Architektura MuratorWydarzeniaSzklany Dom - mit a rzeczywistość

Szklany Dom - mit a rzeczywistość

10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.

Szklany Dom - mit a rzeczywistość
W Szklanym Domu zachowało się wiele oryginalnych detali, jednym z nich jest charakterystyczny daszek wieńczący jeden z tarasów

Szklany Dom - zaprojektowany przez Juliusza Żórawskiego i zbudowany w latach 1937-1941 - to ogromna luksusowa maszyna do mieszkania. Architekt zaplanował w nim ponad 100 mieszkań, ale też pierwszy w Warszawie podziemny garaż przy budynku wielorodzinnym, suszarnie, pralnie, kotłownie i trzy tarasy rekreacyjne. Wydarzenie poświęcone temu unikalnemu modernistycznemu zabytkowi zorganizują Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wspólnie ze Wspólnotą Szklany Dom. Będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po budynku (oprowadzać będą przedstawiciele Wspólnoty Szklany Dom) oraz obejrzeć wystawę Szklane Domy - mit a rzeczywistość. Zagadnienia warszawskiej architektury modernizmu lat 20. i 30. XX wieku, przygotowaną przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Odbywające się co roku we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. W dniach 9-17 września otworzy swoje drzwi kilkaset cennych obiektów w całej Polsce, odbywać się będą architektoniczne spacery, wykłady, wystawy i koncerty (ich spis tutaj). Na inaugurację polskiej edycji EDD 2017 zapraszają 9 września Brama Poznania i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Termin i miejsce: 10 września, godz. 14.00-17.00, taras Szklanego Domu, ul. Mickiewicza 34/36, Warszawa www.edd.nid.pl

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.
Modernizacja Okrąglaka w Poznaniu W ubiegłym tygodniu publikowaliśmy artykuł poświęcony zagrożonemu wyburzeniem budynkowi Państwowego Domu Towarowego w Lublinie. Dziś prezentujemy przykład pieczołowitej modernizacji innego PDT-u - poznańskiego Okrąglaka, awangardowego dzieła Marka Leykama z lat 50.