Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej może pochwalić się najdłuższą historią i najbardziej imponującym dorobkiem w dziedzinie kształcenia architektów w Polsce, słynie także z nauczania odręcznego rysunku.
Na ekspozycji Mistrzowie Szkoły Rysunkuna Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 100-lecie jej powstania zobaczymy prace m.in. Zygmunta Kamińskiego, Edmunda Johna, Eugeniusza Szparkowskiego, KarolaŻarskiego, Jana Szymańskiego, Janusza Towpika, Henryka Dąbrowskiego, Ludomira Słupeczańskiego, Barbary Rzepki czy Lecha Kłosiewicza, ale także ich uczniów i kontynuatorów – obecnych nauczycieli WA PW. Nie zabrakło też rysunkowych architektonicznych fantazji Stanisława Noakowskiego oraz dzieł Władysława Skoczylasa – artysty, który w międzywojniu organizował plenery studenckie w Kazimierzu nad Wisłą. Kuratorami wystawy są Mirosław Orzechowski (WA PW) i Seweryn Kuter (MNKD).
Realizacja kolejnych etapów głównej konstrukcji gmachu ukazywała pełen katalog żelbetowych form przemyślanych na etapie tworzenia jego przestrzeni. Beton jako podstawowe tworzywo, z którego powstaje obiekt, ukazuje się w zróżnicowanych fakturach i formach – o realizacji nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga.
Budynek jest ze wszech miar nowoczesny, energię pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a linię produkcyjną elastycznie modyfikuje – o projekcie 77STUDIO architektury pisze Jerzy S. Majewski.
Zakończyły się prace nad koncepcją modernizacji i rozbudowy stadionu Polonii w Warszawie. Pracownia JSK Architekci pokazała nowe wizualizacje budynków i stadionu głównego przy Konwiktorskiej.
Rozpoczyna się rozbiórka biurowca Atrium International w al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektowany w latach 90. przez Biuro Kazimierski i Ryba zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.
Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.
Budynek, mimo swej skali, jest bardzo przyjazny. Wtopił się w otoczenie, jakby tam stał od lat. Z zielonego dachu widać panoramę skarpy warszawskiej z zupełnie nowej perspektywy – o realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Dorota Sibińska.