Architektura MuratorWydarzeniaZbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line!

Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line!

Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.

Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line!
Ośrodek wypoczynkowy w Szklarskiej Porębie, architekt Molicki Witold Jerzy, 1967, elewacja boczna (wariant)

W 2019 roku, dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Architektury we Wrocławiu rozpoczęło udostępnianie swoich zasobów. W pierwszym etapie digitalizacja objęła projekty architektoniczne, modele, zdjęcia i teksty związane z twórczością wybitnych polskich architektów XX wieku, m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego czy Stefana Müllera. Dotąd udało się udostępnić kilka tysięcy dokumentów. Większość z nich nie była do tej pory publicznie prezentowana.

Jak skorzystać z wirtualnego archiwum Muzeum Architektury?

Aby przeszukać zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu, wystarczy wejść w zakładkę Kolekcja na stronie placówki i skorzystać z zamieszczonej tam wyszukiwarki, która działa na zasadzie przeglądarki internetowej. W trakcie wpisywania poszukiwanego tematu (nazwiska architekta bądź adresu) pojawią się podpowiedzi, które mogą pomóc w znalezieniu danego obiektu, osoby lub miejscowości. W zakładce znajdują się również materiały do pobrania – kompletne bazy danych z działów polskiej architektury międzywojennej i architektury współczesnej.

Celem projektu było również dostosowanie udostępnianych obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy wybranych materiałach znajdują się więc audiodeskrypcje przygotowane we współpracy z Fundacją Katarynka. Istnieje również możliwość automatycznego powiększania ilustracji i towarzyszących im opisów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybrane obiekty z kolekcji  Muzeum Architektury

Autor: (Red.)
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.
Międzywojenny modernizm Europy Środkowo-Wschodniej: sympozjum we Wrocławiu Z początkiem września dobiega końca wystawa poświęcona międzywojennej architekturze Kowna. Z tej okazji w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się sympozjum z udziałem badaczy z Litwy, Czech i Polski. Dyskusję na temat modernistycznego dziedzictwa naszego regionu poprowadzi profesor Małgorzata Omilanowska.
Muzeum Architektury opuszcza swoją siedzibę Po raz kolejny na skwerze przed Muzeum Architektury we Wrocławiu pojawi się plenerowa instalacja, pełniąca funkcję miejsca spotkań i wypoczynku, ale uzupełniająca też program instytucji. Za projekt obiektu odpowiadają Liliana Krzycka, Rafał Pieszko oraz Marta Mnich.