fotka z /zdjecia/Zamecznik_4.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Warszawa w budowie II: projekty w przestrzeni miejskiej. Architektoniczne urządzanie miasta

2010-10-08 2:00

W ostatnim czasie powstają nieformalne projekty inicjowania zmian w mieście. Architektoniczne scenariusze zakładają eksplorowanie różnych obszarów sztuki. W świecie gdzie niemal wszystko zostało już zaprojektowane, miejskim laboratoium wciąż jeszcze pozostaje Warszawa

CZYTAJ TAKŻE>> Europejska Stolica Kultury jest najbardziej prestiżowym tytułem w dziedzinie kultury, jaki miasto może uzyskać w Unii Europejskiej. 11. polskich miast przystąpiło do międzynarodowego konkursu. OBEJRZYJ FILM "Warsaw ECOC 2016" Agnieszki Holland i Magdy Łazarkiewicz!!

Festiwal projektowania miasta1-31 października 2010

Oficjalna inauguracja: 2 października (sobota), godz. 19.00

Z czego zbudujemy Warszawę naszych marzeń? Z jakich idei stworzymy miasto naszej przyszłości? Nowoczesna Warszawa - czyli jaka? Nowoczesna Warszawa - dla kogo? Jak chcemy żyć w mieście, do czego go używać, po co nam ono w ogóle jest?

Z początkiem października rusza II. edycja festiwalu "Warszawa w budowie", którego program próbuje odpowiedzieć na te pytania. Wśród ponad 70 wydarzeń festiwalowych znajdą się wystawy legend nowoczesnej architektury polskiej (projektanta warszawskich dworców Arseniusza Romanowicza, Karola Schayera autora przedwojennej willi przy Frascati 4, opiewanej przez Leopolda Tyrmanda w słynnym "Dzienniku 1954" i projektanta 140 modernistycznych gmachów w Bejrucie oraz Stanisława Zamecznika, projektanta architektury wystawienniczej), wykłady (m.in. zdobywczyni tegorocznej nagrody Pritzkera Kazuyo Sejimy), debaty, warsztaty designerskie i urbanistyczne, wycieczki miejskie, projekcje filmowe i zajęcia architektoniczne dla dzieci, a także projekty artystyczne w przestrzeni publicznej i happeningi.

Program inauguracji festiwalu:

Assocreation, Moon Ridewydarzenie: 2 października (sobota), godz. 19.00-24.00miejsce: Park Świętokrzyski, plac Defilad

Akcja Moon Ride wiedeńskiego kolektywu artystycznego Assocreation wymaga aktywnego udziału widzów oraz ich wspólnego wysiłku. Jej uczestnicy podłączają swoje rowery do stanowisk z prądnicami i - pedałując - wytwarzają prąd, który zasila lampy umieszczone w wiszącym nad ziemią balonie.Im więcej siły w to wkładają, tym "drugi księżyc" na warszawskim niebie mocniej świeci. Każdy posiadacz roweru i siły w nogach mile widziany!

Warszawski Maraton Pomysłówwydarzenie: 2 października (sobota), godz. 20.00miejsce: Sala Starzyńskiego, PKiN

Do udziału w scenicznym "maratonie" zostały zaproszone osoby mające wpływ na kulturalne, intelektualne i społeczne życie stolicy. Goście mają po 3 minuty na przedstawienie swojego "przepisu" dla miasta, który mógłby zostać wprowadzony w życie.

Party: WWB2wydarzenie: 2 października (sobota), godz. 21.30miejsce: Sala Starzyńskiego, PKiN

artyści: Yummy Cake (Polska), POLLYester (Niemcy), DJ Mooner (Niemcy)

Uwaga! Wstęp na Warszawski Maraton Pomysłów i inauguracyjne Party na podstawie bezpłatnych wejściówek, które od dnia 14 września można odbierać w recepcji Muzeum. Ilość miejsc ograniczona!

Pełny program festiwalu na stronie www.warszawawbudowie.pl. Prosimy o zapisywanie się na warsztaty i wycieczki festiwalowe za pośrednictwem strony internetowej.


