Architektura MuratorWydarzeniaSzwajcarski zespół zdobył najwyższe wyróżnienie w konkursie Schindler Award 2010

Szwajcarski zespół zdobył najwyższe wyróżnienie w konkursie Schindler Award 2010

W konkursie architektonicznym Schindler Award 2010, pod patronatem Koncernu Schindler czołowego w świecie producenta dźwigów, 1 miejsce zdobył zespół trzech studentów Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bernie. W tym konkursie stanowiącym dla młodych architektów wyzwanie w projektowaniu bez barier przestrzeni środowisk miejskich, nagrody przyznawane są również uczelniom; w tym roku 1 miejsce zdobył Państwowy Uniwersytet Technologii Naftowych w Ufa

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 14 stycznia 2011 roku podczas specjalnej ceremonii Schindler Awardw centrum KOSMOS w Berlinie, Niemcy. Zwycięskie projekty wybrano spośród łącznie174 zgłoszonych przez studentów lub zespoły studentów z uczelni i wydziałów architektury z całej Europy.

Najwyższe wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. Eur. otrzymali Simon Moser, Daniel Meier i Simon Peter Roesti za projekt "link it".
fot. Arturo Isacco Panichi, Milyausha Gabdrakhmanova, Inna Tarasova, Tatyana Polyakova, Maria Frölich, Thomas Zaspel, Haydar Alward, Mikael Pettersson, Simon Peter Roesti, Daniel Meier, Simon Moser

Drugie miejsce zdobyło dwóch architektów z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
fot. Mikael Pettersson, Haydar Alward (Szwecja)

Trzecie miejsce zajął zespół rosyjski z państwowego Uniwersytetu Technologii Naftowych (USPTU) w Ufa.
fot. Milyausha Gabdrakhmanova, Tatyana Polyakova, Inna Tarasova (Rosja))

Profesorowie rosyjskiego zespołu odebrali, za 1 nagrodę dla uczelni, stypendium naukowe w wysokości 25 tys. Eur., w uznaniu za popieranie przez Wydział Architektury idei Schindler Award, a także za włączenie problemu dostępności do programu zajęć.
fot. Prof. Françoise-Hélène Jourda, PhD. Donat Akhmetshin, Dipl. Arch. Elena Donguzova, Milyausha Gabdrakhmanova, Prof. Ildar Sabitov, Mr Thomas Oetterli

Drugą nagrodę dla uczelni otrzymał Uniwersytet Bauhaus w Weimarze.
fot. Prof. Françoise-Hélène Jourda, Prof. Hilde Barz-Malfatti, Mr Thomas Oetterli

Trzecia nagroda dla uczelni dla Uniwersytetu w Belgradzie, Serbia.
fot. Françoise-Hélène Jourda, Assist. Prof. Aleksandra Djukic, Mr Thomas Oetterli

Przewodnicząca jury, profesor Françoise-Hélène Jourda, chwaliła jakość zgłoszonych projektów, określając je jako „realistyczne” a nie „utopijne”, jak to często bywa w konkursach architektonicznych. Dodała, że z technicznego punktu widzenia, wszystkie projekty mogłyby zostać natychmiast zrealizowane.

Wyzwanie do współzawodnictwa
Uczestnicy konkursu w 2010 zostali zaproszeni do stworzenia projektów transformacji terenów niegdyś Berlińskiej Olimpiady - wykorzystywanej przez Nazistów do celów propagandowych - w otwartą przestrzeń dostępną dla każdego, w tym osób niepełnosprawnych. Oprócz przebudowy terenów w atrakcyjny, funkcjonalny i w pełni dostępny kompleks sportowo-rekreacyjny, studenci musieli zaprojektować na tym terenie 150 pokojowy hotel.

Idea nagrody
Myślą przewodnią konkursu Schindler Award, który odbywa się co dwa lata, jest zachęcenie młodych architektów do stworzenia przestrzeni bez barier, dostępnej dla każdego mieszkańca, bez względu na wiek, status czy sprawność fizyczną. Od chwili powołania do życia w 2003 roku, konkurs zachęca uczelnie i wydziały architektoniczne do włączania tematu dostępności do programu zajęć, a poprzez nagrody dla uczelni finansuje badania i inicjatywy zmierzające do poprawy dostępności. Projekty oceniane są przez panel ekspertów - architektów, urbanistów i specjalistów niepełnosprawności. Schindler Award 2012 będzie dotyczył terenu w Szwajcarii.

O Koncernie Schindler
Grupa przemysłowa Schindler jest wiodącym na świecie producentem urządzeń mobilnych w ponad 140 krajach. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, instalacją, serwisem i modernizacją dźwigów, schodów oraz chodników ruchomych do wszystkich typów budynków. Koncern Schindler wspiera zrównoważony rozwój obszarów miejskich dzięki bezpiecznym, niezawodnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom mobilnym.


1. nagroda “link it”
Szkoła:
Bern University of Applied Sciences, Switzerland
Studenci: Daniel Meier, Simon Moser, Simon Peter Roesti
Profesorowie: Dipl. Arch. Guy Lafranchi, Dipl. Arch. Peter Berger

Prezentacje projektów są dostępne na http://www.schindleraward.com/.

Konkurs na założenie architektoniczno-rzeźbiarskie na placu Narutowicza Władze m.st. Warszawy przymierzają się do nowego zagospodarowania placu Narutowicza według konkursowego projektu pracowni Dawos. Właśnie ogłosiły konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Narutowicza, który stanie w centralnej części tej przestrzeni.
Konkurs SARP na projekt centrum kultury w Siemianicach na Pomorzu Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt gminnego centrum kultury oraz centrum usług społecznych w Siemianicach. Składania wniosków do 2 lutego 2022 roku.
Dwie realizacje z Polski na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2022 Fundacja Miesa van der Rohe wyłoniła 40 realizacji, które zawalczą o EU Mies Award 2022. Polskę reprezentują Park Pamięci w Oświęcimiu projektu NArchitekTURA i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku MWArchitekci.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie: wyniki konkursu Tuż przed świętami poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na warszawskim Żoliborzu. Główną nagrodę zdobyła młoda pracownia EMA Studio.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zwyciężyła w konkursie na instalację w Ogrodach Polsko-Niemieckich Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt instalacji artystycznej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie. Zwyciężyła Ksenia Makała, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej z propozycją rzeźbiarskiej kompozycji wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu.