Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie!

i

Autor: Archiwum Architektury Madrycka odsłona projekt „Jakie to zwierzę”, realizowana w hali Matadero; fot. dzięki uprzejmości artystki

Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie!

2018-12-03 17:15

Artystka Iza Rutkowska inicjuje w Madrycie nowy miejski program, polegający na rewitalizacji wybranych przestrzeni poprzez działania skierowane głównie do najmłodszych użytkowników. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat dotyczącego walki z przemocą oraz edukacji na rzecz tolerancji i pokoju.

Do udziału w projekcie zaprosili artystkę kuratorzy Intermediæ – jednej z instytucji działającej w ramach Matadero Madrid, wielofunkcyjnego kompleksu zarządzanego przez wydział ds. projektów kulturalnych urzędu miasta. Zespół hal i magazynów dawnej rzeźni w śródmieściu Madrytu pełni dziś rolę głównego centrum artystycznego, mieszcząc siedziby wielu organizacji, ale też przestrzenie warsztatowe, wystawowe i widowiskowe. Program „Modele dla miasta uwzględniającego potrzeby dzieci” ma na celu wypracowanie nowych typologii funkcjonowania przestrzeni publicznych. Organizatorzy chcą zaangażować artystów i animatorów, którzy wykorzystują różne metody rewitalizacji – tłumaczy Iza Rutkowska. Kuratorzy programu zwrócili się do niej po sukcesie projektu Podwórko im. Wszystkich mieszkańców, o którym wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach.

Polka jest pierwszą specjalistką zaproszoną do udziału w programie. Jej zadaniem była aktywizacja jednej z hal Matadero poprzez realizację tam alternatywnego placu zabaw. Do wykreowania przestrzeni postanowiła zaangażować samych zainteresowanych, czyli dzieci, które znają to miejsce i spędzają tam wiele czasu. W warsztatach wzięło w sumie udział ponad 40 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. To mój autorski model projektowania partycypacyjnego. Przygotowałam dla wszystkich uproszczone rzuty hali, w której plac zabaw miał powstać i pytałam, jakie kształty zwierząt tam dostrzegają. Później wspólnie zastanawialiśmy się, jak te kształty odnoszą się do prawdziwej przestrzeni. Spacerując po budynku, dzieci odkrywały jej wielkość i specyfikę. Na koniec z form, jakie odkryły w obrysach wyrysowały różne zwierzęta i nadawały im funkcje – wymyślały, w jaki sposób można by je wykorzystywać do zabawy – mówi Rutkowska.

W wyniku warsztatów powstał ostatecznie 45-metrowy wąż: zabawka, instalacja artystyczna i plac zabaw w jednym. Do jego produkcji autorka wykorzystała technikę stosowaną już przy wcześniejszych projektach. To wypełnione powietrzem obręcze, każda o średnicy ok. 2 metrów, pokryte specjalnym materiałem, z którego wytwarza się plandeki i przekrycia dużych konstrukcji. Dzięki systemowi łączeń, można je w prosty sposób sczepiać, by tworzyły tunel, bądź rozczepiać i wykorzystywać zgodnie z fantazją.

Oficjalna prezentacja instalacji miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat. W trakcie spotkania Iza Rutkowska zaprezentowała wspomniany wcześniej projekt, który od 2015 roku realizuje z mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu, a następnie zaprosiła gości do przetestowania węża w hali Matadero.

Otwarcie placu zabaw dla najmłodszych odbyło się z kolei 15 listopada. Później wspólnie z dziećmi autorka nadawała wężowi osobowość. Próbowaliśmy określić, w jaki jeszcze sposób można go wykorzystywać w przestrzeni miasta, gdzie powinien się pojawić, do czego służyć – mówi Rutkowska. Polskiego węża można spotkać w przestrzeni Matadero do 28 kwietnia 2019 roku. Wiosną zostanie wyprowadzony na spacer po Madrycie.