Architektura MuratorWydarzeniaSzwajcarski zespół zdobył najwyższe wyróżnienie w konkursie Schindler Award 2010

Szwajcarski zespół zdobył najwyższe wyróżnienie w konkursie Schindler Award 2010

W konkursie architektonicznym Schindler Award 2010, pod patronatem Koncernu Schindler czołowego w świecie producenta dźwigów, 1 miejsce zdobył zespół trzech studentów Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bernie. W tym konkursie stanowiącym dla młodych architektów wyzwanie w projektowaniu bez barier przestrzeni środowisk miejskich, nagrody przyznawane są również uczelniom; w tym roku 1 miejsce zdobył Państwowy Uniwersytet Technologii Naftowych w Ufa

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 14 stycznia 2011 roku podczas specjalnej ceremonii Schindler Awardw centrum KOSMOS w Berlinie, Niemcy. Zwycięskie projekty wybrano spośród łącznie174 zgłoszonych przez studentów lub zespoły studentów z uczelni i wydziałów architektury z całej Europy.

Najwyższe wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. Eur. otrzymali Simon Moser, Daniel Meier i Simon Peter Roesti za projekt "link it".
fot. Arturo Isacco Panichi, Milyausha Gabdrakhmanova, Inna Tarasova, Tatyana Polyakova, Maria Frölich, Thomas Zaspel, Haydar Alward, Mikael Pettersson, Simon Peter Roesti, Daniel Meier, Simon Moser

Drugie miejsce zdobyło dwóch architektów z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
fot. Mikael Pettersson, Haydar Alward (Szwecja)

Trzecie miejsce zajął zespół rosyjski z państwowego Uniwersytetu Technologii Naftowych (USPTU) w Ufa.
fot. Milyausha Gabdrakhmanova, Tatyana Polyakova, Inna Tarasova (Rosja))

Profesorowie rosyjskiego zespołu odebrali, za 1 nagrodę dla uczelni, stypendium naukowe w wysokości 25 tys. Eur., w uznaniu za popieranie przez Wydział Architektury idei Schindler Award, a także za włączenie problemu dostępności do programu zajęć.
fot. Prof. Françoise-Hélène Jourda, PhD. Donat Akhmetshin, Dipl. Arch. Elena Donguzova, Milyausha Gabdrakhmanova, Prof. Ildar Sabitov, Mr Thomas Oetterli

Drugą nagrodę dla uczelni otrzymał Uniwersytet Bauhaus w Weimarze.
fot. Prof. Françoise-Hélène Jourda, Prof. Hilde Barz-Malfatti, Mr Thomas Oetterli

Trzecia nagroda dla uczelni dla Uniwersytetu w Belgradzie, Serbia.
fot. Françoise-Hélène Jourda, Assist. Prof. Aleksandra Djukic, Mr Thomas Oetterli

Przewodnicząca jury, profesor Françoise-Hélène Jourda, chwaliła jakość zgłoszonych projektów, określając je jako „realistyczne” a nie „utopijne”, jak to często bywa w konkursach architektonicznych. Dodała, że z technicznego punktu widzenia, wszystkie projekty mogłyby zostać natychmiast zrealizowane.

Wyzwanie do współzawodnictwa
Uczestnicy konkursu w 2010 zostali zaproszeni do stworzenia projektów transformacji terenów niegdyś Berlińskiej Olimpiady - wykorzystywanej przez Nazistów do celów propagandowych - w otwartą przestrzeń dostępną dla każdego, w tym osób niepełnosprawnych. Oprócz przebudowy terenów w atrakcyjny, funkcjonalny i w pełni dostępny kompleks sportowo-rekreacyjny, studenci musieli zaprojektować na tym terenie 150 pokojowy hotel.

Idea nagrody
Myślą przewodnią konkursu Schindler Award, który odbywa się co dwa lata, jest zachęcenie młodych architektów do stworzenia przestrzeni bez barier, dostępnej dla każdego mieszkańca, bez względu na wiek, status czy sprawność fizyczną. Od chwili powołania do życia w 2003 roku, konkurs zachęca uczelnie i wydziały architektoniczne do włączania tematu dostępności do programu zajęć, a poprzez nagrody dla uczelni finansuje badania i inicjatywy zmierzające do poprawy dostępności. Projekty oceniane są przez panel ekspertów - architektów, urbanistów i specjalistów niepełnosprawności. Schindler Award 2012 będzie dotyczył terenu w Szwajcarii.

O Koncernie Schindler
Grupa przemysłowa Schindler jest wiodącym na świecie producentem urządzeń mobilnych w ponad 140 krajach. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, instalacją, serwisem i modernizacją dźwigów, schodów oraz chodników ruchomych do wszystkich typów budynków. Koncern Schindler wspiera zrównoważony rozwój obszarów miejskich dzięki bezpiecznym, niezawodnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom mobilnym.


1. nagroda “link it”
Szkoła:
Bern University of Applied Sciences, Switzerland
Studenci: Daniel Meier, Simon Moser, Simon Peter Roesti
Profesorowie: Dipl. Arch. Guy Lafranchi, Dipl. Arch. Peter Berger

Prezentacje projektów są dostępne na http://www.schindleraward.com/.

Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.