Architektura MuratorWydarzeniaWąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie!

Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie!

Artystka Iza Rutkowska inicjuje w Madrycie nowy miejski program, polegający na rewitalizacji wybranych przestrzeni poprzez działania skierowane głównie do najmłodszych użytkowników. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat dotyczącego walki z przemocą oraz edukacji na rzecz tolerancji i pokoju.

Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie!
Madrycka odsłona projekt „Jakie to zwierzę”, realizowana w hali Matadero; fot. dzięki uprzejmości artystki

Do udziału w projekcie zaprosili artystkę kuratorzy Intermediæ – jednej z instytucji działającej w ramach Matadero Madrid, wielofunkcyjnego kompleksu zarządzanego przez wydział ds. projektów kulturalnych urzędu miasta. Zespół hal i magazynów dawnej rzeźni w śródmieściu Madrytu pełni dziś rolę głównego centrum artystycznego, mieszcząc siedziby wielu organizacji, ale też przestrzenie warsztatowe, wystawowe i widowiskowe. Program „Modele dla miasta uwzględniającego potrzeby dzieci” ma na celu wypracowanie nowych typologii funkcjonowania przestrzeni publicznych. Organizatorzy chcą zaangażować artystów i animatorów, którzy wykorzystują różne metody rewitalizacji – tłumaczy Iza Rutkowska. Kuratorzy programu zwrócili się do niej po sukcesie projektu Podwórko im. Wszystkich mieszkańców, o którym wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach.

Polka jest pierwszą specjalistką zaproszoną do udziału w programie. Jej zadaniem była aktywizacja jednej z hal Matadero poprzez realizację tam alternatywnego placu zabaw. Do wykreowania przestrzeni postanowiła zaangażować samych zainteresowanych, czyli dzieci, które znają to miejsce i spędzają tam wiele czasu. W warsztatach wzięło w sumie udział ponad 40 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. To mój autorski model projektowania partycypacyjnego. Przygotowałam dla wszystkich uproszczone rzuty hali, w której plac zabaw miał powstać i pytałam, jakie kształty zwierząt tam dostrzegają. Później wspólnie zastanawialiśmy się, jak te kształty odnoszą się do prawdziwej przestrzeni. Spacerując po budynku, dzieci odkrywały jej wielkość i specyfikę. Na koniec z form, jakie odkryły w obrysach wyrysowały różne zwierzęta i nadawały im funkcje – wymyślały, w jaki sposób można by je wykorzystywać do zabawy – mówi Rutkowska.

W wyniku warsztatów powstał ostatecznie 45-metrowy wąż: zabawka, instalacja artystyczna i plac zabaw w jednym. Do jego produkcji autorka wykorzystała technikę stosowaną już przy wcześniejszych projektach. To wypełnione powietrzem obręcze, każda o średnicy ok. 2 metrów, pokryte specjalnym materiałem, z którego wytwarza się plandeki i przekrycia dużych konstrukcji. Dzięki systemowi łączeń, można je w prosty sposób sczepiać, by tworzyły tunel, bądź rozczepiać i wykorzystywać zgodnie z fantazją.

Oficjalna prezentacja instalacji miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat. W trakcie spotkania Iza Rutkowska zaprezentowała wspomniany wcześniej projekt, który od 2015 roku realizuje z mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu, a następnie zaprosiła gości do przetestowania węża w hali Matadero.

Otwarcie placu zabaw dla najmłodszych odbyło się z kolei 15 listopada. Później wspólnie z dziećmi autorka nadawała wężowi osobowość. Próbowaliśmy określić, w jaki jeszcze sposób można go wykorzystywać w przestrzeni miasta, gdzie powinien się pojawić, do czego służyć – mówi Rutkowska. Polskiego węża można spotkać w przestrzeni Matadero do 28 kwietnia 2019 roku. Wiosną zostanie wyprowadzony na spacer po Madrycie.

Wejście od podwórza: rozmowa z Izą Rutkowską Architekci zbytnio otaczają się profesjonalnymi makietami i technicznymi rysunkami, żeby zbliżyć się do ludzi, tak jak ja to robię – na spontanie, przebierając się na przykład za cegłę. Artystka Iza Rutkowska w rozmowie z Agatą Twardoch o współprojektowaniu polskich miast wraz z ich mieszkańcami, dawniej i w czasach pandemii.
Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem? BWA Wrocław zaprasza do współprojektowania swojej nowej siedziby. W przygotowaniu koncepcji miejsca, które zastąpi funkcjonującą w latach 1962-2019 galerię Awangarda pomóc ma artystka Iza Rutkowska.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
Historia jednego podwórka: ciąg dalszy Zaniedbane podwórko w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej we Wrocławiu należy niewątpliwie do najsłynniejszych tego typu przestrzeni w Polsce. Dostępny jest już film dokumentalny stanowiący podsumowanie kilkuletnich działań w jego obrębie.
Zapisz się do Szkoły Nauk Praktycznych! Rekrutacja do 31 marca Tylko do 31 marca można nadsyłać zgłoszenia do nowej edycji Szkoły Nauk Praktycznych. Wśród tegorocznych wykładowców Iza Rutkowska, Paweł Jaworski i Hugon Kowalski.
Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców według Hugona Kowalskiego Wiemy, jak może wyglądać słynne już podwórko im. Wszystkich Mieszkańców na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Wizualizacje zagospodarowania przestrzeni opracował architekt Hugon Kowalski. Do 2 października wrocławianie mogą głosować na tę koncepcję w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego.