Architektura MuratorWydarzeniaZdjęcie MCK w Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie

Zdjęcie MCK w Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie

Fotografia ukazująca fragment zielonego dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach otrzymała jedną z głównych nagród w konkursie fotograficznym Grand Press Photo. Autorką zdjęcia jest pochodząca z Gliwic fotografka Beata Zawrzel.

Zdjęcie MCK w Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie
I nagroda w kategorii Środowisko w konkursie Grand Press Photo, autorka: Beata Zawrzel

Zdjęcie nagrodzone w kategorii Środowisko przestawia Zieloną Dolinę, fragment zrewitalizowanego obszaru zwanego Strefą Kutlury, wkomponowany w architekturę Międzynarodowego Centrum Kongresowego (proj. JEMS Architekci, "Architektura-murator" nr 8/2015) . Jego autorką jest Beata Zawrzel, fotografka związana z Agencją Fotograficzną Reporter i NurPhoto. Na co dzień robię zdjęcia newsowe – tak miało być i tym razem. Pojechałam tam na Europejski Kongres Gospodarczy. W przerwie między panelami zobaczyłam dwóch eleganckich panów, którzy usiedli na ławkach i doskonale wkomponowali się w krajobraz. Nie traciłam czasu – zrobiłam pięć ujęć, a ta fotografia wyróżniała się kompozycyjnie i bardzo ją lubię – pisze autorka zdjęcia w komentarzu opublikowanym w dwumiesięczniku Press.

Grand Press Photo to Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej skierowany do zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Jego organizatorem jest magazyn „Press”. Zdjęcia oceniane są przez profesjonalne jury pod przewodnictwem aktualnego laureata konkursu World Press Photo. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka (od 2017 roku), Portret.

KADRY Architektury: ogólnopolski konkurs fotograficzny Wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym KADRY Architektury. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie autorskiej wypowiedzi na temat szeroko rozumianej miejskiej solidarności.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architectural Photography Awards 2018 – Polak wśród finalistów międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie architektury Zdjęcie polskiego fotografa Pawła Paniczko przedstawiające Long Museum West Bund w Szanghaju znalazło się wśród 20 finalistów konkursu Architectural Photography Awards 2018 towarzyszącego 11. edycji World Architecture Festival. Do 30 listopada na wybrane fotografie może też głosować publiczność.
Nowy styl zakopiański – fotoreportaż Marcina Czechowicza Równo 120 lat temu Stanisław Witkiewicz ukończył Willę pod Jedlami – wzorcowy przykład stylu zakopiańskiego. Stworzył go w oparciu o góralskie budownictwo i rzemiosło, które uznał za pradawną sztukę Polaków. Dziś, w drugim dziesięcioleciu XXI wieku, ponownie przyglądamy się Zakopanemu i jego architekturze, od zawsze poszukującej własnej, osobnej drogi. Co zatem znaleźli i czego nadal szukają pod Tatrami polscy architekci?
Architecture porn, czyli bydgoski modernizm na archiwalnych fotografiach Henryka Nahorskiego Do 3 października w Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy można oglądać wystawę fotografii Henryka Nahorskiego, który przez wiele lat dokumentował architekturę regionu.
Wiedza tajemna. Spotkanie z Juliuszem Sokołowskim Filolog z wykształcenia i nauczyciel z zawodu, Juliusz Sokołowski od lat z powodzeniem rozwija życiową pasję, którą jest fotografia. O odrębności jego spojrzenia oraz doskonałości warsztatu świadczyć mogą wielokrotne publikacje na łamach miesięcznika „Architektura-murator" oraz bliska współpraca z pracowniami, takimi jak JEMS Architekci. W ramach spotkania w Muzeum Architektury we Wrocławiu Sokołowski opowie o swoim rzemiośle i podejściu do fotografii.