Architektura MuratorWydarzeniaZłoty Lew za całokształt twórczości dla Phyllis Lambert. 14 Biennale Architektury w Wenecji

Złoty Lew za całokształt twórczości dla Phyllis Lambert. 14 Biennale Architektury w Wenecji

Phyllis Lambert, architektka, teoretyczka i założycielka Kanadyjskiego Centrum Architektury w Montrealu otrzymała Złotego Lwa za całokształt twórczości. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się podczas otwarcia 14 Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji

14 Biennale Architektury w Wenecji rozpocznie się za około dwa tygodnie. 20 maja 2014 podano informację o przyznaniu Złotego Lwa za całokształt twórczości Kanadyjce Phyllis Lambert.

Nagroda została przyznana przez radę weneckiego biennale, na której czele zasiada Paolo Baratta. "Architekci tworzą architekturę, Phyllis Lambert stworzyła architektów..." powiedział w uzasadnieniu kurator tegorocznego biennale architektury Rem Koolhaas. Phyllis Lambert otrzyma złotego lwa w sobotę 7 czerwca 2014 o godzinie 11:00 na terenie Giardini, podczas otwarcia 14 Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji.

Phyllis Lambert (ur. 1927) to kanadyjska architektka, pisarka, wykładowczyni, kuratorka, aktywistka i krytyczka architektury. Uznaje się, że Lambert odegrała kluczową rolę dla sukcesu modernistycznej architektury w Ameryce Północnej w latach 50. Bez jej udziału zaprojektowany przez Miesa van der Rohe Seagram Building nigdy by nie powstał.

Jest założycielką otwartego w 1979 roku Kanadyjskiego Centrum Architektury (Canadian Centre for Architecture (CCA)) w Montréalu, instytucji zajmującej się przechowywaniem materiałów, dokumentów, rysunków i modeli architektonicznych, jak również promowaniem architektury poprzez organizację wystaw, konferencji i wykładów. Dziś, Kanadyjskie Centrum Architektury posiada jedną z najciekawszych kolekcji związanych z architekturą na świecie.

Phyllis Lambert ukończyła studia architektoniczne na Illinois Institute of Technology 1963 roku. Siedem lat później otrzymała Massey Medal za projekt centrum kultury w Montrealu. Jest autorką renowacji synagogi Ben Ezra w Kairze. Lambert jest znana jako aktywistka na rzecz lokalnych społeczności, zaangażowana w projekty mieszkaniowe dla osób o niskich dochodach. Zapoczątkowała konsultacje społeczne, które pozwoliły na demokratyzację procesu planowania miejskiego. Jest laureatką długiej listy nagród architektonicznych: m.in. Złotego Medalu przyznawanego przez Królewski Instytut Architektoniczny Kanady, nagrody Vincenta J. Scully'ego przyznawanej przez Narodowe Muzeum Budownictwa w Waszyngtonie, nagrody Woodrowa Wilsona za służbę publiczną oraz nagrody Jane Jacobs za całokształt twórczości. Została wyróżniona honorowymi tytułami przez dwadzieścia siedem uniwersytetów Ameryki Północnej. Jest honorową członkinią Architectural Association w Londynie.

Phyllis Lambert, Biennale architektury w Wenecji
Philip Johnson, Ludwig Mies van der Rohe, i Phyllis Lambert przed modelem Seagram building, Nowy Jork, 1955, fotograf nieznany. Źródło: Fonds Phyllis Lambert, Canadian Centre for Architecture, Montreal. © United Press International.
Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!