Felieton Balu Architektek

Żądamy przestrzeni do prania i suszenia! Bal Architektek o projektowaniu mieszkań z uwzględnieniem miejsca na suszenie ubrań

Suszenie w coraz mniejszych metrażach oferowanych przez polskich deweloperów i flipperów staje się nie lada wyzwaniem. Tym razem Bal Architektek zaprasza do refleksji nad projektowaniem mieszkań z uwzględnieniem przestrzeni do prania i suszenia.

Zaczynamy sezon jesienno-zimowy! A oprócz wyciągania czapek i szalików z szaf nasze pranie powróci z balkonów na druciany wieszak na środek salonu. Suszenie w coraz mniejszych metrażach oferowanych przez polskich deweloperów i flipperów staje się nie lada wyzwaniem. Czy projektując wnętrze lub blok mieszkalny, uwzględniliście kiedykolwiek przestrzeń na to? Jeśli nie, to musicie zapoznać się z twórczością Marianny Janowicz, która bada temat w kontekście brytyjskim.

To architektka, członkini kolektywu Edit oraz tegoroczna uczestniczka programu Design Researchers in Residence, będącego częścią Future Observatory w londyńskim muzeum dizjanu. Podczas rezydencji pracowała nad projektem 1001 drying rooms, poświęconym przestrzeni do prania i suszenia ubrań w Londynie. Dlaczego te czynności to poważny problem w Wielkiej Brytanii? Wielu zarządców budynków mieszkalnych w Londynie zakazuje wywieszania prania na balkonach, co tłumaczą względami estetycznymi. Jednocześnie właściciele obiektów sugerują, aby nie suszyć ubrań w domach ze względu na powstające wilgoć i pleśń. Co zatem robić? Dlaczego ta czynność, którą większość z nas wykonuje, staje się takim wyzwaniem? Jak rozwiązać ten problem? I czego możemy nauczyć się z historii?

Janowicz wskazuje wiele rozwiązań powstałych w ubiegłym wieku. Jednym z ciekawych przykładów jest projekt osiedla w Somers Town, autorstwa Iana Hamiltona, gdzie zewnętrzny wieszak do prania został ustawiony w centralnej części założenia. Dodatkowo instalację zwieńczono rzeźbami artysty Gilberta Baysa. Pranie wyniesione do rangi sztuki? Bal lubi to. Kluczowa dla projektu jest instalacja D.A.M.P, która pokazuje absurdalny obieg wilgoci w londyńskich mieszkaniach. Cały projekt został zaprezentowany na wystawie podsumowującej program w London Design Museum. Niestety, ekspozycja zakończyła się w październiku, ale nadal możecie poczytać o niej w publikacji, dostępnej za darmo na stronie instytucji. A Bal wysuwa postulat na kolejne zebranie Polskiego Związku Deweloperów: powróćmy do idei wspólnych suszarni i pralni!

Winieta Balu Architektek

i

Autor: Bal Architektek