Architektura MuratorWydarzeniaWystawa projektów dyplomowych na Politechnice Lubelskiej. startARCHITEKCI*12

Wystawa projektów dyplomowych na Politechnice Lubelskiej. startARCHITEKCI*12

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej  oraz Galeria Gala - Dom i Wnętrze zapraszają na wystawę startARCHITEKCI*12, prezentującą projekty dyplomowe obronione w 2012 roku na kierunku architektura i urbanistyka na lubelskiej uczelni

startARCHITEKCI 2012 plakat wystawy

startARCHITEKCI*12 - podstawowe informacje
wernisaż wystawy: niedziela 25 listopada 2012, 14:00
dyskusja towarzysząca: środa 12 grudnia 2012, 18:30
wystawa czynna do 13 grudnia 2012 roku, pon-ptk 10:00 - 19:00, sob. 10:00 - 17:00, niedz. 10:00 - 15:00

Galeria Gala Dom i Wnętrze, ul. Fabryczna 2, Lublin
wejście od Ronda Lubelskiego Lipca 1980


Tegoroczna wystawa jest już czwartą edycją cyklu startARCHITEKCI. Autorzy prezentowanych prac są zarazem projektantami ekspozycji i materiałów ją promujących, samodzielnie też nawiązali kontakt ze sponsorami i zajęli się stroną organizacyjną całego przedsięwzięcia.
Ekspozycja podzielona została na dwie części:
Architektura jest wynikową wzajemnego oddziaływania tego co fizyczne i definiowalne z tym co nieuchwytne. Taki punkt widzenia był impulsem do podziału tegorocznej wystawy startARCHITEKCI*12 na dwa główne moduły, którym nadano nazwy: Materia i Metafizyka. Każdy z nich zawiera w sobie mniejsze poddziały, które nawiązują do tematów prezentowanych prac dyplomowych w sposób mający na celu zwrócenie uwagi na ich zawartość w szerszym aspekcie niż wskazywałyby na to same tytuły projektów – podkreślają autorzy.

Metafizyka
- Umysł
Żaden proces twórczy nie mógłby odbyć się bez udziału umysłu, jest więc on wyjściowym składnikiem każdego projektu. Czasem bywa też jego celem. Autorzy projektów przyporządkowanych do tego działu ukształtowali przestrzenie służące zdobywaniu wiedzy, poszerzaniu horyzontów i przekraczaniu granic.
- Czas
Przemijanie, kres to pierwsze skojarzenia z terminem czas, jakie przychodzą na myśl. Autorzy projektów zebranych w tej kategorii postanowili przywrócić do życia, zapewnić przetrwanie kultury, kontynuację tradycji lub pamięci o minionych wydarzeniach, a także zaprojektowali przestrzenie, w których czas nabiera innego wymiaru. 
- Dusza
Dusza jest niedefiniowalna. Nie da się jej zwymiarować, opisać, zaprojektować.  A jednak coś sprawia, że nieustannie poszukujemy jej w otaczającym świecie. Zebrane tutaj projekty, to architektura próbująca w materialny sposób przybliżyć to co najbardziej niematerialne.
- Interakcja
Interakcja jest procesem opartym na dialogu-wymianie komunikatów. Pod tym hasłem zgromadzono projekty, które respektują kontekst lub wchodzą z nim w polemikę, które „spotykają się” z miejscem lub są miejscem spotkań, które mają coś do powiedzenia lub o których dużo można powiedzieć..
- Przestrzeń
Odczuwanie i opisywanie architektury jest ściśle uzależnione od odczuwania i opisywania przestrzeni. W przypadku projektów zgromadzonych w tym dziale związek ten wart jest szczególnego podkreślenia. Część z nich nawiązuje do tematu poprzez skojarzenia z przestrzenią powietrzną, inne pokazują w jaki sposób organizacja przestrzeni wpływa na kształtowanie architektury, a architektura na przestrzeń, zaś kolejne odnoszą się bezpośrednio do kształtowania przestrzeni publicznej.


