Kadr z filmu Feminizm WTF

i

Autor: reż. Katharina Mückstein Kadr z filmu Feminizm WTF

Kino feministyczne

HER Docs Film Festival: niesłyszalne głosy w warszawskiej Kinotece

2023-07-21 7:27

Czym jest „zaangażowane spojrzenie we współczesnym kinie dokumentalnym? Dyskusja o szczególnej mocy świata docsów zostanie poruszona we wrześniu podczas trzeciej edycji HER Docs Film Festival.

HER Docs Forum Festival

HER Docs Forum Festival to dwie udane edycje wydarzenia promującego kino dokumentalne kobiet, które odbyły się w 2021 i 2022 roku. Poza projekcjami świetnych i nagradzanych filmów autorstwa kobiet, w trakcie festiwalu miały miejsce dyskusje i spotkania oraz wydarzenia artystyczne, które zgromadziły osoby zainteresowane współczesnym feminizmem, społeczeństwem i sztuką. Wiele z biorących udział w festiwalu osób miało okazję dowiedzieć się, jak wielki udział w kinie dokumentalnym mają kobiety.

Kadr z filmu “Zielone życie miast”

i

Autor: reż. Manon Turina, François Marques Kadr z filmu “Zielone życie miast”

Projekcje i wydarzenia towarzyszące zgromadziły zaangażowaną i wspierającą publiczność, chętną do dyskusji na ważne tematy dotyczące naszej przyszłości i aktualnych wyzwań. Równie zaangażowane w wydarzenia HER Docs okazały się polskie twórczynie filmowe, które zgromadzone w różnych grupach, stowarzyszeniach i fundacjach, wciąż potrzebują platform do zabrania głosu, wymiany doświadczeń zawodowych i dzielenia się wiedzą dotyczącą ich pracy. Będąc członkiniami oficjalnych instytucji kultury zauważają też, że język, którym te organizacje się posługują, zbyt rzadko uwzględnia kobiety, a produkując, reżyserując lub pisząc scenariusze do filmów, chcą tworzyć narracje, nad którymi mogą - i powinny móc - zachować kontrolę. Jest to potężna społeczność, do której postanowiono skierować kolejne wydarzenie organizowane w ramach działalności HER Docs.

HER Docs Forum to wydarzenie łączące profesjonalistki aktywne w świecie zaangażowanego społecznie filmu dokumentalnego, które odbędzie się 13-17 września 2023 roku w Warszawie. W bogatym i różnorodnym programie wydarzenia znajdzie się zarówno program adresowany do członkiń branży filmowej, jak i program publiczny skierowany do szerokiej publiczności w Warszawie.

kadr z filmu “Mara. Białoruski sen”

i

Autor: reż. Sasha Kulak kadr z filmu “Mara. Białoruski sen”

Idea HER Docs

Tegorocznej edycji HER Docs Forum przyświeca hasło Zaangażowane spojrzenie. O tym, jakie jest znaczenie spojrzenia w kinie powiedziano już wiele - powstały definicje kobiecego spojrzenia(female gaze), męskiego spojrzenia (male gaze), a także queerowego spojrzenia (queer gaze). Ale czy istnieje, a jeśli tak, to czym jest zaangażowane spojrzenie (engaged gaze) i czym ono jest w kinie dokumentalnym? Czy patrząc, obserwując, rejestrując można być zaangażowaną? Czy patrzenie nie oznacza jednocześnie obojętności i niemożliwości działania w danym momencie? Czy kino dokumentalne może być narzędziem zmiany społecznej i przede wszystkim służyć osobie, na którą skierowany jest obiektyw? Na te i wiele innych pytań będzie można poszukać odpowiedzi podczas HER Docs Forum.

Kino jest formą artystycznej ekspresji własnych fantazji, wyobrażeń, ale też formą pozwalającą narozbijanie mentalnych schematów, zastanych poglądów i wykładni historycznych. [...] w moim przypadku jest tak, że granica pomiędzy sztuką a aktywizmem jest szczególnie cienka. Film dokumentalny powinien, według mnie, prowokować niewygodne pytania. Komentować krytycznie teraźniejszość, a nie ją uładzać - podkreśla w rozmowie dla Dwutygodnika reżyserka dokumentalna Laura Poitras.

Program publiczny HER Docs Forum

Adresowany do szerokiej widowni program publiczny HER Docs Forum obejmie m.in. projekcje filmowe odbywające się w warszawskiej Kinotece, towarzyszące im rozmowy z zaproszonymi gościniami i gośćmi oraz spotkania z zagranicznymi i polskimi twórczyniami, warsztaty z feministycznego spojrzenia na film, czy program edukacji dla młodej publiczności obejmujący warsztaty tworzenia filmów dokumentalnych oraz projekcję i spotkanie wokół edukacji klimatycznej. Forum otworzy slam poetycki z udziałem warszawskiej sceny artystycznej.

