacje, co nowego można wynaleźć, by rozwijać miasto, a jednocześnie chronić przyrodę oraz czym są parki kieszonkowe.
Międzynarodowe warsztaty studenckie Mood for Wood W ramach międzynarodowych warsztatów Mood for Wood grupa 40 studentów zaprojektuje i zrealizuje przestrzenie do wypoczynku w czterech miejscach w Poznaniu. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 sierpnia 2016 roku.