MIASTOmovie 2023

Znamy program 11. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie

2023-08-28 12:34

Pod koniec września pod hasłem „Niedoskonałości” rusza wrocławski festiwal MIASTOmovie. Tegoroczne filmy zabiorą widzów do miast Portugalii, Kazachstanu, Niemiec czy Ukrainy – a to dopiero początek. Bilety już w sprzedaży!

Pierwszy dzień wydarzenia otworzy 27 września (środa) o godzinie 18:00 historia jednego z najbardziej kontrowersyjnych założeń mieszkalnych w Wielkiej Brytanii: film „Robin Hood Gardens” w reżyserii Thomasa Beyera i Adriana Dorschnera, stanowiący portret tytułowego londyńskiego osiedla, które pod koniec lat 60. XX wieku zaprojektował duet Alison i Petera Smithsonów. Wizjonerski projekt „ulic na niebie” miał dla architektonicznej pary stanowić opus magnum – stał się jej utrapieniem, gdy okazało się, że niezrozumiała dla użytkowników brutalistyczna przestrzeń w efekcie zaniedbań popada w ruinę.

MIASTOmovie

i

Autor: MIASTOmovie

W festiwalowy czwartek (28 września, godz. 19:00) udamy się do Porto, by z bliska przyjrzeć się charakterystycznemu dla tego miasta typowi robotniczej zabudowy mieszkaniowej: wyspom, czyli ilhas. Film Ruia Gonçalvesa Rufino „Bela Vista. Wyspa zamieszkana” dokumentuje proces rewitalizacji jednego z takich, podupadłych dziś, osiedli i wskazuje, czego możemy się od nich nauczyć. Dzień później, w piątek (29 września, godz. 19:00), zanurzymy się natomiast w chaszcze niemieckiej stolicy: dokument Matthew Gandy’ego „Natura Urbana. Nieużytki Berlina” odkrywa „czwartą przyrodę” – niezwykłą roślinność miasta, która przez lata przejmowała powojenne luki w zabudowie.

Główną bohaterką pierwszej z sobotnich (30 września, godz. 16:00) projekcji będzie jedna z najmłodszych stolic na świecie. Film „Nowa stolica” w reżyserii Maxima Pozdrovkina śledzi powstawanie Astany, kazachskiego marzenia o przemianie niegościnnego stepu (rękami zaproszonych do projektu starchitektów z całego świata) w światowej klasy metropolię. Tego samego wieczoru (godz. 18:30) zobaczymy też nowy dokument Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego – przejmujący raport z ogarniętej wojną Ukrainy, portret kraju, w którym życie pośród ruin staje się nową normalnością. Partnerem pokazu „W Ukrainie” jest Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Ostatni festiwalowy dzień (1 października) rozpocznie się od projekcji filmu „Surowiec, z którego wyrabia się sny”. Dokument w reżyserii Michaela Riepera i Lotte Schreiber portretuje sześć austriackich projektów mieszkaniowych, inicjowanych od lat 70. do dziś, powalających przyjrzeć się alternatywnym do deweloperskiego modelom zamieszkiwania wspólnej przestrzeni. Festiwal zamknie produkcja, której narrację porządkują cytaty z tekstów ostatniej noblistki w dziedzinie literatury – Annie Ernaux. „Kochałam tam mieszkać” Régisa Saudera zabiera widzów na podparyskie przedmieścia, do Cergy (gdzie Ernaux mieszkała), by pokazać oswojenie postmodernistycznego osiedla, którego wszyscy mieszkańcy są wciąż jego „nowymi mieszkańcami”. Partnerem pokazu jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

MIASTOmovie

i

Autor: MIASTOmovie

11. festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 27 września a 1 października we Wrocławiu – w Kinie Nowe Horyzonty i innych przestrzeniach miasta. Bilety już w sprzedaży! Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa. Współorganizatorami są Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Kino Nowe Horyzonty i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Partnerem strategicznym wydarzenia jest firma OKRE Development. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.