Architektura MuratorWydarzeniaW sobotę otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi

W sobotę otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi

Od soboty można odwiedzać Muzeum Warszawskiej Pragi, miejsce poświęcone historii dzielnicy oraz życiu jej mieszkańców. Siedziba placówki mieści się z zrewitalizowanych kamienicach oraz nowo powstałym budynku przy ul. Targowej 50/52 w Warszawie. Za architekturę obiektu odpowiada pracownia Pas Projekt Archi Studio, a za projekt wystawy stałej 137 kilo i Charlie Koolhaas.

Muzeum Warszawskiej Pragi
Fragment filmu promocyjnego Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi to oddział Muzeum Warszawy utworzony w 2006 roku. Od 2014 roku placówka mieści się przy ul. Targowej 50/52 w w bezpośrednim sąsiedztwie Bazaru Różyckiego. Jako siedziba służą jej odremontowane, zabytkowe kamienice wraz z oficyną oraz nowo wzniesionym budynkiem biurowym według projektu pracowni Pas Projekt Archi Studio z Nadarzyna.

W 2008 roku podjęliśmy się realizacji projektu Muzeum Warszawskiej Pragi. (...) Były to trzy kamienice frontowe oraz zlokalizowany w głębi działki dawny żydowski dom modlitwy z niezwykle cennymi polichromiami. (...). Po konsultacjach z przyszłym użytkownikiem ustalono, iż na funkcje stricte muzealne zaadaptowane zostaną budynki istniejące, natomiast w głębi posesji zaprojektujemy nowy, w którym znajdą się pomieszczenia administracyjne i techniczne. - pisała Małgorzata Golenko z pracowni Pas Projekt Archi Studio w "A-m" nr 7/2014.

Autorem koncepcji wystawy stałej jest Pracownia 137kilo + Charlie Koolhaas (w trakcie trwania współpracy pracownia zmieniła nazwę na 307kilo). Ekspozycję podzielono na pięć części, prezentujących najważniejsze zagadnienia w rozwoju i historii dzielnicy oraz życiu jej mieszkańców. Na niemal 800 m2 znajdują się cztery strefy tematyczne opowiadające historię Pragi, instalacje artystyczne, archiwum historii mówionej, makieta przedstawiająca XVIII-wieczną Pragę, odrestaurowane piwnice zabytkowych kamienic oraz polichromowane znaki zodiaku w dawnej modlitewni żydowskiej. Integralną częścią ekspozycji jest także dziedziniec, który nawiązuje do typowych praskich podwórek, gdzie od zawsze toczyło się życie dzielnicy.

Wystawę stałą uzupełnia zajmująca około 100 m2 wystawa czasowa zatytułowana „Podarować rzecz do muzeum”, której kuratorką jest dr Ewa Klekot. Prezentuje ona obiekty przekazywane przez mieszkańców stolicy do Muzeum Warszawskiej Pragi od listopada 2007 roku. W większości są to pamiątki rodzinne i przedmioty codziennego użytku z ostatnich stu, stu pięćdziesięciu lat. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu darczyńców, muzeum powiększyło swoje zbiory o około półtora tysiąca eksponatów. Pokazuje to partycypacyjny charakter działalności Muzeum Warszawskiej Pragi, które angażuje mieszkańców dzielnicy i osoby z nią związane w budowanie wspólnoty i tożsamości lokalnej.

Uruchomienie Muzeum to tylko początek działań planowanych przez miasto na Pradze. Obecna na konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała rewitalizację kolejnych obiektów. Istotną rolę w zmianie charakteru Pragi ma odegrać kultura, której towrzyszą inwestycje infrastrukturalne, takie jak uruchomiony niedawno pierwszy odcinek drugiej linii metra.

Z okazji otwarcia wystawy stałej w weekend 19–20 września, od godz. 12.00, goście będą mogli zwiedzić wystawę czasową, wziąć udział w warsztatach poświęconych tworzeniu drzewa genealogicznego i organizowaniu domowego archiwum oraz w warsztatach komiksowych i spektaklach teatralnych. W ramach inauguracji muzeum odbędą się koncerty: w sobotę – Pablopavo i Ludzików, a w niedzielę – Cała Praga Śpiewa i CzessBandu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Projekt wystawy stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wyniki konkursu Muzeum Warszawskiej Pragi ogłosiło 17 grudnia 2013 wyniki konkursu na koncepcję scenariusza i koncepcję plastyczno – przestrzenną stałej wystawy praskiego muzeum