Architektura MuratorWydarzeniaUniwersytet Betonu Grupy Górażdże. Projekt edukacyjny dla studentów budownictwa

Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże. Projekt edukacyjny dla studentów budownictwa

Grupa Górażdże zainaugurowała działalność Uniwersytetu Betonu. Do udziału zaproszeni zostali studenci ostatnich lat wyższych uczelni technicznych studiujący budownictwo lub kierunki pokrewne

Grupa Górżdże

Projekt dzieli się na dwie główne części. Pierwszą z nich jest konkurs zespołowy zorganizowany pod hasłem Właściwości i możliwości zastosowania cementów Grupy Górażdże w praktyce. W połowie stycznia 2012 roku organizator konkursu rozesłał do uczelni zaproszonych do konkursu próbki dwóch gatunków cementu, oferowanych przez Grupę Górażdże. Oznaczenia próbek zostały zakodowane. Zadanie konkursowe polega na zbadaniu cech fizycznych i mechanicznych cementów (wytrzymałości na ściskanie po 2,7,28 i 56 dniach). Zwycięży ten zespół, który uzyska wyniki najbardziej zbliżone do wzorcowych, oraz zaproponuje najbardziej adekwatne zastosowania danego gatunku cementu. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na 17 maja 2012 roku. Uczelnie, których badania okażą się najbardziej precyzyjne, otrzymają nagrody, wysokiej klasy sprzęt laboratoryjny, w tym mieszalnik o objętości 75 metrów sześciennych. Podczas gali finałowej studenci będą mogli też wziąć udział w konkursie indywidualnym z zakresu technologii betonu i o wiedzy o Grupie Górażdże. 

Drugim blokiem wchodzącym w skład projektu jest cykl sesji połączonych z wykładami prowadzonymi przez specjalistów z Grupy Górażdże. Studenci będą też mieć możliwość zwiedzania zakładów. W ramach programu udostępniona zostanie między innymi Cementownia Górażdże, przemiałownia Ekocem, kopalnie kruszyw czy wytwórnie betonu towarowego. Siedemnaście uczelni technicznych z całego kraju zgłosiło chęć udziału w programie. Łącznie w projekcie weźmie udział około 200 studentów z całej Polski oraz kilkudziesięciu wykładowców – opiekunów grup studenckich. To duży ogólnopolski projekt, którego kolejne edycje będą odbywać się co dwa lata, tak aby objąć każde dwa roczniki kończące naukę – podsumowuje Czesław Nierzwicki, dyrektor handlowy Górażdże Cement SA..

 

 

 

Czy beton może być eko? Beton i żelbet są materiałami, których wytwarzanie powoduje ogromne obciążenie dla środowiska. Przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, odpowiadają za zużycie wody i deficytowego w wielu rejonach piasku. W tym odcinku naszego cyklu Technologie architektury przyszłości zastanawiamy się co zrobić, by beton mniej szkodził naszej planecie i jaką rolę mają tu do odegrania architekci.
W trosce o betonowe dziedzictwo XX wieku: podsumowanie projektu Innova Concrete Dobiegł końca trwający cztery lata międzynarodowy projekt badawczy Innova Concrete, którego celem było opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych z XX wieku. Wzięło w nim udział 29 instytucji z 11 krajów na całym świecie.
CARBS – Concrete Kinetics: projekt artystyczny Matter Design Concrete Kinetics (CARBS) to seria wydarzeń on-line przygotowanych przez studio Matter Design z Bostonu we współpracy z galerią AEDES i firmą CEMEX. W ramach projektu będzie można zobaczyć specjalnie opracowaną choreografię z wykorzystaniem megalitycznych elementów z betonu, każdy o wadze od 400 do 1800 kg.
Stone Garden / Bejrut Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.
Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.