Architektura MuratorWydarzeniaWarszawskie spacery – plac Grzybowski

Warszawskie spacery – plac Grzybowski

W niedzielę - 26 czerwca - organizatorzy projektu Tu było, tu stało zapraszają na wycieczkę po placu Grzybowskim – miejscu związanym z żydowską Warszawą, które dziś odradza się między innymi dzięki rewitalizacji pobliskiej ulicy Próżnej.

Warszawskie spacery – plac Grzybowski
Plac Grzybowski, fot. Tomasz Siwiec/serwis prasowy

Będzie to już dziewiąty Spacer Architektoniczny po Dzielnicy Śródmieście zorganizowany przez twórców projektu Tu było, tu stało oraz Stowarzyszenie Masław. Tematyka spacerów dotyczy dziedzictwa kulturowego tej części stolicy i jest związana z wydaną w 2015 roku bezpłatną mapą Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 roku.

Plac Grzybowski to jeden z najstarszych placów w mieście, należący do "Siedmiu placów Warszawy" otaczających wieńcem Ogród Saski, stanowiących centrum przedwojennej stolicy. Jego okolice zamieszkiwane były głównie przez ludność żydowską. W latach 1940-1942 znajdował się w obrębie warszawskiego getta i od wojny jest jednym z niewielu, częściowo zachowanych miejsc związanych z żydowską kulturą Warszawy. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję przyjrzeć się temu, co z tej kultury ocalało i posłuchać o przemianach placu po 1989 roku, a także o rewitalizacji kamienic na ulicy Próżnej – zapowiadają organizatorzy. Spacer poprowadzi Tomasz Siwiec - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, członek Zarządu Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK, architekt w pracowni architektoniczno-konserwatorskiej Fronton.

26.06.2016, godz. 12
Prowadzenie: Tomasz Siwiec
Start: skwer na placu Grzybowskim
Wstęp wolny

facebook.com/TuByloTuStalo
www.maslaw.org.pl

Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Zamek Helfštýn. Renowacja po czesku Wznoszący się wysoko nad doliną Bramy Morawskiej Helfštýn to drugi co do wielkości po Zamku Praskim taki obiekt w Czechach. Niedawno przeszedł renowację, którą z dużą architektoniczną wrażliwością przeprowadziła pracownia atelier-r z Ołomuńca.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Dom Kereta na liście Iconic Houses Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.
Europejskie Dni Dziedzictwa z architekturą 8 września startuje w Polsce największe europejskie święto zabytków. W dwa wrześniowe weekendy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie bezpłatnie zwiedzić setki budynków i miejsc, które nie zawsze dostępne są dla szerszej publiczności.
Zagrożone dziedzictwo Europy 2018 Zajmująca się ochroną i promocją europejskiego dziedzictwa organizacja Europa Nostra ogłosiła listę 7 najbardziej zagrożonych historycznych miejsc na kontynencie. Znalazło się na niej m.in. zabytkowe centrum Wiednia.