fotka z /zdjecia/ciech.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Szklana pułapka w CIECH-u

2010-03-24 1:00

Wypełniony roślinami szklany kub pomysłu Nicolasa Grospierre'a to ostatni żywy element w budynku, który za chwilę zniknie. Instalacja - podświetlone akwarium - z resztkami zwiędłych roślin w środku została pomyślana jako dopełnienie historii budynku. Mini-ogród będzie stał przez 10 kolejnych dni, aż do momentu zburzenia obiektu.

Charakterystyczny biurowiec o szklano-aluminiowej fasadzie - w PRL-u jedna z central handlu zagranicznego - powstał w latach 80. na wzór czeskiego projektu wzniesionego w latach 70. Na początku kwietnia firma CIECH ma zamiar sprzedać i zburzyć budynek, który koncern chemiczny użytkował w latach 1991-2008. Powodem jest m.in. niebezpieczny poziom stężenia azbestu.

Nicolas Grospierre, fotograf, twórca instalacji site specific, między innymi Mauzoleum w pomieszczeniach trybuny honorowej na pl. Defilad czy Biblioteki w wolskim antykwariacie, fascynuje się tego typu modernistyczną powojenną architekturą. Artysta w 2008 otrzymał główną nagrodę Złotego Lwa na 11. Biennale Architektury w Wenecji za najlepszy pawilon narodowy Hotel Polonia. Budynków życie po życiu.

Tym razem artysta wykonanał instalację roślinno-świetlną polegającą na odrestaurowaniu dawnego zimowego ogrodu znajdującego się w sercu budynku CIECH-u i zamienieniu w nim zwykłych szyb na lustra weneckie. W ten sposób osiągnięto efekt nieskończoności ogrodu.

Wypełniony roślinami szklany kub jego pomysłu to ostatni żywy element w budynku, który za chwilę zniknie. Instalacja - podświetlone akwarium - z resztkami zwiędłych roślin w środku została pomyślana jako dopełnienie historii budynku. Mini-ogród będzie stał przez 10 kolejnych dni, aż do momentu zburzenia obiektu.

Szklana pułapka jest realizowana przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (www.warszawa2016.pl). Projekt będzie realizowany z galerią Raster. Podczas wernisażu wystąpi zespół 19 Wiosen, który wykona muzykę z płyty o wpisującym się na tę okoliczność tytule „Pożegnanie ze światem”.

Budynek Ciechu, ul. Powazkowska 46/50, WarszawaInstalacja czynna do 31 marca 2010r

fotka z /zdjecia/ciech.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury