Architektura MuratorWydarzeniaZjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020

Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020

Najlepszy projekt roku 2020 według londyńskiego Design Museum to huśtawka na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana - uzasadnia jury.

Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020
Nagrodzona Teeter-Totter Wall, projekt: Ronald Rael, Virginia San Fratello we współpracy z Colectivo Chopek, fot. GettyImages/serwis prasowy

Tymczasowa interaktywna instalacja pod nazwą Teeter-Totter Wall, zaprojektowana przez architektów Ronalda Raela i Virginię San Fratello we współpracy z Colectivo Chopeke, uhonorowana została właśnie prestiżową nagrodą Beazley Design of the Year. Teeter-Totter Wall była nominowana i zwyciężyła również w kategorii Transport. Granica między Meksykiem i USA jest najczęściej przekraczaną na świecie i jedną z najbardziej "upolitycznionych". Trzy jasnoróżowe huśtawki zostały umieszczone w szczelinach w stalowej ścianie. Działały niecałe 20 minut, 28 lipca 2019 roku, ale wydarzenie trwa dzięki mediom, również tym społecznościowym. A sam projekt nadal odbija się echem daleko poza El Paso w USA i Juarez w Meksyku. Pozostaje pomysłowym i przejmującym przypomnieniem jak ludzie mogą pokonywać to, co ich dzieli.

Czuliśmy, że pomysł pokonania muru lub granicy ostatecznie dotyczy transportu. Zamiast przenosić się z punktu A do punktu B, chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana. To bardzo nowatorska koncepcja, projekt pobudzający do myślenia, a zarazem polityczny, świetnie trafiający w swój czas - komentują jurorzy. I dodają: Decyzja o wyborze zwycięzcy Beazley Designs of the Year 2020 nie była łatwa. Spośród wielu zróżnicowanych projektów badających najpilniejsze tematy, takie jak związana z pandemią COVID-19 futurystyczna technologia dotycząca zdrowia i sanityzacji, nierówności i rasizm oraz kwestie bezpiecznego dostępu do wody i żywności, Teeter-Totter naprawdę poruszył sędziów. Ale wszystkie tegoroczne zwycięskie prace w kategoriach: Projekt cyfrowy, Architektura, Transport, Grafika, Produkt i Moda, zawierają w sobie potężne przesłanie zmian i pokazują zdolność projektowania do odkrywania nowych pomysłów, które mierzą się z trudnymi problemami, przed jakimi stoi obecnie świat.

W kategorii Architektura zwyciężyła realizacja pod nazwą ModSkool autorstwa Social Design Collaborative. To szkoła zaprojektowana tak, aby można ją było łatwo wznieść i zdemontować. Projekt jest odpowiedzią na problem przymusowego przesiedlania społeczności rolniczych na równinach zalewowych rzeki Jamuna w Indiach. Szkoła zbudowana została po raz pierwszy w 2017 roku, w mniej niż trzy tygodnie, przez uczniów, pracowników placówki, rodziców i wolontariuszy. Rok później z powodu problemów z własnością gruntów została rozebrana. Nowa, ulokowana już w nieco innym miejscu, powstała w 2019 roku.

Nagroda Publiczności przypadła ceglanym blokadom, które wymyślili i budowali protestujący w Hongkongu. "Ceglane łuki", określane też mianem „Mini-Stonehenge” lub „Ceglane pole walki”, to małe konstrukcje wykonane ze zwykłych cegieł. Były używane jako blokady w celu spowolnienia pojazdów policyjnych. Po uderzeniu kołem górny klocek opada, ale dwie pozostałe cegły tworzą zaporę zapobiegającą przesuwaniu się koła. "Ceglane łuki" są łatwiejsze do wykonania i trudniejsze do usunięcia niż zwykłe blokady drogowe. Stały się powszechne, gdy w listopadzie 2019 roku nasiliły się protesty przeciwko chińskiej polityce w Hongkongu.

Nagrody Beazley Designs of the Year zostały przyznane po raz trzynasty. Warto przypomnieć, że w poprzednich latach główne trofeum nierzadko zdobywały realizacje z kategorii Architektura (na przykład w 2017 roku National Museum of African American History and Culture w Waszyngtonie autorstwa Davida Adjaye). Specjalnie przygotowaną na czas pandemii wystawę nagrodzonych projektów (w cenie 5 GBP) można obejrzeć tutaj.

Shigeru Ban i architektura dla uchodźców: konferencja w Warszawie 28 września do Warszawy przyjedzie Shigeru Ban. Na zaproszenie firmy Geberit i stołecznego oddziału SARP architekt wygłosi wykład na temat projektowania dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Opowie też o zrealizowanych w ostatnich miesiącach schronieniach dla uchodźców na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski.
Re: Ukraine: osiedle dla uchodźców projektu ukraińskiego balbek bureau Architekci z kijowskiego balbek bureau opracowali projekt modułowego osiedle dla osób, które w wyniku działań wojennych utraciły swoje domy. Według ich szacunków, koszt budowy metra kwadratowego w projekcie Re: Ukraine mógłby wynieść zaledwie 1500 zł.
Targ w Ghanie Projekt targu to przykład, jak można zmieniać spojrzenie na współczesną architekturę i aspirować do demokratycznego dialogu za jej pośrednictwem. O realizacji, której współautorką jest architektka Magdalena Górecka pisze Joana Lazarova.
Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Kaira Looro na projekt Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Afryki Subsaharyjskiej. Praca młodych architektów pokonała ponad 450 projektów z całego świata i ma szansę na realizację.
Architektura bez granic – spotkanie z Hannesem Schmidem Architekci Bez Granic OW SARP zapraszają na pierwsze spotkanie z nowego cyklu poświęconego architekturze humanitarnej na świecie. Już 1 października wykład wygłosi Hannes Schmid zaangażowany w działania charytatywne w slumsach Kambodży.  
Projekt Empatia Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!