WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta
Detale ikonicznych budynków Lublina stały się inspiracją dla architekta krajobrazu Tomasza Smutka do opracowania specjalnej kolekcji wzorów. Projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Lublina.
Detal pawilonu przy ul. Rymwida 6 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Wśród swoich inspiracji Tomasz Smutek wymienia nie tylko detale architektoniczne, sgrafitta czy dekoracje fasad, ale też kształty okien, dachów i rzeźb, wzory posadzek, a nawet szyldy sklepowe. Autorskiemu przetworzeniu poddane zostały elementy takich ikonicznych budynków miasta jak Centrum Spotkania Kultur, biblioteka UMCS, nieistniejące już kino Kosmos, gmach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zamek, archikatedra i kamienice Starego Miasta.
Wzory Lublina zostały opracowane w formie monochromatycznych grafik. W założeniu mają być wykorzystane w materiałach promocyjnych miasta, jako nadruki na opakowaniach czy gadżetach. W codziennym odbiorze miasta, w codziennym obcowaniu z nim, wiele wartościowych elementów umyka, zostaje niezauważonych. Niektóre obiekty zostały zdeformowane poprzez nieumiejętną termomodernizację, remonty dachów i stolarki okiennej. Inne, gdyby nie archiwa fotograficzne, zostałyby już dawno wymazane z pamięci. W ten sposób powstał pomysł wystawy, w której zestawione zostały fotografie wybranych przez mnie detali z ich opracowaniem graficznym. Są to swego rodzaju „punktowe wycinki” miasta – tłumaczy Tomasz Smutek. Wystawę prezentującą projekt „Wzory Lublina” można oglądać w Galerii Ciche Kąty w Centrum Spotkania Kultur do 31 stycznia 2021 roku. wstęp wolny.
Tomasz Smutek jest absolwentem kierunku Architektura Krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę dyplomową wykonaną pod kierunkiem architekta prof. Waldemara Wawrzyniaka obronił w 2012 roku. Z Lublinem związany jest od urodzenia. Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem. Archiwizuje interesujące obiekty miejskie utrwalając je na fotografiach i filmach (autor strony Archi TV prezentującej między innymi serię filmów o modernistycznej architekturze Tadeusza Witkowskiego). Od 2020 roku prowadzi własne studio projektowe.
Detal centrum handlowego VIVO! przy al. Unii Lubelskiej 2 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal kościoła pw. Świętego Józefa przy ul. Filaretów 7 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Fragment mozaiki na budynku przy ul. Józefa Piłsudskiego 13 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Lubomelskiej 1 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal elewacji pawilonu przy ul. Rymwida 6 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal elewacji biblioteki UMCS przy ul. Radziszewskiego 11 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal elewacji nieistniejącego kino Kosmos przy ul. Leszczyńskiego 60 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Szyld sklepu: WĘDLINY MIĘSO DRÓB, róg ul. Cyruliczej i Furmańskiej w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal elewacji budynku KUL przy Al. Racławickich 14 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal Wieży Trynitarskiej w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal stołówki UMCS przy ul. Langiewicza 16 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal Akademickiego Centrum Kultury Chatka Żaka przy ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal fasady kamienicy przy ul. Grodzka 36 a w Lublinie, il. Tomasz Smutek
Detal posadzki Archikatedry Lubelskiej, il. Tomasz Smutek
W samym centrum Lublina, między ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego, planowany jest zupełnie nowy kwartał. Zespół, pod nazwą Rezydencja Ogród Saski, zaprojektowała warszawska pracownia MTA Architekci.
Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja budynku Morwowa Tower w Lublinie. Projekt 18-kondygnacyjnej wieży opracowały wspólnie biura z Polski i Chin, w tym lokalne studio Kożuchowski Architekci i MAG Architekci z Warszawy.
Lubelskie osiedle Słowackiego to pierwsza w Polsce realizacja humanistycznej wizji zespołu mieszkaniowego opartego o stworzoną przez Oskara Hansena ideę Linearnego Systemu Ciągłego.
Warszawska pracownia WXCA we współpracy z nowojorskim biurem Ralph Appelbaum Associates zwyciężyła w konkursie na projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Na potrzeby nowo utworzonej placówki przeznaczono zabytkowy Pałac Lubomirskich.
Co wybieramy z bogatego zasobu naszej przeszłości, by opowiadać o mieście? Jakie narracje tworzymy, by dać poczucie przynależności i tożsamości mieszkańcom? Jakie oblicze miasta w ten sposób pokazujemy? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć badacze i animatorzy kultury na seminarium z cyklu Potencjał dziedzictwa.
Wkrótce rozpocznie się rozbudowa Portu Lotniczego Lublin w Świdniku według projektu pracowni ARÉ. Powierzchnia obiektu zwiększy się o prawie 2,2 tys. m2.