W świecie gdzie wszystko niemal wszystko zostało już zaprojektowane, wciąż istnieją miejsca, które uparcie nie poddają się zuniformizowanemu planowaniu architektonicznemu: enklawy chaosu i nieprzewidywalnych procesów, gdzie wszystko może jeszcze zostać sformatowane według ludzkich potrzeb, a (wydawałoby się) nieużyteczne rzeczy znajdą swą zaskakującą funkcję. Takim miejscem pozostaje Warszawa.

„Warszawa w budowie II” jest kontynuacją ubiegłorocznego programu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, poświęconego szeroko pojętemu projektowaniu. Ruszył on jesienią 2009 roku, w ramach starań Warszawy o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pierwsza edycja WWB została nazwana „zwiastunem” festiwalu. Podczas tej imprezy eksplorowane były różne obszary projektowania— od grafiki użytkowej i typografii, przez wzornictwo przemysłowe i projektowanie społeczne, po planowanie miejskie w makroskali. Przez dwa miesiące w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz kilku satelitarnych miejscach (także w sąsiadującym z tymczasową siedzibą instytucji pawilonie meblowym Emilia), organizowano wykłady, wystawy, projekty architektoniczne w przestrzeni miejskiej, warsztaty, konferencje. Specjalny nacisk położony został na konsultację ze specjalistami z różnych dziedzin (socjologowie, dziennikarze, urzędnicy, architekci, aktywiści organizacji pozarządowych itd.) oraz na udział mieszkańców Warszawy, którzy przedstawiali swoje wizje zmiany w mieście w ramach cyklu „Departament propozycji”.

Tegoroczna edycja festiwalu WWB trwać będzie przez cały październik 2010 roku i zachowa formułę urozmaiconego programu dyskusji, wystaw oraz wydarzeń towarzyszących, uwzględniającego różne aspekty projektowania, angażującego mieszkańców, grupy, kolektywy, organizacje oraz instytucje w proces projektowania architektonicznego i reorganizowania przestrzeni miejskiej Warszawy.

W ostatnim czasie można zauważyć wyraźną tendencję do oddolnego, poza-urzędniczego inicjowania zmian w mieście, jak i do powiększania się puli dostępnych „scenariuszy” użytkowania przestrzeni publicznej przez mieszkańców. Organizacje pozarządowe, publiczne instytucje czy nieformalne kolektywy coraz mocniej włączają się do dyskusji na temat kształtu Warszawy, zawiązując np. sojusze na rzecz obrony architektonicznego dziedzictwa modernizmu czy powołując alternatywne centra kultury: klubokawiarnie, galerie czy niezależne centra edukacyjne.

W ramach tegorocznego programu WWB zaprezentowana zostaną m. in. retrospektywna wystawa wybitnego warszawskiego architekta Stanisława Zamecznika oraz ekspozycja poświęcona historii społecznego projektowania we Włoszech, powstaną instalacje architektoniczne w podziemiach Dworca Centralnego i Pasażu Wiecha, zorganizowane zostaną eksperymentalne wycieczki po warszawskich osiedlach mieszkaniowych, kościołach i parkach, warsztaty na temat zdegradowanych obszarów miejskich oraz cotygodniowe seminaria (poświęcone takim zagadnieniom jak urbanistyka partycypacyjna czy zawłaszczenia przestrzeni publicznej). Program zainicjowany zostanie specjalną, „bazarową” edycją Departamentu Propozycji na Placu Defilad. Poszczególne zdarzenia będą rozrzucone po mieście, podczas gdy siedziba muzeum przy ulicy Pańskiej będzie funkcjonować jako centrum logistyczno-konferencyjno-imprezowe. Za sprawą WWB, przez cztery październikowe tygodnie Warszawa będzie miejscem, ale i głównym tematem intensywnych debat, wystaw oraz interwencji, realizowanych przez międzynarodową grupę artystów i projektantów, przy aktywnym udziale warszawskich aktywistów, organizacji pozarządowych i entuzjastów. WWB jest unikalnym festiwalem poświęconym konkretnemu miastu, społeczno-urbanistycznemu laboratorium, w którym za sprawą oddolnych inicjatyw i uparcie wdrażanych aktywistycznych postulatów, na naszych oczach zachodzą głębokie zmiany, prowadzące do narodzin miasta przyszłości.


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawieul. Pańska 300-124 Warszawatel. +48 22 596 40 10fax +48 22 596 40 22e-mail: info@artmuseum.pl

fotka z /zdjecia/WWB2-folder1-front.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury