Architektura MuratorWydarzeniaTopografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka

Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka

14 marca 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945.

Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka
Topografia ruin. Praga 1945, fot. Josef Sudek

Josef Sudek to czeski fotograf, żyjący w latach 1896-1976, tworzący w nurcie piktorializmu. W 1945 roku wyruszył na ulice Pragi, aby udokumentować zniszczenia, jakie pozostawiła druga wojna światowa. Powstała wtedy wyjątkowa seria blisko czterystu fotografii, składających się na artystyczny obraz zrujnowanego miasta. Będzie można je zobaczyć na wystawie Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945 w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 14 marca do 5 maja 2019. Zdjęcia nawiązują przede wszystkim do dwóch wydarzeń z 1945 roku. Pierwszym był omyłkowy nalot amerykańskiego lotnictwa na Pragę, który spowodował zniszczenia głównie w południowych dzielnicach centrum miasta. W tej okolicy Josef Sudek skoncentrował się przede wszystkim na mocno uszkodzonych zabudowaniach klasztoru Emaus, w którego wnętrzach odnalazł wśród gruzów nieoczywistą poetykę nieładu i światło wpadające przez zawalone sklepienia. Drugie wydarzenie – powstanie praskie – poskutkowało poważnym uszkodzeniem ratusza Starego Miasta. Dokumentując zniszczenia gmachu, fotograf ukazał także powracające w to miejsce życie. Kolejnym tematem cyklu jest skład skonfiskowanego metalu w Maninach na terenie portu rzecznego na Wełtawie. Josef Sudek fotografował tu przede wszystkim rzeźby z praskich pomników i dzwony kościelne, tworzące przypadkowe kompozycje o surrealistycznej wymowie.

PLATO Ostrava: galeria sztuki w Ostrawie projektu KWK Promes Robert Konieczny Budynek dawnej rzeźni w Ostrawie zostanie zaadaptowany na muzeum według projektu pracowni KWK Promes Robert Konieczny. Rusza budowa PLATO Ostrava.
Mieszkalnictwo przyszłości. Konferencja reSITE w Pradze Alternatywne modele własności, finansowania i rewitalizacji: to najgorętsze tematy współczesnego mieszkalnictwa. Rozmawiamy z Martinem Barry, dyrektorem tegorocznej konferencji reSITE.
Konior Studio zaprojektuje filharmonię w Brnie Zespół w składzie Konior Studio, Nagata Acoustics i Architekti Hruša zaprojektuje w czeskim mieście nową halę koncertową.