Zagranica – wykład pracowni architektonicznej BudCud

i

Autor: Archiwum Architektury

Zagranica – wykład pracowni architektonicznej BudCud

2017-03-13 14:54

W ramach cyklu wykładów "Architektura w Wozowni" Agata Woźniczka i Mateusz Adamczyk z pracowni BudCud opowiedzą o tym, czym jest dla nich projektowanie oraz jak starają się przekraczać tradycyjnie pojmowane granice architektury.

Założona w 2010 roku przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczkę pracownia BudCud tworzący projekty z zakresu architektury i urbanistyki. Do jej realizacji należą Kwartał Festiwalu Kultury Żydowskiej na Kazimierzu w Krakowie (2015), przestrzeń wystawienniczo - dyskursywna w krakowskim Bunkrze Sztuki (2016) oraz aranżacja wystawy Wreszcie we Własnym Domu w ramach festiwalu Warszawa w Budowie (2016). Pracownia ma na swoim koncie nagrody w wielu konkursach architektoniczno-urbanistycznych, m.in.: Europan i Schindler Award for Architecture, należy też do platformy New Generations, zrzeszającej najbardziej progresywne młode pracownie architektoniczne.

Nasze projekty to nowoczesne, logiczne i profesjonalne opracowania, tworzone zawsze z myślą o przyszłych użytkownikach, którzy zasługują na to, by żyć w lepszej, zrównoważonej rzeczywistości. To kompleksowe środowiska przestrzenne. Proces projektowy wewnątrz biura oparty jest o ciągłe ewolucje bazowego modelu określonego przez to, co zastane (kontekst), ale i przez to, co ulotne (marzenie). Opracowania będące rezultatem takiego procesu wykraczają poza utarte schematy. Charakteryzuje nas optymistyczne podejście do kontekstu, wewnątrz którego tworzymy. Nie wynika ono jednak z naszej naiwności, lecz z przekonania, że otaczający nas świat to wspaniały i wielowątkowy organizm, a architektura może być jego integralną częścią - mówią Woźniczka i Adamczyk.

Wykład projektantów odbędzie się spotkanie w ramach cyklu „Architektura w Wozowni” 20 marca (poniedziałek) o godz. 17.00 w Galerii Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6.

Mateusz Adamczyk – urodzony w Katowicach w 1981 r. Architekt i urbanista. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Bauhaus Universitat Weimar. W 2005 r. odbył praktyki architektoniczne w Holandii. W trakcie praktyk współautor kilku nagrodzonych prac konkursowych. Od 2007 r. współtworzy biuro BudCud.

Agata Woźniczka – urodzona we Wrocławiu w 1986 r. Architekt i urbanista. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Stypendystka E.T.S.A. U.A.H w Madrycie oraz Rady Miasta Wrocławia. Po praktykach w polskich firmach pracowała w kopenhaskim biurze BIG – Bjarke Ingels Group. Od 2010 r. wspólnie z Mateuszem Adamczykiem prowadzi pracownię BudCud.