Architektura MuratorWydarzeniaTrzy realizacje z Polski na krótkiej liście Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla architektury współczesnej

Trzy realizacje z Polski na krótkiej liście Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla architektury współczesnej

Znamy listę budynków, które będą rywalizować o Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla architektury współczesnej. Wśród 40 realizacji z 17 krajów, na krótkiej liście znalazły się siedziby trzech instytucji kulturalnych z Polski.

Trzy realizacje z Polski znalazły się na ogłoszonej dziś shortliście realizacji, które będą rywalizować o Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla architektury współczesnej. Łącznie do nagrody nominowanych było 420 obiektów. Wszystkie można obejrzeć na stronie internetowej Fundacji im. Miesa van der Rohe oraz na wystawie w Szkole Architektury w Barcelone (ETSAB) do 19 marca. Lista pięciu finalistów zostanie ogłoszona do końca lutego 2015. Architekci, którzy znajdą się w finałowej piątce, zostaną zaproszeni do zaprezentowania swoich projektów na dzień przez oficjalnym ogłoszeniem wyników. Zwycięzcę poznamy 8 maja 2015 roku.

Na shortliście znalazły się następujące obiekty z Polski:

Filharmonia Szczecińska - Barozzi / Veiga, Studio A4 sp. z o.o. (architekt lokalny) (Szczecin)

Nowe Muzeum Śląskie - Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H (Katowice)

Muzeum Historii Żydów Polskich - Lahdelma & Mahlamäki Architects, Kuryłowicz & Associates (ze strony polskiej) (Warszawa),

EU Mies van der Rohe Award 2019 Jury EU Mies van der Rohe Award po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie.
EU Mies Award 2019 – nagroda dla młodych architektów. Emerging Architect Prize 2019 W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Plac Skanderbega w Tiranie Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.
Sala kongresowa w Plasencii Budowa obiektu zajęła 12 lat. Usytuowany na granicy miasta i górzystego krajobrazu malowniczej Estremadury z zewnątrz przypomina świetlisty meteoryt, w środku – prom kosmiczny zaaranżowany przez twórców Archigramu.
Terrassenhaus Berlin Zgodnie z intencją inwestorek, które oczekiwały obiektu wielofunkcyjnego, łatwo poddającego się ewentualnym modyfikacjom, architekci dążyli do wykreowania nowej typologii zabudowy, łącząc cechy miejskiej willi z tarasem, ścianki wspinaczkowej i zigguratu.