Wystawa „Teren prywatny”

i

Autor: serwis prasowy

Scena artystyczna MIASTOmovie

Teren prywatny, czyli polskie samowole budowlane czasów transformacji

2023-09-19 13:17

Jaką formę może przybrać architektura tworzona bez architektów? Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu podejmuje temat polskich samowoli budowlanych z przełomu XX i XXI wieku. Nie próbuje jednak szukać odpowiedzi na pytanie „dlaczego”, ale „jak” realizowane były i są architektoniczne samoróbki.

Wystawa „Teren prywatny” prezentuje wybór budynków, które tworzone były bez pozwoleń, a więc przybierały najbardziej nietypowe, a przy tym nierzadko kontrowersyjne formy. Każdy z nich jest przykładem architektury o silnym punkcie widzenia, wyrazistej, nie idącej na ustępstwa. Popełniającej błędy, ale popełniającej je z bezczelną pewnością siebie – czytamy w informacji prasowej.

Wybrane obiekty ukazane zostaną w interpretacji zaproszonych artystów: malarzy, ilustratorek, grafików, hafciarek czy twórców wideo: Olgi Budzan, Agnieszki Dybowskiej, Viniciusa Libardoniego, Szymona Rogińskiego, Łukasza Stokłosy oraz Andrzeja Tobisa. Przyjrzą się oni m.in. warszawskiemu hotelowi Czarny Kot, zamkowi w Łapalicach czy willi zbudowanej na dachu bloku w Jastrzębiu-Zdroju. Wystawa „Teren prywatny” jest częścią sceny artystycznej 11. festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. w Muzeum Architektury prezentowana będzie do 19 listopada. W ramach festiwalu w siedzibie SARP-u przy ul. Oławskiej obejrzeć będzie można też ekspozycję Filipa Kozarskiego „Obrzeża. Szara strefa urbanistyki”. Jej autor zgłębia nieformalne zjawiska w przestrzeni publicznej, miejsca opuszczone czy tymczasowe.  takie jak pustostany, graffiti czy dzika miejska przyroda.

Wystawa „Teren prywatny”
Kurator: Kuba Żary
Kiedy: 22 września – 19 listopada 2023
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Organizatorzy: Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocławska Fundacja Filmowa

Czytaj też: Nowy styl zakopiański – fotoreportaż Marcina Czechowicza |