Architektura MuratorWydarzeniaW ramach cyklu ŚWIADOME WNĘTRZE 2010 prelekcję pod tytułem „YES IS MORE” wygłosi Kai-Uwe Bergmann z duńskiego biura architektonicznego Bjarke Ingels Group

W ramach cyklu ŚWIADOME WNĘTRZE 2010 prelekcję pod tytułem „YES IS MORE” wygłosi Kai-Uwe Bergmann z duńskiego biura architektonicznego Bjarke Ingels Group

Gra ze słynnym cytatem Miesa van der Rohe "Less is More" określa innowacyjne podejście grupy w tworzeniu projektów architektonicznych.

23 września 2010 Poznań
Centrum Sztuki i Biznesu STARY BROWAR
ul. Półwiejska 42, budynek Słodownia, poziom +2 (wejście od Dziedzińca Sztuki lub ul. Kościuszki)


24 września 2010 Wrocław

Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

Konsorcjum BIG - Bjarke INGELS to historia odważnych postaw, które naruszyły fundamenty tradycyjnej architektury, przekraczając obyczajowość konserwatywnego budownictwa. BIG jest grupą architektów, projektantów oraz inżynierów zaangażowanych w wiele projektów z całej Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. Architektura BIG z pogranicza pragmatyczności a utopii, wypływa z dokładnej analizy współczesnego życia, nieustającej ewolucji i zachodzących w świecie przeobrażeń.

Kai-Uwe Bergmann (członkostwo w organizacjach: LEED AP, RIBA, MAA, AIA) ma dziewięcioletnie doświadczenie jako kierownik projektu, w tym w Skandynawii i na Bliskim Wschodzie oraz w Azji, gdzie pracuje nad realizacją Baku Villas nad Morzem Kaspijskim. Kai-Uwe był wcześniej architektem w C.F. Moller Architects w Kopenhadze oraz w austriackim biurze Baumschlager & Eberle, uczestnicząc w pracach nad UN AIDS Research Administration Building w Genewie i rezydencją w Diepoldsau w Szwajcarii. Przez ostatnie jedenaście lat studiował sztukę, tworząc własne dzieła z odlewanego szkła.

Prelegent udowodni, że architektura rozwija się ze zderzenia sprzecznych interesów politycznych, ekonomicznych, funkcjonalnych, logistycznych, kulturalnych, strukturalnych, środowiskowych i społecznych, jak również tych jeszcze nienazwanych i nierozpoznanych. Jak opowiedzieć tak złożoną historię w prosty sposób? Kai-Uwe Bergmann jest wspólnikiem w Pracowni Bjarke Ingels Group w Danii od roku 2006. Dzięki serii wygranych projektów dizajnerskich oraz projektów budynków, BIG zbudował swoją międzynarodową reputację jako członek nowej generacji architektów, którzy łączą przenikliwe analizy, swawolne eksperymenty, odpowiedzialność społeczną oraz humor. Podczas spotkania odbędzie się podpisywanie książki „Yes Is More: An Archicomic on Architectural Evolution”.

Gośćmi specjalnymi tegorocznych spotkań organizowanych przez firmy MARTELA, DESSO, ROCKFON i VESCOM oprócz wspomnianego już architekta byli arch. Ole Gustavsen z Pracowni Snohetta z Norwegii (nagroda Miesa van der Rohe 2009), prof. Hrvoje Njiric z Pracowni Njiric + Arhitekti z Chorwacji oraz arch. Marie Therese Hornoncourt z austryjackiej pracowni the next ENTERprise architects.

ŚWIADOME WNĘTRZE 2009 - maj

ŚWIADOME WNĘTRZE 2009 - czerwiec/ wrzesień

Spotkania odbywają się w 7 miastach w Polsce (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) od 2008 roku. W zeszłym roku wzięło w nich udział ponad 900 architektów, którzy wysłuchali prezentacji prowadzonych przez architektów i dizajnerów z Finlandii, Niemiec i Szwecji.
Celem spotkań jest wymiana doświadczeń, przybliżenie europejskich trendów w zakresie wzornictwa oraz kompleksowego podejścia do projektowania obiektów komercyjnych.

Impreza została objęta Patronatem Honorowym przez SARP, Krajową Izbę Architektów oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Patronat medialny: "ARCHITEKTURA-murator", "Architektura & Biznes", "Archivolta", "Dobre Wnętrze", "Komunikat SARP", "Office & Facility", "Urządzamy dom i mieszkanie", "Wnętrza Komercyjne", "Workplace", "Zawód:Architekt" oraz TV DOMO, serwis http://www.architektura.info/ oraz http://www.architekci.pl/.

