Świadome Wnętrze - Kraków

i

Autor: MARTELA

Świadome Wnętrze 2011. Cykl spotkań dla architektów i projektantów wnętrz

2011-12-28 13:50

Czwarty już cykl wykładów ŚWIADOME WNĘTRZE 2011 zgromadził przeszło1200 architektów w 7 miastach w Polsce. Spotkania odbywające się w ramach tego projektu  mają przybliżać polskim architektom nowoczesne koncepcje i trendy w zakresie projektowania, propagować zastosowanie rozwiązań ekologicznych. Prelegentami są uznani zagraniczni projektanci i architekci.

Wykłady w Poznaniu i Wrocławiu poprowadził arch. Ole Gustavsen z Pracowni Snohetta z Norwegii. Cykl wykładów zamknęły styczniowe spotkania w Katowicach (11.01.2012, Oko Miasta) i Krakowie (12.01.2012, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK).  W obu miastach - a wcześniej również w Łodzi, Warszawie i Gdańsku - prezentację pod hasłem "YES IS MORE" przedstawił Kai Uwe Bergman z biura architektonicznego Bjarke Ingles Group z Danii.

Architekt zaprezentował najciekawsze projekty i realizacje pracowni, a także przedstawił jej filozofię, podsumowaną  tytułową dewizą - odwołaniem do klasycznego "Less is more" czy "Less is bore". Pokazał, w jaki sposób architektura rozwija się ze zderzenia sprzecznych interesów. Gra przeciwstawiających się sobie nawzajem sił przebiega na różnych poziomach, dotycząc nie tylko kwestii politycznych, ekonomicznych i funkcjonalnych, ale również logistycznych, kulturalnych, strukturalnych, środowiskowych i społecznych.

Kai-Uwe Bergmann jest wspólnikiem w Pracowni Bjarke Ingels Group (BIG) w Danii od roku 2006. BIG jest kopenhaską grupą architektów, projektantów i myślicieli, którzy działają w różnych obszarach architektury, urbanistyki, badań i rozwoju. Pracownia może się pochwalić licznymi nagrodami - m.in. dwukrotnie zdobyła Nagrodę im. Miesa van der Rohe - oraz licznymi wygranymi konkursami na projekty prestiżowych budynków. Znalazły się wśród nich Centrum Kultury Tamayo w Meksyku, ratusz w Tallinie, czy Bank Narodowy Islandii w Reykyaviku.W swojej architektonicznej pracy projektowej pracownia demonstruje wysoką wrażliwość na szczegółowe wymagania ze strony kontekstu obiektu oraz jego programu. Zaawansowane technologicznie rozwiązania wykorzystują np. w celu optymalnego wykorzystania lokalnych źródeł energii.

fotka z /zdjecia/logo_martela.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury