Architektura MuratorWydarzeniaWeissenhof – osiedle Werkbundu Stuttgart 1927. Wystawa we Wrocławiu

Weissenhof – osiedle Werkbundu Stuttgart 1927. Wystawa we Wrocławiu

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na wystawę we wrocławskim Hotelu Park. Do 28 października w  dawnej siedzibie Państwowej Inspekcji Pracy prezentowane będą projekty z lat 20. XX wieku i efekty przeprowadzonej kilkadziesiąt lat później renowacji

Wystawa Werkbundu

W 1927 roku, pod programowym tytułem „Mieszkanie”, Niemiecki Werkbund zaprezentował w Stuttgarcie koncepcje z zakresu budownictwa i mieszkalnictwa XX wieku.
W eksperymencie wzięło udział 17 architektów europejskiej awangardy: Ludwig Mies van der Rohe, Walter Gropius, Le Corbusier i Pierre Jeanneret, Hans Scharoun, Peter Behrens, Jacobus Johannes Pieter Oud, Mart Stam, Bruno Taut, Max Taut, Hans Poelzig, Josef Frank, Victor Bourgeois, Adolf Gustav Schneck, Richard Döcker, Ludwig Hilberseimer, Adolf Rading. W efekcie powstał jeden z najwybitniejszych zespołów zabu-dowy XX wieku.

Wystawa pokazuje zrealizowane w 1927 roku osiedle i zmiany zachodzące w nim na przestrzeni lat. W tym - proces renowacji przeprowadzonej w latach 1984-87, oraz rezulataty prac związanych z odnową domu bliźniaczego projektu Le Corbusiera i Pierre Jeannereta, zakończonych w 2006 roku.Weissenhof – osiedle Werkbundu Stuttgart 1927
hol Hotelu Park przy ulicy Kopernika 9 we Wrocławiu (dawna siedziba Państwowej Inspekcji Pracy)
13–28.10.2012,codziennie w godzinach 10.00–18.00

Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.