Architektura MuratorWydarzeniaWestival - Sztuka Architektury 2011. Zaprojektujmy razem miasto

Westival - Sztuka Architektury 2011. Zaprojektujmy razem miasto

W ramach projektu odbywają się wystawy, prezentacje, pokazy filmowe i dyskusje poruszające problem jakości architektury i przestrzeni publicznej.

Westival - Sztuka Architektury 2011. Zaprojektujmy razem miasto

Westival - Sztuka Architektury 2011. Zaprojektujmy razem miasto
4.11-19.11.2011 Szczecin

Dzień pierwszy - otwarcie Westivalu

Wykład architekta Bolesława Stelmacha autora między innymi rozbudowy Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli (publikacja „A-m” 8/10) oraz Centrum Chopinowskiego w Warszawie (publikacja „A-m” 8/10).

Dzień drugi - FILMOWY
14.11.2011 - poniedziałek, godz. 18.00 - Klub XIII Muz, Plac Żołnierza 2
TEMAT: Przestrzenie wielokulturowe

Kochuu (Reż: Jesper Wachtmeister, Szwecja 2003, 53')
Współczesna japońska architektura, jej związki z tradycją i filozofią, wpływ na architekturę skandynawską. Japońskie słowo kochuu odnosi się do japońskiej tradycji budowy małych zamkniętych przestrzeni, tworzących wrażenie odrębnego wszechświata

A Gentler Structure For Life - od Alvara Aalto do JKMM Architects (produkcja - Para films& Picture, 2011, 9')
Architektura fińska jest jak słoń, który powoli zmierza ku przyszłości, dlatego nie można się w niej spodziewać anarchii ani rewolucji - mówi prof. arch. Hannu Tikka w filmie prezentującym dwie wybitne realizacje fińskich architektów, które dzieli pół wieku - ratusz autorstwa arch. Alvara Aalto w Säynätsalo i centrum kulturalno-kongresowe oraz multiplex Verkatehdas w Hämeenlinna, mieszczące się w dawnej fabryce włókienniczej, autorstwa biura JKMM Architect.

Architektoniczny kij w mrowisko, czy dążenie do kompromisu? (produkcja - Para films& Picture, 2011, 8')
Film o nowoczesnym obiekcie w samym centrum tradycyjnego społeczeństwa, na styku kultur i tożsamości narodowej.

Dyskusja: Konteksty kulturowe architektury

Dzień trzeci - FILMOWY
15.11.2011 - wtorek, godz. 18.00 - Klub XIII Muz, Plac Żołnierza 2
TEMAT: Współczesna architektura miejska

Bruno wraca (Reż.: Jesper Wachtmeister, Szwecja 2001, 53')
Skandynawski modernizm na przykładzie twórczości meblarskiej i architektonicznej Bruno Mathssona.

A Legal Alien in Sevilla, czyli Juergen Mayer H. buduje fragment Sewilli (Para films& pictures 2010, 8')
Film o projekcie Metropol Parasol czyli zabudowie Plaza de la Encarnacion w Sewilli projekt autorstwa Jurgen Mayer H. Architects z Berlina.

Miasto w mieście czyli Stadforum Insnbruck (Para films&pictures 2011, 8')
Wiedeński architekt, artysta i pisarz Heinz Tesar oprowadza widzów po nowym wielofunkcyjnym obiekcie swego autorstwa, wybudowanym na miejscu dawnej szkoły w samym sercu miasta, snując jednocześnie rozważania o roli architektury, sztuki i kultury w życiu miasta i społeczeństwa.

Prorok we własnym mieście - Floating Arena Szczecin (Para films& Picture, 2011, 8')
Architekci Marek Orłowski i Marek Szymański ze szczecińskiego biura OS Architekci wyjaśniają swoją koncepcję rozbudowy szczecińskiego Domu Sportu i budowy nowego basenu olimpijskiego, który stał się najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce, a także zastanawiają się, na ile prowadzenie projektu we własnym mieście sprawdza się.

Dzień czwarty - WERNISAŻE
16.11.2011 - środa, godz. 18.00 - hol Filharmonii Szczecińskiej, Pl. Armii Krajowej

Wernisaż wystawy prac projektowych szczecińskiego biura architektonicznego DOMINO
Wernisaż prac fotograficznych Człowiek i miasto (Galeria Prezydencka)

Dzień piąty - DYSKUSJE O MIEŚCIE
17.11.2011 - czwartek, godz. 18.00 - Inkubator Kultury, ul. Wojska Polskiego 90
TEMAT: Projektujemy miasto czyli o partycypacji społecznej w kształtowaniu miasta

Otwarcie wystawy projektów studenckich;

Prezentacja wyników warsztatów studenckich;

Utopia reżyseria: Bruno Derksen, Franz Friedrich, Niemcy 2009, 21'
Futurystyczna opowieść o idealnym socjalnie osiedlu mieszkaniowym czy kpina z socjalistycznych mrzonek? Film nie odpowiada wprost na to pytanie, lecz niewątpliwie uświadamia nam, że współczesny Europejczyk nie spędzał i nie spędza życia w idealnym otoczeniu.

Zaprojektuj swoje miasto - krótki metraż film zamówiony na Westival 2011, Fader Production, 30'
Zaprojektuj swoje miasto to krótkometrażowy socjal-esej, w którym – architektom, przewodnikom, artystom, szczecinianom, przedstawicielom Miasta Szczecin - zostanie zadane jedyne i zasadnicze pytanie: "Jak zaprojektowałabyś swoje miasto?" . Jak się domyślamy, to nie tylko pytanie dotyczące miasta to także pytanie, które pozwoli nam zbadać stan najważniejszych funkcji miasta i tego jak się w nim czujemy. W filmie unikatowe ujęcia miasta z powietrza i wody oraz Szczecin w makietach 2D.

Wykład i dyskusja: Między partycypacją a samowolą. Społeczne aspekty jakości architektury arch. Marek Czyński

Dzień szósty - ARCHITEKTONICZNE ZADUSZKI JAZZOWE
18.11.2011 - piątek, godz. 18.00 - Galeria FORMA, ul. Żołnierska 50

Otwarcie wystawy twórczości Kazimierza Stachowiaka;
Koncert Sylwestra Ostrowskiego

Dzień siódmy - FINAŁ
19.11.2011  sobota, godz. 18.00 - Klub XIII Muz

GALA ARCHITEKTURY

Uroczyste nadanie Sali Kominkowej imienia Heleny Kurcjuszowej;
Skarby architektury Szczecina - finał plebiscytu Gazety Wyborczej w Szczecinie i SARPu, prezentacja wyróżnionych obiektów;
World Architecture Festival - relacja filmowa z Barcelony; film zamówiony na Westival 2011, FaderProduction;
Koncert gitarzysty akustycznego Michała Zygmunta (Wrocław);
Zamknięcie piątej edycji Westivalu.

Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.