Materia
- Przyroda
Przyroda jako pierwotny i naturalny kontekst architektury bywa dla niej także inspiracją. Rozwiązania ekologiczne, uszanowanie zastanej zieleni, zapewnienie człowiekowi kontaktu z przyrodą, troska o faunę i florę to cechy charakteryzujące zebrane w tym dziale projekty.
- Schronienie
Przewrotnie przyziemny temat działu wcale nie sprowadza objętych nim projektów do dosłowności „dachu nad głową”. Wśród prac znalazły się takie, które poruszają zagadnienia związane z poczuciem bezpieczeństwa w obliczu życiowych sytuacji kryzysowych, oraz takie które redefiniują tradycyjne podejście do zagadnień mieszkalnictwa.
- Woda
Woda jest niezbędna do życia. Jednocześnie to jeden z najgroźniejszych żywiołów nękających ludzkość. Gdy ją poskromić może bardzo efektownie budować nastrój i dopełniać krajobraz. Projekty zebrane pod tym hasłem prezentują sposoby na opanowanie wody i wykorzystanie jej potencjału do kreacji architektury.
- Ciało
Dbałość o zdrowie fizyczne oraz psychiczne, chęć rozwijania własnych pasji to cechy człowieka współczesnego. Także współczesna architektura odpowiada na to zapotrzebowanie. Dział prezentuje projekty, które stworzone zostały z myślą o człowieku przede wszystkim w jego wymiarze fizycznym.


Autorzy prac dyplomowych
- magisterskich:
Lidia Wądołowska, Ryszard Flis, Michał Szewczyk, Patrycja Wójcik, Kamila Boguszewska,
Ewelina Decyk (Lenart), Agnieszka Skoczylas, Katarzyna Szmuryło, Angelika Sierpień,
Małgorzata Pietrzak, Anna Sobiech, Paweł Wrona, Michał Bartnicki, Agnieszka Kaniewska, Tomasz Szponar, Urszula Wójcik, Alicja Żubrowska, Weronika Święch, Grzegorz Chruściel,
Andrzej Bratkowski, Anna Sawicka, Natalia Czubacka, Aleksandra Zawadzka,
Szczepan Słuszkiewicz, Dorota Korólczyk, Magdalena Starobrat, Mateusz Pakuła, Paulina Sulima, Damian Hołownia, Anna Kulig, Beata Zarębska,  Tomasz Chmielewski, Dorota Flor,
Przemysław Metko, Patryk Turewicz, Aleksandra Jarocka, Małgorzata Deryło, Marta Aspras,
Oskar Ciuryła, Tomasz Simiński, Agata Malarz, Jakub Kubala, Piotr Gleń, Łukasz Kukielka, Magdalena Lewandowska;

- inżynierskich:
Mateusz Polaszek, Łukasz Polaszek, Artur Wójtowicz, Milena Kawka, Joanna Grzanka,
Paweł Pięciński, Piotr Bogusławski, Jarosław Stachyra, Sylwia Puchacz, Ewelina Sałek,
Magdalena Szymczuk, Agata Grzyb, Monika Koncewicz, Monika Kozień, Rafał Chojnacki,
Wojciech Głowacki, Michał Zbytniewski, Karol Krupa, Milena Tes, Katarzyna Szczęsna,
Maria Cudecka, Olga Skoczylas (Kopcińska), Ewelina Arcaba, Mateusz Maj, Magdalena Kosińska, Katarzyna Pyz, Klaudia Zyza, Paulina Jakubczak, Mateusz Skibiński, Marcin Urbański,
Monika Nowak, Karol Tymczak, Katarzyna Radlińska, Anna Mikołajczyk.

Obrady jury
Wystawie towarzyszyć będą obrady jury organizowanego przez lubelski oddział SARP konkursu na najlepszy projekt dyplomowy inżynierski o Nagrodę im. Tadeusza Witkowskiego. Jury wybierze również prace dyplomowe magisterskie które zgłoszoen zostaną do ogólnopolskiego konkursu projektów dyplomowych o Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku SARP. Ogłoszenie wyników obu kwalifikacji zaplanowane jest na środę 12 grudnia 2012 roku.
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.