Architektura MuratorWydarzeniaSztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni

Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni

W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.

Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni
Kadr z filmu „Z myślą o dzieciach”; detal pawilonu projektu Kazimierza Wędrowskiego

Ogród jordanowski w Katowicach

W ramach cyklu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku powstanie w sumie pięć filmów dokumentalnych. Pierwszy, „Z myślą o dzieciach”, poświęcony jest ogrodowi jordanowskiemu przy ulicy Barbary w Katowicach. Parkowe założenie z niewielkim pawilonem autorstwa warszawskiego architekta Kazimierza Wędrowskiego, amfiteatrem i zespołem basenów zaprojektowała w latach 30. Helena Śliwowska. Dziś w modernistycznym budynku funkcjonuje przedszkole. Dzieje ogrodu w kontekście ówczesnych przemian obyczajowych w Polsce oraz obrony Katowic w trakcie inwazji niemieckiej we wrześniu w 1939 roku przedstawiają m.in. historyk sztuki i przewodniczący Stowarzyszenia Ruchu Autonomii Śląska dr Jerzy Gorzelik czy historyk prof. Ryszard Kaczmarek.

Czytaj też: Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę |

W planach są już kolejne filmy, w tym dokument badający historię pierwszej maszyny parowej inicjującej rewolucję przemysłową na Górnym Śląsku, związek koncepcji miasta-ogrodu z założeniem kolonii robotniczej w Giszowcu, specyfikę powiązań między architekturą i akustyką współczesnych filharmonii czy rewolucyjność projektów ceramicznych Lubomira Tomaszewskiego. Filmy dostępne będą na stronie internetowej projektu: www.sztukadizajn.com.

Irma Kozina, historyczka sztuki, do 2017 adiunkt na Uniwersytecie Śląskim, obecnie związana stałym zatrudnieniem z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Specjalizuje się w badaniach nad sztuką i urbanistyką Śląska, historią dizajnu i sztuką współczesną. Autorka wielu książek i artykułów, w tym tekstów z cyklu Pierwsze w Polsce publikowanych na łamach „Architektury-murator”.

Paweł Wilkołek, reżyser i producent, magister sztuk filmowych na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, od 2016 roku właściciel firmy Film House.

Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych
Reżyseria:
Paweł Wilkołek
Scenariusz: Irma Kozina
Produkcja: Film House
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Autor: (Red.)
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.