Architektura MuratorWydarzeniaZaczyna się XVI Biennale Architektury

Zaczyna się XVI Biennale Architektury

26 maja w Wenecji rozpoczyna się wielkie święto architektury. Tegoroczny temat Freespace ma ucieleśnić w sobie nieoczekiwane możliwości i naturalną szczodrość przestrzeni, w jakiej żyjemy.  

15. Biennale Architektury w Wenecji
Prezentacja Gabinete de arquitectura w ramach wystawy kuratorskiej w Giardini, w trakcie 15. Biennale Architektury. Fot. Francesco Galli, dzięki uprzejmości La Biennale di Venezia

Yvonne Farrell and Shelley McNamara (Grafton Architects), kuratorki XVI edycji, wybrały "Freespace" jako temat tegorocznego Biennale. Pojęcie ma ucieleśniać obecność lub nieobecność architektury, rozumianej jako "sposób myślenia o świecie, który zamieszkujemy". Według kuratorek, freespace ma uczulić uczestników i zwiedzających na podstawowe wartości architektury oraz wykorzystanie "przestrzennych darów", które architektura daje tym, które z nich korzystają.

Przeczytaj: Jak będzie wyglądał polski pawilon na Biennale 2018?

Na wystawę główną złoży się 71 uczestników. Do tej będą dołączone dwie sekcje specjalne: Close Encounters (Bliskie spotkania), które ma objąć 16 wystaw i skupi się na realizacjach, impulsem dla powstania których były istniejące, sławne budynki, oraz The Practice of Teaching (Praktyka kształcenia), obejmująca 12 wystaw i skupiające się na projektach, które powstały jako część procesu kształcenia. W tym roku udział wezmą 63 kraje, z czego 7 po raz pierwszy (Antigua i Barbuda, Arabia Saudyjska, Gwatemala, Liban, Pakistan oraz Watykan - czytaj więcej o pierwszym watykańskim pawilonie na Biennale).

Pawilonom będą towarzyszyły dwa projekty poboczne: Forte Marghera Special Project, instalację autorstwa skandynawskich architektów Samiego Rintali oraz Dagura Eggertssona, która znajdzie się w Mestre koło Wenecji, oraz projekt specjalny w Pawilonie Sztuk Użytkowych, który będzie refleksją nad przyszłością mieszkalnictwa komunalnego, opartą na projekcie Alison i Petera Smythsonów z roku 1972 - londyńskiego osiedla Robin Hood Gardens.

Trouble in Paradise: seria spotkań wokół polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz redakcje „Autoportretu”, „Rrzutu” i „Architektury-murator” zapraszają na serię spotkań zapowiadających polską wystawę na Biennale Architektury w Wenecji. Wśród prelegentów m.in. kuratorzy z  kolektywu PROLOG +1, a także m.in. Aaron Betsky, David Basulto czy Ole Bouman.
Biennale architektury 2020 – znamy nazwisko kuratora weneckiej wystawy! Zarząd la Biennale di Venezia wyznaczył kuratora 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W 2020 roku będzie nim libański architekt Hashim Sarkis.
Amplifikacja natury. Polski pawilon na Biennale w Wenecji [WIDEO] Architektura przez pryzmat synchronizacji z przyrodą - przyglądamy się projektowi Grupy Centrala i kuratorki Anny Ptak, zaprezentowanym na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury.
Szwajcarzy ze Złotym Lwem. Oto najlepszy pawilon tegorocznego Biennale Standardowe mieszkanie pod klucz, doprowadzone do granicy abstrakcji - tak wygląda House Tour, najlepszy pawilon narodowy 16-go Biennale Architektury.
Wokół wyników konkursu na Pawilon Polski - spotkanie W piątek 8 grudnia warszawska Zachęta zaprasza na wydarzenie poświęcone „Amplifikacji natury” kuratorki Anny Ptak - zwycięskiemu projektowi polskiej wystawy na przyszłoroczne Biennale Architektury w Wenecji.
Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie Z edycji na edycję krakowskie biennale, w nowym emploi nadanym mu przez obecny zarząd lokalnego SARP-u, angażuje coraz to większe obszary miasta. Tradycyjnie już miejscem architektonicznych wydarzeń w stolicy Małopolski staje się Centrum Kongresowe ICE. Tegoroczna odsłona miała jednak również inne miejskie „odpryski” – odbywała się m.in. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Galerii Europa – Daleki Wschód, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Hotelu Cracovia, Galerii Forum Przestrzenie, Galerii Architektury SARP i na placu Szczepańskim – sprawozdanie Dawida Hajoka.