Więcej szczegółowych informacji o wykładach i prelegentach można uzyskać na stronach http://www.swiadomewnetrze.pl/ oraz pod adresem: martela@martela.pl.


Biuro architektoniczne Bjarke Ingels Group, www.big.dk, Dania

Bjarke Ingels Group (BIG) zatrudnia ponad 60 architektów, projektantów, budowniczych i myślicieli, którzy działają w różnych obszarach architektury, urbanistyki, badań i rozwoju. Pracownicy wywodzą się z ponad 15 krajów (Daleki Wschód, Ameryka Łacińska, Ameryka Północna, Europa, Skandynawia) co przekłada się na zaangażowanie gmin, deweloperów i partnerów w ich własnych krajach. BIG przeznacza znaczne zasoby na proaktywne badania i propozycje nakierowane na zrównoważony rozwój oraz poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Biuro dążąc do realizacji niekiedy utopijnych wizji współpracuje z antropologami, ekologami, czy reżyserami teatralnymi, którzy mogą coś wnieść do projektu.

NAGRODY

2009
Pejzaż miejski Dubaj I Zwycięzca nagrody Pejzaż miejski I Biblioteka Narodowa Astana
Instytut obszaru miejskiego I Nagroda za doskonałość I The Mountain
Ateneum w Chicago I
Green Good Design I Little Denmark
Nagroda Forum AID I Najlepsza architektura nordycka I The Mountain
MIPIM I Nagroda za Rozwój Osiedli I The Mountain
Światowy festiwal architektoniczny I Zwycięzca Nagrody za budynki mieszkalne I The Mountain

2008
Nagroda Wood I Nadmorski dom młodzieży
Międzynarodowej nagrody architektoniczne I Najlepszy nowy projekt globalny I Scala
Contract World I Najlepsze wnętrze edukacyjne I Centrum młodzieżowe Sjakket

2007
Nagroda Miesa Van Der Rohe I Specjalne wyróżnienie I VM Houses
Nagroda IOC I Honorowe wyróżnienie I Pływalnia portowa w Kopenhadze

2005
Nagroda Forum AID I Najlepszy Budynek Skandynawski I VM Houses
Nagroda Mies van der Rohe – Specjalne wyróżnienie I Nadmorski dom młodzieży

2004
Kopenhaska nagroda za architekturę I Nadmorski dom młodzieży
Nagroda AR+D I Przegląd architektoniczny I RIBA London I Nadmorski dom młodzieżowy
Złoty Lew na Biennale w Wenecji I Sala koncertowa Stavanger
Kopenhaska Nagroda za współpracę
Europejska nagroda za planowanie miejskiej przestrzeni publicznej I Pływalnia portowa w Kopenhadze
Nagroda Scanorama Design

2002
Nagroda architektoniczna Nykredits

2001
Nagroda Henninga Larsena

KONKURSY

2009
Projekt południowo-wschodniej stacji kolejowej w Taipei I Taipei, TW I1.Nagroda
Biurowiec Shenzhen Energy Mansion I Shenzhen, CN I1. Nagroda
Biblioteka narodowa Kazachstanu I Astana, KZ I 1.Nagroda
Ratusz wTalinie I Talin, EE I 1.Nagroda
Kaufhauskanal I Hamburg, DE I 1.Nagroda
Centrum kultury Tamayo I Atizapan, MX I 1.Nagroda

2008
Bank narodowy Islandii I Reykjavik, IS I 1.Nagroda
Duński pawilon na EXPO 2010 I Shanghai, CN I1.Nagroda
Most Quingdao I Prowincja Shangdong, CN I 1.Nagroda
Biurowiec Odenplan I Sztokholm, SE I 1.Nagroda
Plan Generalny Superkilen I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda
Wieża Walter Tower I Praga, CZ I 1.Nagroda

2007
Duńskie muzeum morskie I Helsingar, DK I 1.Nagroda
Wieże różnorodnego użytku Lego I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda
Budynek Scala Tower I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda
Plan generalny dla południowej częsci Islands Brygge I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda

2003
Klub młodzieżowySjakket I Kopenhaga, DK I 1. Nagroda
Szpital psychiatryczny I Helsingor, DK I 1.Nagroda

2002
Nadmorski dom młodzieżowy I Kopenhaga, DK I 1. Nagroda

2001
Pływalnia portowa w Kopenhadze I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda

Centrum Nauki Kopernik. Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne Warszawski budynek zaprojektowany przez śląską pracownię RAr-2 Laboratorium Architektury z architektem Janem Kubecem na czele został nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Miesa van der Rohe