Architektura MuratorWydarzeniaWieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży”

Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży”

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.

Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży”
Łukasz Harat; fot. Patrycja Mola

Wystawa „Archikolaże” to osobiste refleksje Ewy P. Porębskiej o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach. W ramach programu towarzyszącego ekspozycji już 19 stycznia zapraszamy na pokaz trzech filmów dokumentalnych zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej: „Architektura Sacrum”, „Czerwony Pałac”, „Zawód Architekt”. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Łukasz Harat, architekt, urbanista i socjolog, współzałożyciel kolektywu antyRAMA, prowadzący videocast Street Cloud oraz MIASTOCZYTANIE. Wystawa „Archikolaże” nie jest dla mnie jedynie podsumowaniem przeszłych zjawisk architektonicznych, ale raczej zestawem ciągle ewoluujących historii. Zapraszam na wieczór filmowy z dyskusją, podczas którego wraz z Ewą P. Porębską spróbujemy uzupełnić kolejne strony tej archihistorii. Przeniesiemy się w przeszłość, a zarazem poszukamy kierunków rozwoju przyszłej architektury – zapowiada Łukasz Harat. Więcej o filmach, w tym zwiastuny dokumentów, na: www.archikolaze.pl.

Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży”
Kiedy:
19 stycznia 2023, godzina 17.30
Gdzie: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Warszawa, pasaż Wiecha 4

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:

PARTNERZY MERYTORYCZNI:

WSPÓŁPRACA:

#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.
Archikolaże Wystawa #Archikolaże Ewy P. Porębskiej jest krytyczną refleksją nad współczesną architekturą. To także opowieść o ideałach, postawach projektantów i zmianach architektonicznych priorytetów.