Weekend architektury w Gdyni

i

Autor: Archiwum Architektury Spacer zamknięcia architektura współczesna gdyni – działki leśne – Redłowo, prowadzenie: dr Marek Stępa, wiceprezydent miasta Gdyni. W tle budynek biurowy przy ul. Kieleckiej 5 pracowni Wiesława Martyńska-Ostrowska – architekt („a-m” 2/2015); fot. Przemysław Kozłowski/serwis prasowy

Weekend Architektury w Gdyni

2016-10-28 11:45

Gdynia to nie tylko kremowe, odcinające się na tle nieba budynki w stylu okrętowym. Podczas tzw. spaceru otwarcia, poświęconego głównej osi reprezentacyjnej miasta, można było zobaczyć, jak bardzo zróżnicowana jest jej zabudowa. Na odcinek sięgający niemal od Dworca Głównego po Molo Południowe nanizane są budynki różnorodne zarówno pod względem czasu powstania, jak i stylu, bo na zmiany tego ostatniego gdyńscy architekci reagowali wyjątkowo szybko – relacja Agnieszki Skolimowskiej.

W Gdyni koniec wakacji oznacza nie tylko powolny odpływ plażowiczów. Malejący ruch na molo i nieco chłodniejsze wieczory to nieodmienne sygnały, że zbliża się Weekend Architektury.

Szósta edycja wydarzenia organizowanego przez Agencję Rozwoju Gdyni odbyła się w tym roku między 25 a 28 sierpnia. Podobnie jak w latach ubiegłych również i tym razem nie mogło zabraknąć spacerów szlakiem gdyńskiego modernizmu.

Ale Gdynia to nie tylko kremowe, odcinające się na tle nieba budynki w stylu okrętowym. Podczas tzw. spaceru otwarcia poświęconego głównej osi reprezentacyjnej, poprowadzonego przez architektkę i znaną badaczkę gdyńskiej architektury Marię Sołtysik, można było zobaczyć jak bardzo zróżnicowana jest zabudowa miasta. Na odcinek sięgający niemal od Dworca Głównego po Molo Południowe nanizane są budynki różnorodne zarówno pod względem czasu powstania, jak i stylu, bo na zmiany tego ostatniego gdyńscy architekci reagowali wyjątkowo szybko.

Weekend architektury w Gdyni

i

Autor: Archiwum Architektury Zdjęcie nagrodzone trzecim miejscem w tegorocznym konkursie Gdyński modernizm w obiektywie, autor: Michał Witkowski; fot. serwis prasowy

Oprócz modernistycznych szlagierów w programie weekendu zawsze pojawiają się też elementy nowe. W ubiegłym roku mieliśmy możliwość zapoznania się z architekturą wnętrz gdyńskich restauracji. Tym razem przybliżono architekturę Witomina, obszaru położonego na południowy- -zachód od gdyńskiego śródmieścia. Dawna wieś, przyłączona do Gdyni w 1933 roku, kojarzy się przede wszystkim z powojennymi blokami z wielkiej płyty, wznoszonymi przez spółdzielnię Bałtyk. Dopiero spacer w głąb dzielnicy pozwala odkryć jej różnorodną zabudowę – realizowane przez Towarzystwo Budowy Osiedli domy bliźniacze dla średniozamożnych, niewielkie domy z dwuspadowaymi dachami dla marynarzy czy znacznie już zmienione budynki przy ulicy Poprzecznej zaprojektowane przez Tadeusza Jędrzejewskiego, jednego z czołowych gdyńskich architektów okresu międzywojennego. Jest też kościół Stanisława Ziołowskiego z lat 1946-1947, a przy ulicy Zielnej 10 jeden z przykładów drewnianej architektury w stylu zakopiańskim – w Gdyni nie należącej wcale do rzadkości.

Zachodnia część Witomina nosząca nazwę Radiostacja to jeden z obszarów przeznaczonych do rewitalizacji koordynowanej przez Laboratorium Innowacji Społecznych – zespół specjalistów odpowiedzialny za rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań skierowanych do mieszkańców Gdyni. Dotychczas podjęte kroki zaprezentowano w ramach towarzyszących Weekendowi prelekcji. Proces rewitalizacji sześciu obszarów leżących na terenie dzielnic Babie Doły, Oksywie, Chylonia i Leszczynki ma potrwać trzy lata i opierać się na kompleksowych działaniach z dużym udziałem lokalnych społeczności.