Architektura MuratorWydarzeniaSzwajcarski zespół zdobył najwyższe wyróżnienie w konkursie Schindler Award 2010

Szwajcarski zespół zdobył najwyższe wyróżnienie w konkursie Schindler Award 2010

W konkursie architektonicznym Schindler Award 2010, pod patronatem Koncernu Schindler czołowego w świecie producenta dźwigów, 1 miejsce zdobył zespół trzech studentów Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bernie. W tym konkursie stanowiącym dla młodych architektów wyzwanie w projektowaniu bez barier przestrzeni środowisk miejskich, nagrody przyznawane są również uczelniom; w tym roku 1 miejsce zdobył Państwowy Uniwersytet Technologii Naftowych w Ufa

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 14 stycznia 2011 roku podczas specjalnej ceremonii Schindler Awardw centrum KOSMOS w Berlinie, Niemcy. Zwycięskie projekty wybrano spośród łącznie174 zgłoszonych przez studentów lub zespoły studentów z uczelni i wydziałów architektury z całej Europy.

Najwyższe wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. Eur. otrzymali Simon Moser, Daniel Meier i Simon Peter Roesti za projekt "link it".
fot. Arturo Isacco Panichi, Milyausha Gabdrakhmanova, Inna Tarasova, Tatyana Polyakova, Maria Frölich, Thomas Zaspel, Haydar Alward, Mikael Pettersson, Simon Peter Roesti, Daniel Meier, Simon Moser

Drugie miejsce zdobyło dwóch architektów z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
fot. Mikael Pettersson, Haydar Alward (Szwecja)

Trzecie miejsce zajął zespół rosyjski z państwowego Uniwersytetu Technologii Naftowych (USPTU) w Ufa.
fot. Milyausha Gabdrakhmanova, Tatyana Polyakova, Inna Tarasova (Rosja))

Profesorowie rosyjskiego zespołu odebrali, za 1 nagrodę dla uczelni, stypendium naukowe w wysokości 25 tys. Eur., w uznaniu za popieranie przez Wydział Architektury idei Schindler Award, a także za włączenie problemu dostępności do programu zajęć.
fot. Prof. Françoise-Hélène Jourda, PhD. Donat Akhmetshin, Dipl. Arch. Elena Donguzova, Milyausha Gabdrakhmanova, Prof. Ildar Sabitov, Mr Thomas Oetterli

Drugą nagrodę dla uczelni otrzymał Uniwersytet Bauhaus w Weimarze.
fot. Prof. Françoise-Hélène Jourda, Prof. Hilde Barz-Malfatti, Mr Thomas Oetterli

Trzecia nagroda dla uczelni dla Uniwersytetu w Belgradzie, Serbia.
fot. Françoise-Hélène Jourda, Assist. Prof. Aleksandra Djukic, Mr Thomas Oetterli

Przewodnicząca jury, profesor Françoise-Hélène Jourda, chwaliła jakość zgłoszonych projektów, określając je jako „realistyczne” a nie „utopijne”, jak to często bywa w konkursach architektonicznych. Dodała, że z technicznego punktu widzenia, wszystkie projekty mogłyby zostać natychmiast zrealizowane.

Wyzwanie do współzawodnictwa
Uczestnicy konkursu w 2010 zostali zaproszeni do stworzenia projektów transformacji terenów niegdyś Berlińskiej Olimpiady - wykorzystywanej przez Nazistów do celów propagandowych - w otwartą przestrzeń dostępną dla każdego, w tym osób niepełnosprawnych. Oprócz przebudowy terenów w atrakcyjny, funkcjonalny i w pełni dostępny kompleks sportowo-rekreacyjny, studenci musieli zaprojektować na tym terenie 150 pokojowy hotel.

Idea nagrody
Myślą przewodnią konkursu Schindler Award, który odbywa się co dwa lata, jest zachęcenie młodych architektów do stworzenia przestrzeni bez barier, dostępnej dla każdego mieszkańca, bez względu na wiek, status czy sprawność fizyczną. Od chwili powołania do życia w 2003 roku, konkurs zachęca uczelnie i wydziały architektoniczne do włączania tematu dostępności do programu zajęć, a poprzez nagrody dla uczelni finansuje badania i inicjatywy zmierzające do poprawy dostępności. Projekty oceniane są przez panel ekspertów - architektów, urbanistów i specjalistów niepełnosprawności. Schindler Award 2012 będzie dotyczył terenu w Szwajcarii.

O Koncernie Schindler
Grupa przemysłowa Schindler jest wiodącym na świecie producentem urządzeń mobilnych w ponad 140 krajach. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, instalacją, serwisem i modernizacją dźwigów, schodów oraz chodników ruchomych do wszystkich typów budynków. Koncern Schindler wspiera zrównoważony rozwój obszarów miejskich dzięki bezpiecznym, niezawodnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom mobilnym.


1. nagroda “link it”
Szkoła:
Bern University of Applied Sciences, Switzerland
Studenci: Daniel Meier, Simon Moser, Simon Peter Roesti
Profesorowie: Dipl. Arch. Guy Lafranchi, Dipl. Arch. Peter Berger

Prezentacje projektów są dostępne na http://www.schindleraward.com/.

Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca