Architektura MuratorWydarzeniaW świetle neonów. Wystawa "Zapal się!" w Królikarni

W świetle neonów. Wystawa "Zapal się!" w Królikarni

WARszawa, Nowe Życie, Lenistwo oraz Inherentne światło to cztery neony, które od 9 sierpnia do 5 października można oglądać w parku wokół warszawskiej Królikarni. Wystawa powstała w ramach projektu Synchronizacja, organizowanego przez Fundację Bęc Zmiana

Warszawa Gdańska, neon
Architekci Natalia Romik i Sebastian Kucharuk do swojej instalacji "WARszawa" wykorzystali litery ze starego dworcowego neonu Warszawa Gdańska. Z jego pierwotnej wersji zachowały się jedynie trzy pierwsze litery WAR – reszta, rozrzucona wokół instalacji jest mimowolnym komentarzem do toczącej się walki o przestrzeń. Wystawa neonów "Zapal się!" w Królikarni, fot. Janek Szewczyk

9. sierpnia w parku wokół Królikarni otwarto wystawę "Zapal się!", w ramach której zobaczyć można cztery neony: WARszawa, Nowe Życie, Lenistwo oraz Inherentne światło. Ekspozycja powstała w ramach projektu Synchronizacja, organizowanego przez Fundację Bęc Zmiana.

"Zapal się!" nawiązuje do aktualnej sytuacji pałacu i otaczających go gruntów, o których zwrot starają się spadkobiercy rodziny Krasińskich. Jeśli sąd przychyli się do wniosku o eksmisję Muzeum Narodowego z dotychczas użytkowanych przestrzeni, mieszkańcy utracą dostęp do parku oraz instytucji kultury. W obronę Królikarni zaangażowany jest oddolny ruch społeczny Stowarzyszenie Warszawa Społeczna, zbierane są podpisy pod petycją Uratujmy Królikarnię, mokotowskie parki, szkoły, poradnie i przedszkola. Fundacja Bęc Zmiana badając to czym jest przestrzeń wspólna włącza się w spór o przyszłość Królikarni. Cztery neonowe instalacje rozmieszczone w różnych miejscach parku swobodnie nawiązują do obecnej skomplikowanej sytuacji miejsca.

Wystawa wpisuje się w temat tegorocznej edycji projektu Synchronizacja dotyczący przestrzeni wspólnych, w tym konfliktu pomiędzy prywatnym i publicznym, pomiędzy prawem do własności a dobrem wspólnym.

DZIAŁANIE W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
WYSTAWA: ZAPAL SIĘ!
Czas trwania wystawy: 9 sierpnia - 5 października 2014
Miejsce: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Królikarnia

Instalacja doświetlająca "Refleks" 12 czerwca w podwórku przy ul. Szpitalnej 6 w Warszawie zainaugurowano instalację doświetlającą "Refleks".  Realizacja powstała według projektu Joanny Piaścik, nagrodzonego w konkursie BMW/Urban/Transforms.
SWISS-POL czyli szwajcarsko-polska wymiana myśli architektonicznej 13 czerwca w Warszawie odbędzie się kolejna edycja szwajcarsko-polskiej wymiany myśli architektonicznej pod hasłem SWISS-POL. W programie wykłady, dyskusje i przegląd studenckich portfolio.
BMW Urban Transforms – zrównoważony rozwój w mieście. Wystawa pokonkursowa Projekty realizujące idee zrównoważonego rozwoju prezentuje wystawa pokonkursowa BMW Urban Transforms w warszawskiej Fabryce Norblina
Przeorani miastowi. Dyskusja w warszawskiej Galerii Raster Fundacja Bęc Zmiana zaprasza w poniedziałek 26 marca na dyskusję z udziałem Andrzeja Ledera, Jana Sowy i Dariusza Gawina. Co przestrzeń miejska mówi o kształtującym ją społeczeństwie? 
Konkurs na plakat promujący Noc Muzeów 2011 w Warszawie Plakat powinien nawiązywać do osoby Marii Skłodowskiej-Curie, której rok obchodzimy właśnie w 100. rocznicę przyznania jej Nagrody Nobla. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie i absolwenci liceów plastycznych, studenci, absolwenci wydziałów projektowania, architektury lub kierunków artystycznych szkół wyższych z kraju i zagranicy