Architektura MuratorWydarzeniaSzopa Nielegalnych Logiczności - Wolność i ekologia w architekturze

Szopa Nielegalnych Logiczności - Wolność i ekologia w architekturze

Koło Krytyki Oddziału Warszawskiego SARP zaprasza na prezentację Waldemara Deski - twórcy Jazz Clubu Remont - pod tytułem „Wolność i ekologia w architekturze” oraz dyskusję z udziałem architektów Jeremiego Królikowskiego i Dariusza Śmiechowskiego.

Koło Krytyki Oddziału Warszawskiego SARP zaprasza na prezentację Waldemara Deski

Szopa Nielegalnych Logiczności - Wolność i ekologia w architekturze”

oraz dyskusję panelową z udziałem architektów Jeremiego Królikowskiego i Dariusza Śmiechowskiego… na troszkę poezji i muzyki… między innymi… poemat pod tytułem „połowy Uznawalnych Prawdziwości”.

…będzie WIDAĆ, SŁYCHAĆ i CZUĆ będzie też smakować…

Porozmawiamy o: architekturze bez architektów
nowatorstwie architektury prymitywnej
dążeniu do nieuchwytności
barierach mentalnych wolności

Porozmawiamy o losach szopy zbudowanej własnoręcznie przez Waldemara Deskę na działce rolnej w Kazimierzu nad Wisłą. Jej twórca walczy o jej przetrwanie od czasu, kiedy w 2008 roku w wyniku decyzji powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego w Puławach, szopę jako zbudowaną nielegalnie nakazano rozebrać. Na jej temat, w proteście do „nakazu rozbiórki”, solidaryzując się z twórcą wypowiedziało się już kilkuset artystów, architektów, ludzi kultury i sztuki.

Uroda tego obiektu, idealnego miejsca pracy artysty czyni to przedsięwzięcie dziełem sztuki. Jej nowatorskie rozwiązanie jest kapitalnym przykładem taniego, ekologicznego, wpisanego w kontekst, godnego naśladowania budowania. Waldemar Deska jest także autorem nowatorskich technologii, które mogą być zastosowane w architekturze ekologicznej.

Spotkanie otwarte odbędzie się 23 marca 2010, godz. 18.00, w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP przy ulicy Foksal 2.

Serdecznie zapraszamy do dyskusji.

Waldemar Deska
Aktywny w latach 70 i 80 tych. twórca „Jazz clubu Remont” współtwórca „Riwiera-Remont” oraz wielu międzynarodowych akcji „niezależnych” twórców. Leader i współzałożyciel „DaaB”-u. autor muzyki i poezji, innowacyjnych technologii w architekturze. W Nowej Polsce po zapewnieniu sobie podstaw materialnych oddał się słodkiemu NICNIEROBIENIU…

fotka z /zdjecia/szopa_2.jpg
Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.