Architektura MuratorWydarzeniaWarszawa w budowie. Pracownia JEMS Architekci zaprasza

Warszawa w budowie. Pracownia JEMS Architekci zaprasza

Już 15 października rozpoczyna się cykl spotkań organizowanych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) pn. Otwarte pracownie. W tegorocznej edycji festiwalu Warszawa w budowie drzwi pracowni otworzą m.in. JEMS Architekci

Agora S.A. JEMS Architekci na festiwalu Warszawa w budowie. Fot. materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Cykl Otwarte pracownie to okazja do spotkania z architektami. Tomasz Fudala, kurator tegorocznej edycji festiwalu Warszawa w budowie podkreśla, że odwiedziny w pracowniach nie będą przypominać stereotypowych prezentacji. Uczestnicy wycieczek nie tylko wejdą do pracowni, ale też będą mogli porozmawiać z architektami, poprosić o rady dotyczące rozwiązania konkretnego problemu. 

Pierwszym biurem architektonicznym, które otworzy swoje drzwi w ramach Warszawy w budowie 2013 będzie firma JEMS Architekci. Zespół architektoniczny kierowany przez partnerów JEMS działa nieprzerwanie od 1980 roku. To jedna z pierwszych prywatnych pracowni architektonicznych działających w stolicy.
Firmą kierują wspólnicy architekci: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Jerzy Szczepanik Dzikowski i Marcin Sadowski oraz Wojciech Zych, prezes zarządu. W 2003 roku do zarządu weszli również architekci partnerzy: Paweł Majkusiak i Andrzej Sidorowicz, a w 2006 roku – Marek Moskal.
JEMS Architekci są autorami takich realizacji, jak biurowiec firmy Agora S.A., pawilon na skwerze Hoovera, zespół mieszkaniowy przy ul. Hozjusza w Warszawie, 19 dzielnica w Warszawie.

Od 2004 roku siedziba pracowni znajduje się w zaprojektowanym przez JEMS budynku przy ul. Gagarina 28 w Warszawie.
Pracownię odwiedzić będzie można 15 października między 18.00 a 20.00.

Kolejne spotkania z cyklu Otwarte pracownie

22 października – Pracownia Warszawy (Miejska Pracownia Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju)
29 października – Centrala
5 listopada – XY Studio
12 listopada – Komin 73 (Projekt Praga, Super Super, WWAA Architekci)

Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
Festiwal Warszawa w Budowie 2018 – Polska vs. sąsiedzi Jak wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców, Polska jest drugim najchętniej wybieranym przez obcokrajowców państwem w Unii Europejskiej. Nie zawsze jednak czują się u nas dobrze. Tegoroczną edycję festiwalu Warszawa w Budowie poświęcono relacji między imigrantem a społecznością lokalną, przyjezdnymi a rdzennymi mieszkańcami, czyli najprościej rzecz ujmując, obcymi a swoimi. Główna festiwalowa wystawa czynna tylko do 11 listopada.
Warszawa w Budowie 2018 – znamy program 10. edycji festiwalu Jak dyskutowaliśmy podczas tegorocznego spotkania Młodzi do Łodzi, imigracja młodych architektów i innych specjalistów do Polski to proces, który już się rozpoczął. Większość pochodzi zza naszej wschodniej granicy. Organizatorzy 10., jubileuszowej edycji festiwalu Warszawa w budowie chcą bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i prześledzić, jak funkcjonuje idea sąsiedztwa w kontekście współczesnej urbanistyki, sztuki i debaty publicznej.
Warszawa w Budowie po raz dziewiąty Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 16 września – 26 listopada, głównym tematem jest plac Defilad i czekające go zmiany. Wydarzenie ma pomóc wyobrazić sobie teren przed Pałacem Kultury i Nauki w najbliższych latach, gdy powstaną budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz teatru TR Warszawa.
Mieszkaniowa transformacja po polsku Chociaż komponenty wystawy Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji, odbywającej się w ramach 8 edycji festiwalu Warszawa w budowie, przestrzennie łączyła udana aranżacja autorstwa biura BudCud, ścieżek narracyjnych było co najmniej tyle, ilu kuratorów. Wśród nich pojawiały się między innymi mieszkaniowe dramaty związane nieuczciwością deweloperów, nieludzkie warunki zamieszkania w kontenerach socjalnych czy polskie krajobrazy z domami niedokończonymi z przyczyn ekonomicznych – relacja Moniki Arczyńskiej.
Dom polski – czy istniała alternatywa Wystawa Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji była przejmującym zapisem zaniedbań w polityce mieszkaniowej i wykorzystywania tych ułomności przez rozpędzone budownictwo deweloperskie. Stawiała pytania: czy istniała alternatywa dla takich procesów transformacyjnych, czy należało schlebiać modelowi ciągłego dynamicznego wzrostu, czy możliwa była „trzecia droga” – recenzja Macieja Miłobędzkiego.