Architektura MuratorWydarzeniaWiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu

Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu

Nie od dziś wiadomo, że tereny zieleni odgrywają ważną rolę w łagodzeniu  Władze Wiednia realizują nowy program mający łagodzić skutki letnich upałów i zwiększać ochronę bioróżnorodności. Na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków mieszkańcy mogą uzyskać dotację do 20 tys. euro.

Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu
fot. Stadt Wien/ Fürthner

Zazielenianie budynków odgrywa szczególnie ważną rolę w gęsto zabudowanych obszarach miasta, gdzie tworzenie nowych parków często nie jest już możliwe. Miasto Wiedeń wspiera teraz inicjatywy związane z zazielenianiem fasad, dachów i dziedziców w dwojaki sposób: poprzez udzielanie fachowych porad oraz poprzez dofinansowanie. Doradztwem w zakresie odpowiednich systemów sadzenia i doboru roślin w imieniu magistratu zajmuje się firma Umweltberatung Wien. Eksperci z urzędu miasta wspierają koordynację zezwoleń. Zielone dachy są dotowane kwotą do 20,2 tys. euro, zielone fasady od strony ulicy do 5,2 tys. euro, a zazielenianie dziedzińców do 3,2 euro. Usługi doradcze i planistyczne również kwalifikują się do finansowania w tych ramach.

Ekologia i oszczędność na kosztach klimatyzacji

Zazielenianie budynków ma nie tylko aspekt estetyczny. Przede wszystkim to skuteczny środek przeciwko letniemu przegrzewaniu się miasta – mówi Jürgen Czernohorszky, członek rady miasta ds. klimatu. Rośliny działają izolacyjne, a także wiążą kurz i CO2. Dzięki zacienianiu i parowaniu wywierają pozytywny wpływ na mikroklimat, a przy tym pozwalają ograniczać energochłonne systemy klimatyzacyjne w budynku – dodaje.

Czytaj też: Polska zielona ściana |

Istnieje wiele możliwości zazielenienia fasad, w zależności od konkretnych okoliczności, takich jak istniejące instalacje gruntowe, szerokość chodnika czy powierzchnia elewacji. Można stosować rozwiązania oparte na sadzeniu roślin w glebie, systemy rynnowe z lub bez wsporników oraz systemy elewacyjne ze specjalnymi urządzeniami nawadniającymi. Wymogi dotyczące finansowania zazieleniania budynków obejmują zgodę właścicieli/spółdzielni, kosztorys i faktury za działania w zakresie zazieleniania. Na ten sam projekt nie może być również przeznaczone żadne inne finansowanie, unijne ani federalne.

Zielone budynki także w polskich miastach?

Podobną drogę zamierzają obrać władze Katowic. Jak podała ostatnio PAP, gotowy jest projekt uchwały, dzięki której za utworzenie zielonego dachu lub fasady mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mogli być zwolnieni z podatku od nieruchomości. Warunkiem zwolnienia jest założenie zielonego dachu na całej jego powierzchni lub ogrodu wertykalnego na co najmniej połowie ściany. Z kolei w przypadku zielonej fasady, aby skorzystać ze zwolnienia, powinna być ona na całej ścianie budynku, przy czym rośliny ją tworzące powinny być ukorzenione w ziemi. Zwolnienie z podatku będzie obowiązywało przez rok i będzie możliwe przedłużenie, pod warunkiem utrzymania zieleni w kolejnych latach – czytamy na stronie agencji.

Zielone maszyny przyszłości
Zielone maszyny przyszłości Umieszczane na dachach, tarasach i ścianach rośliny stają się ważnym elementem strategii adaptacji miast do zmian klimatu. Integracja zieleni z budynkami to zauważalny trend we współczesnej architekturze. W 2003 roku w tekście Zielone pudło systematyzowaliśmy takie pomysły: od zielonych dachów z lat 30. po siedzibę prefektury w Fukuoce. Dziś ponownie przyglądamy się rozwiązaniom integrującym rośliny z architektoniczną tkanką – coraz bardziej radykalnym i zaawansowanym technologicznie. Przegląd Michała Stangla.

Autor: (Red.)
Inteligentne dachy solarne: czym charakteryzują się inteligentne dachy solarne 2w1 Do witruwiańskiej triady, określającej najważniejsze cechy architektury jako trwałość, użyteczność i piękno, należy dziś dodać energooszczędność. Nowoczesny dom będzie nie tylko funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Będzie też wykorzystywał odnawialne źródła energii, by przekształcić je w prąd i ciepło. Na przykład za sprawą inteligentnych dachów solarnych.
Ruukki® Classic Design to nowe, wysokiej jakości panele dachowe na rąbek stojący zatrzaskowy. Ich dopracowana w każdym detalu konstrukcja stwarza zupełnie nowe możliwości tworzenia ponadczasowych aranżacji. Panele mogą być gładkie (wersja Ruukki® Classic Design C), z mikroprofilowaniem (Ruukki® Classic Design M) lub przetłoczeniem wzdłużnym (Ruukki® Classic Design D). Panele gładkie i z mikroprofilowaniem dostępne są w trzech szerokościach: 475 mm, 355 mm oraz 271 mm, zaś z przetłoczeniami wzdłużnymi w jednej – 475 mm. Ich długość może wynosić od zaledwie 200 mm do aż 10 000 mm. Co ciekawe, panele o różnych szerokościach oraz odmiennych opcjach wykończenia można łączyć ze sobą na jednej połaci dachowej.
Konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty! Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Folie dachowe BauderTHERMOPLAN: optymalny system hydroizolacji Folie dachowe BauderTHERMOPLAN to innowacyjny system hydroizolacji na bazie elastycznych poliolefinów (FPO). Sprawdzają się we wszystkich typach konstrukcji nośnych lekkich dachów, także do renowacji i zazieleniania przekryć.
Doświetlanie pomieszczeń przez płaski dach. Jak wybrać okna do płaskich dachów? W kwestii funkcjonalności i estetyki wnętrz duże znaczenie odgrywa ich właściwe doświetlenie. Dla pomieszczeń, w których okna fasadowe nie zapewniają optymalnego dostępu do światła słonecznego, najlepszym rozwiązaniem są okna do płaskich dachów.
ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010 ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010 ― jedną z najbardziej prestiżowych na świecie nagród w dziedzinie designu i jako jedyny w kategorii ognioodpornych produktów przeznaczonych dla dachów i elewacji.