Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020

i

Autor: Archiwum Architektury Nagrodzona Teeter-Totter Wall, projekt: Ronald Rael, Virginia San Fratello we współpracy z Colectivo Chopek, fot. GettyImages/serwis prasowy

Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020

2021-01-21 17:28

Najlepszy projekt roku 2020 według londyńskiego Design Museum to huśtawka na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana - uzasadnia jury.

Tymczasowa interaktywna instalacja pod nazwą Teeter-Totter Wall, zaprojektowana przez architektów Ronalda Raela i Virginię San Fratello we współpracy z Colectivo Chopeke, uhonorowana została właśnie prestiżową nagrodą Beazley Design of the Year. Teeter-Totter Wall była nominowana i zwyciężyła również w kategorii Transport. Granica między Meksykiem i USA jest najczęściej przekraczaną na świecie i jedną z najbardziej "upolitycznionych". Trzy jasnoróżowe huśtawki zostały umieszczone w szczelinach w stalowej ścianie. Działały niecałe 20 minut, 28 lipca 2019 roku, ale wydarzenie trwa dzięki mediom, również tym społecznościowym. A sam projekt nadal odbija się echem daleko poza El Paso w USA i Juarez w Meksyku. Pozostaje pomysłowym i przejmującym przypomnieniem jak ludzie mogą pokonywać to, co ich dzieli.

Czuliśmy, że pomysł pokonania muru lub granicy ostatecznie dotyczy transportu. Zamiast przenosić się z punktu A do punktu B, chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana. To bardzo nowatorska koncepcja, projekt pobudzający do myślenia, a zarazem polityczny, świetnie trafiający w swój czas - komentują jurorzy. I dodają: Decyzja o wyborze zwycięzcy Beazley Designs of the Year 2020 nie była łatwa. Spośród wielu zróżnicowanych projektów badających najpilniejsze tematy, takie jak związana z pandemią COVID-19 futurystyczna technologia dotycząca zdrowia i sanityzacji, nierówności i rasizm oraz kwestie bezpiecznego dostępu do wody i żywności, Teeter-Totter naprawdę poruszył sędziów. Ale wszystkie tegoroczne zwycięskie prace w kategoriach: Projekt cyfrowy, Architektura, Transport, Grafika, Produkt i Moda, zawierają w sobie potężne przesłanie zmian i pokazują zdolność projektowania do odkrywania nowych pomysłów, które mierzą się z trudnymi problemami, przed jakimi stoi obecnie świat.

W kategorii Architektura zwyciężyła realizacja pod nazwą ModSkool autorstwa Social Design Collaborative. To szkoła zaprojektowana tak, aby można ją było łatwo wznieść i zdemontować. Projekt jest odpowiedzią na problem przymusowego przesiedlania społeczności rolniczych na równinach zalewowych rzeki Jamuna w Indiach. Szkoła zbudowana została po raz pierwszy w 2017 roku, w mniej niż trzy tygodnie, przez uczniów, pracowników placówki, rodziców i wolontariuszy. Rok później z powodu problemów z własnością gruntów została rozebrana. Nowa, ulokowana już w nieco innym miejscu, powstała w 2019 roku.

Nagroda Publiczności przypadła ceglanym blokadom, które wymyślili i budowali protestujący w Hongkongu. "Ceglane łuki", określane też mianem „Mini-Stonehenge” lub „Ceglane pole walki”, to małe konstrukcje wykonane ze zwykłych cegieł. Były używane jako blokady w celu spowolnienia pojazdów policyjnych. Po uderzeniu kołem górny klocek opada, ale dwie pozostałe cegły tworzą zaporę zapobiegającą przesuwaniu się koła. "Ceglane łuki" są łatwiejsze do wykonania i trudniejsze do usunięcia niż zwykłe blokady drogowe. Stały się powszechne, gdy w listopadzie 2019 roku nasiliły się protesty przeciwko chińskiej polityce w Hongkongu.

Nagrody Beazley Designs of the Year zostały przyznane po raz trzynasty. Warto przypomnieć, że w poprzednich latach główne trofeum nierzadko zdobywały realizacje z kategorii Architektura (na przykład w 2017 roku National Museum of African American History and Culture w Waszyngtonie autorstwa Davida Adjaye). Specjalnie przygotowaną na czas pandemii wystawę nagrodzonych projektów (w cenie 5 GBP) można obejrzeć tutaj.

ZAPISZ SIĘ