Architektura MuratorWydarzeniaWładysław Wincze. Wnętrza

Władysław Wincze. Wnętrza

Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Władysław Wincze. Wnętrza
Władysław Wincze, fot. serwis prasowy

Władysław Wincze (1905-1992) był członkiem słynnej warszawskiej Spółdzielni Artystów „Ład”, a także założycielem i długoletnim dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Na wystawie zbaczymy prototypy i projekty mebli, dekoracje wnętrz, w tym projekty tkanin, oraz rysunki i grafiki z dwóch ważnych ważnych dla twórczości Winczego etapów związanych z Warszawą i Wrocławiem. Wśród eksponatów są zarówno wyszukane meble pokryte fornirowymi okładzinami, przywołujące tradycję przedwojennej warszawskiej sztuki użytkowej, jak i fantazyjnie ukształtowane obiekty z metalowych rurek oraz giętej sklejki symbolizujące potencjał nowych czasów. Wincze był autorem m.in. pomysłowych, opracowanych jeszcze przed wojną, mebli żaluzjowych, krzesła nazwanego Sarenką i tzw. zydla ładowskiego (we współpracy z Olgierdem Szlekysem), konkursowych koncepcji wyposażenia mieszkań w domkach fińskich na Górnym Śląsku oraz wielu wrocławskich wnętrz, w znacznej mierze dziś już nie zachowanych. Były one – jak piszą organizatorzy wystawy - próbą oswojenia obcego miasta przez pierwszą generację przesiedleńców i ostatecznie w istotny sposób współuczestniczyły w kreowaniu nowego, polskiego oblicza podnoszącej się z gruzów głównej metropolii Ziem Odzyskanych. Kuratorem ekspozycji, zorganizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i Muzeum Architektury we Wrocławiu, jest Tomasz Mikołajczak, a za aranżację całości odpowiada Jacek Kos.

W ramach programu towarzyszącego wystawie Wystawa „Władysław Wincze. Wnętrza” zaplanowano m.in.

21 stycznia, godz.18.00 – wykład kuratora Tomasza Mikołajczaka pt. Władysław Wincze i Spółdzielnia Artystów „Ład”;

26 stycznia, godz.12.00 – oprowadzanie kuratorskie z udziałem Tomasza Mikołajczaka;

2 lutego godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie z udziałem Tomasza Mikołajczaka;

22 lutego godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie z udziałem Tomasza Mikołajczaka;

25 lutego godz. 18.00 – wykład Iwony Kałuży pt. Wrocławskie wnętrza po 1945 roku.

Wystawa „Władysław Wincze. Wnętrza”
Kiedy: Do 1 marca 2020
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu,
ul. Bernardyńska 5

Władysław Wincze. Wnętrza
Fotel Leniwiec, 1952, fot. Stanisław Sielicki
Władysław Wincze. Wnętrza
Stolik, 1949, fot. Stanisław Sielicki
Władysław Wincze. Wnętrza
Krzesło z giętej sklejki, ok. 1960, fot. Stanisław Sielicki
Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.
Eames: architekt i malarka. Pokaz filmu o ikonach amerykańskiego designu Dokument opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów – jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Film przedstawia ich życie prywatne oraz najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu i początków ery komputerowej.