W programie filmowym znajdą się pokazywane w większości po raz pierwszy w Polsce i Warszawie pełno- i krótkometrażowe filmy powstałe na przestrzeni ostatniego roku. Wśród polskich premier znajdą się m.in.:

 • „Żółty sufit” (The Yellow Ceiling) reż. Isabel Coixet - głośny dokument znanej reżyserki fabularnej (“Moje życie beze mnie”, “Życie ukryte w słowach“, “Elegia”), nagrodzony podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, który obnaża sprawę wieloletniego wykorzystywania seksualnego nieletnich uczennic przez nauczycieli w szkole teatralnej dla młodzieży w hiszpańskiej Lleidzie, wywołując tym samym żywiołową publiczną debatę w Hiszpanii;
 • „5 pór roku rewolucji” (5 Seasons of Revolution) reż. Lina - jeden z najgłośniejszych tytułów tegorocznej edycji festiwalu Sundance, ukazujący wojnę w Syrii oczami młodego pokolenia dziennikarek i dziennikarzy oraz aktywistek i aktywistów, których imiona, twarze i głosy, w tym samej reżyserki, zostały w filmie zmienione ze względów bezpieczeństwa;
 • „Feminizm WTF” (Feminism WTF) reż. Katharina Mückstein - barwny i tętniący życiem ulubieniec publiczności festiwalu Diagonale, który wywraca do góry nogami nie tylko potoczne myślenie o samym feminizmie, ale także maluje wizję lepszego, bardziej sprawiedliwego, równościowego i tolerancyjnego społeczeństwa;
 • „Pod osłoną nocy” (Nightwatchers) reż. Juliette de Marcillac - film niezmiernie aktualny, zwłaszcza w kontekście polityki migracyjnej Unii Europejskiej oraz sytuacji napolsko-białoruskiej granicy, który otworzył tegoroczną edycję festiwalu Visions du Réel i daje poruszające świadectwo ludzkiej solidarności i budowania sieci wsparcia w obliczu kryzysu;
 • „Zielone życie miast” (Green City Life) reż. Manon Turina, François Marques - w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania nurtujące młodą twórczynię i twórcę filmu, ruszają oni w podróż po całym świecie, aby z optymizmem i zaraźliwą energią przyjrzeć się możliwej przyszłości bardziej ekologicznych i zielonych miast.
Kadr z filmu Feminizm WTF

i

Autor: reż. Katharina Mückstein Kadr z filmu Feminizm WTF

Warszawska publiczność będzie mogła zobaczyć również filmy, które w ostatnim roku nie tylko odnosiły ogromne sukcesy festiwalowe, ale inicjowały także głośne kampanie społeczne: zarówno takie, których celem było wsparcie osób bohaterskich filmów, jak i mające szeroko nagłośnić problemy, z jakimi borykają się dane społeczności:

 • „Położne” (Midwives) reż. Hnin Ei Hlaing - nagrodzony w Sundance i kręcony przez pięć lat film, dokumentujący wysiłki i odwagę dwóch inspirujących kobiet, żyjących w targanym etnicznym konfliktem rejonie Mjanmy;
 • „Mara. Białoruski sen” (Mara) reż. Sasha Kulak - jak mogłaby wyglądać opowieść Alicji, gdyby zamiast na drugą stronę lustra trafiła do Mińska podczas demonstracji w sierpniu 2020 roku?pokazywany premierowo podczas festiwalu w Rotterdamie i utrzymany w poetyce sennego marzenia film Sashy Kulak to bardzo osobista historia czasu nadziei i społecznej jedności, gdyż dawało się, że wszystko jest możliwe.
kadr z filmu “Pszczoła”

i

Autor: reż. Oleksandra Tsapko kadr z filmu “Pszczoła”

W programie filmowym HER Docs Forum nie zabraknie także specjalnego programu poświęconego najnowszej twórczości filmowej ukraińskich artystek. Wśród prezentowanych filmów znajdą się m.in.:

 • „Pszczoła” (The Bee) reż. Oleksandra Tsapko - wideo-esej, który znalazł się w programie niedawnej głośnej wystawy surrealistek z Europy Środkowo-Wschodniej “I saw the other sideof the sun with you: Female Surrealists from Eastern Europe” w londyńskim Cromwell Place;
 • „Pamiętasz zapach Mariupolu” (Remember the Smell of Mariupol) reż. Zoya Laktionova -najnowszy eksperymentalny film Zoyi Laktionovej, której „Diorama” z 2020 roku prezentowana była podczas pierwszej edycji HER Docs Film Festival;
 • „Trzy okna na południowy zachód” (Three Windows on South West) reż. Mariia Ponomarova- świętujący właśnie swoją światową premierę na festiwalu Sheffield Doc/Fest niezwykle poruszający, intymny zapis rodzinnych wspomnień znanej ukraińskiej reżyserki;
 • „Budząc się w ciszy” (Waking Up in Silence) reż. Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi - film o radości, sile i niewinności młodości w cieniu głębokiej straty, wyróżniony Nagrodą Specjalną międzynarodowego jury w sekcji Generation Kplus na Berlinale.

Na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach HER Docs Forum wstęp będzie wolny.

Program branżowy

HER Docs Forum to wydarzenie, którego celem w jego części branżowej jest wsparcie dokumentalistek ze środkowo-wschodniej Europy, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi oraz budowanie pomostów między środowiskami filmowczyń zajmujących się zaangażowanym społecznie filmem dokumentalnym w Europie.

Wydarzenie ma na celu tworzyć nową, bezpieczniejszą przestrzeń dla kobiet, umożliwiającą im rozwój osobisty i zawodowy, wymianę doświadczeń, rozmowę o tematach często pomijanych w programach innych wydarzeń adresowanych do członków i członkiń branży dokumentalnej.

W lipcu ogłoszony zostanie open call umożliwiający zainteresowanym profesjonalistkom przesłanie zgłoszenia do udziału w wydarzeniu.

Więcej na: www.herdocs.pl

Organizator(k)ami HER Docs Forum są: Goethe-Institut w Warszawie, Instytut Francuski w Polsce oraz Fundacja HER Docs.

Czytaj też: Najważniejsze realizacje Normana Fostera: 130 projektów z 60 lat pracy |