Architektura MuratorWydarzeniaWolf D. Prix w cyklu Mistrzowie Architektury

Wolf D. Prix w cyklu Mistrzowie Architektury

Już 25 czerwca w cyklu Mistrzowie Architektury odbędzie się spotkanie on-line z Wolfem D. Priksem, założycielem wiedeńskiej pracowni Coop Himmelb(l)au.

Wolf D. Prix w cyklu Mistrzowie Architektury
Muzeum Historii Naturalnej w Lyonie, proj. Coop Himmelb(l)au; fot. Sergio Pirrone

Gościem ostatniego przed wakacjami wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury będzie Wolf D. Prix, austriacki architekt uznawany za jednego  z czołowych przedstawicieli dekonstruktywizmu. Jak tłumaczą organizatorzy spotkania, główną ideą tego kierunku była chęć oderwania architektury od ograniczających swobodę twórczą zasad modernizmu, takich jak: „forma wynika z funkcji”, „czystość formy”, oraz „wierność materiałom”. Dekonstruktywiści eksperymentowali z krzywiznami i rozmaitymi pokryciami konstrukcji, dążąc do „kontrolowanego chaosu”, zaburzenia tradycyjnej bryły i konstrukcji szkieletowej.

Wolf D. Prix założył pracownię w 1968 roku. Biuro od początku nosiło nazwę  Coop Himmelblau, co tłumaczy się jako „Kooperatywa Niebieskie Niebo”. W latach 80. litera „l” została wzięta w nawias, tworząc kolejne znaczenie: „Podniebny Budynek”. Od 40 lat Coop Himmelb(l)au projektuje obiekty, które wzbudzają skrajne emocje i zdobywają prestiżowe nagrody. Do najbardziej znanych realizacji należą: Muzeum Historii Naturalnej w Lyonie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Shenzen czy PANEUM w Asten, w Górnej Austrii.

O swojej twórczości Wolf D. Prix opowie 25 czerwca podczas wykładu on-line zatytułowanego: The Himmelb(l)au Experiment #2, From DECON to AI. Część spotkania przyjmie formę Q&A, więc będzie okazja do zadawania pytań na żywo.

Mistrzowie Architektury: Wolf D. Prix, Coop Himmelb(l)au
Kiedy: 25 czerwca, godz. 18.00
Gdzie: kanał Masters of Architecture na YouTubeWolf D. Prix w cyklu Mistrzowie Architektury
Muzeum Historii Naturalnej w Lyonie, proj. Coop Himmelb(l)au; fot. Sergio Pirrone
Wolf D. Prix w cyklu Mistrzowie Architektury
Muzeum Sztuki Współczesnej w Shenzen, proj. Coop Himmelb(l)au; fot.  Duccio Malagamba
Wolf D. Prix w cyklu Mistrzowie Architektury
Wolf D. Prix; fot. Zwefo
Autor: (Red.)
Muzeum Historii Naturalnej w Lyonie Budynek zlokalizowano w wyjątkowo eksponowanym miejscu – na cyplu u zbiegu Rodanu i Saony. W formie architektonicznej wyraźny jest kompozycyjny i konstrukcyjny podział na "żelbetowy piedestał”, "stalową chmurę” i "szklano-stalowy kryształ”. Pod względem technicznym do najbardziej skomplikowanych prac należało wykorzystanie szkła giętego dwukrzywiznowo na nieregularnej powierzchni zadaszenia foyer i obudowie kładki wijącej się w przestrzeni holu głównego, realizacja stalowej konstrukcji elewacji i wspornika o wysięgu 21 m.
Centrum kongresowe w Dalian projektu Coop Himmelb(l)au. Zastosowanie aluminium perforowanego W projekcie centrum kongresowe w chińskim mieście portowym Dalian, zrealizowanym według projektu pracowni Coop Himmelb(l)au, uwagę przyciąga zastosowanie aluminium perforowanego w przeciwsłonecznych żaluzjach, rozmieszczonych na elewacjach w zależności od ich usytuowania względem stron świata
Szkoła nr 9 w Los Angeles Ukośna wieża otoczona spiralną rampą ma stać się nowym symbolem miejskiej sceny artystycznej. Autorzy: Coop Himmelb(l)au.
Dom muzyki Plan urbanistyczny dla filharmonii w Aalborg autorstwa Coop Himmelb(l)au zakłada transformację otwartego nabrzeża w kierunku kulturalnej promenady miasta.